Gerbiili terraan viihdykettä!

kikkara käkkärä

eli miten voisin hankkia gerbiileilleni jotain viihdykettä, eli miten sisustaisin terran gerguilleni sopivaksi?? ja et miten terran katon voisi tehdä?? vastauksia!!

2

748

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zuuls

      Tee tasoja puusta joille voivat pomppia. Lisäksi kannattaa laittaa paperirullien yms. lisäksi myös ihan puuta jota voivat nakertaa halutessaan. Itse olen joskus ostanut myös lähinnä linnuille tarkoitetut tikapuut e.kaupasta jotka kaverit sitten pistää säpäleiksi. :)

      Eli kaikenlaista tuollaista, kun kehittelee. Puu, jos on käsittelemätöntä ei ole vaarallista ja kipotkin voi laittaa jollekkin tasolle ylemmäs niin eivät ole aina täynnä purua. Esim. deguille tarkoitetut siemenseos"tikut" jotka voi laittaa roikkumaan käy myös. Lisäksi on olemassa ihan kuutioita joissa on namipala sisällä ja se pitää "tuhota", että saa namipalan (meillä ainakin saa hammasta kovasti). :)

      Lähinnä nämä rakastavat kaivaa, pomppia tasoille ja tuhota (=pahvia ja puuta) ja tietysti nukkua ja syödä välissä. :)

      Itse olen tehnyt katon niin, että akvan toinen päällyslasi sai jäädä päälle ja edessä on sitten kalteria ja varmistuksena on vielä kalterien päällä n.2cm paksut puunpalat ja niiden päällä akvan toinen päällyslasi (näin ei tuki ilmanvaihtoa gerbut eivät pysty heilauttamaan sitä alas). Kannattaa soveltaa tuota tai sitten verkkoa koko akvan katto ja varmistaa vain, että gerbut eivät sitä saa tökätyksi joltain tasolta (oletan, että on nyt akva terrana).

      Ehkä tuossa jotain lisävinkkiä mitä voisi laittaa, mutta lähinnä mielikuvitusta vaan, kun sisustelee kunhan miettii myös turvallisuuspuolen niin keksii kaikkea uutta ja kivaa. :)

    • lhghg

      En tiedä katsotko enään viestiäsi, mutta tässä vähän muille vastauksia. yleensä terran katon voi ostaa eläinkaupoista, varsinkin jyrsijäkaupoista. Kannattaa hankkia vähintään kolme pesäkopperoa, minne gerbiili voi mennä pelätessään tai piiloutuessaan. Hanki keraaminen ruokakuppi ( lemmikki kaupasta! ), johon ostat supa hamster-ruokaa esim.

      Osta vaikka kaninheinää, pistä sitä runsaasti terraan, mutta normaali Esim. mörtti röpö kuivike on hyvää. Lisätietoa saat eläinkaupoista. Myös kaikki pahvinen, esim vessapaperi rullat, munakennot jne. Ovat miellyttävää viihdykettä gerbiilille. Voit myös etsiä ulkoa puhtaita kiviä, ja voit ostaa PALJON keppejä terraarioon gertsuille. Voit myös itse koettaa rakentaa puusta esim. pesämökkejä. MUISTA! 1. EI saa olla muovisia juttuja häkissä 2. Ei juoksupyörää, ellei se ole "umpinainen". 3. Älä kanna gerbiiliä hännästä! Toivon että tämä auttoi edes vähän!? =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1638
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1350
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      554
      1341
    4. 65
      1061
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      1000
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      786
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      77
      770
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      112
      765
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      723
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe