-------- Alkuperäinen viesti --------
Aihe: Tietopyyntö Kotkan kaupunginsihteeri Raino Hassiselle ja Kotkan kaupungille
Päiväys: 15.10.2015 08:59
Lähettäjä: [email protected]
Vastaanottaja: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
KOTKAN KAUPUNGINGILLE JA KAUPUNGINSIHTEERI RAINO HASSISELLE
Tietopyyntö Kotkan kaupunginsihteeri Raino Hassiselle ja Kotkan kaupungille.
Kotkan kaupunginsihteeri Raino Hassinen on Kymenlaakson käräjäoikeudelle kirjallisesti vuonna 2015 ilmoittanut, että joihinkin Kervisen lähettämiin sähköpostiviesteihin on sisältynyt Hassisen henkeen kohdistuvaa uhkausta. Tätä taustaa vasten kohteliaimmin pyydän, että Kotkan kaupunki tai kaupunginsihteeri Raino Hassinen toimittaa minulle nähtäväksi sähköpostiviestit, joissa Asko Kervinen on uhannut kaupunginsihteeri Raino Hassisen henkeä. Tarvitsen pyytämäni sähköpostiasiakirjat todisteeksi tuomioistuimelle ja avoinna olevaan rikosasiaan.
Tietopyyntöni perustuu lakiin, joka velvoittaa Kotkan kaupunginsihteeri Hassista tai Kotkan kaupunkia vastaamaan kirjallisesti tähän tietopyyntööni ja toimittamaan pyytämäni asianosaisjulkiset asiakirjat asianosaiselle.
Haminassa 15.10.2015
Asko Kervinen
*******************************************************************
-------- Alkuperäinen viesti --------
Aihe: Älkää paetko vastuuta Kotkan kaupungin virkamiesten lavastetuista laittomista uhkauksista
Päiväys: 12.10.2015 11:17
Lähettäjä: [email protected]
Vastaanottaja: [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected]
http://www.hs.fi/mielipide/a1444444380470
Syytöntä ei saa syyllistää rikoksista
Oikeusvaltiossa syyttömyysolettama tarkoittaa sitä, ettei ketään saa tuomita eikä syyllistää rikoksesta, jota ei ole tehty. Käytännössä syyttömyysolettaman noudattaminen on myös tasa-arvon hyväksymistä, koska kansalaisia on kohdeltava lain edessä yhdenvertaisesti.
Miten voimme kukin omilla toimillamme vaikuttaa siihen, ettei syyttömiä ihmisiä leimattaisi kulkupuheilla syylliseksi rikoksiin ja laittomiin tekoihin, joita ei ole tehty? Syyttömyysolettaman noudattamatta jättäminen ja syyttömään henkilöön kohdistetut rikosväitteet voivat pahimmassa tapauksessa kärjistyä joukkovoimaiseen laittomaan käyttäytymiseen.
On sanonta, että joukossa tyhmyys tiivistyy. Siksi on tärkeää, että kukin tahollaan ottaisi henkilökohtaisen vastuun käsitellessään toisten ihmisten tietoja.
Asko Kervinen
Hamina
Asko Kervinen pyytää uhkausviestejä nähtäväksi
26
305
Vastaukset
- Kuntalainen.Aktiivi
Asiaa on! Todellakin! Hassinen on vaikeuksissa, mutta kaupunginhallitus pelastaa!
- hep-heijaa
Eu auta kaupunginhallituksen venkoilu enää.
- oukkidata
Tämähän piti olla jo loppuunkäsitelty, miks se ei lopu ?
- tajutaamyä
no eihän se lopu koska ei ole mitään syytä miksi loppuis
- Asjamies
Kervis-asia on asiaa, ei sitä ole tarvetta sensuroida.
- Asia.valtuustoon
Valtuustoasiaksi muodostumassa on kaupunginsihteerin raakalainen valheen kylvö.
- vieras.kaukaa
Tämä aihe ylös kun se on niin vaikea asia kotkalaisille.
- Asko.on.oikeassa
Kervisen asia on todellakin kuuma peruna, kaikenlaiset oikeusoppineet veivaavat palstalla ja yrittävät kääntää Kervisen asian päälaelleen.
- Fakta-juttu
Näin on. Asko on ollut oikeassa jo yli 10 vuotta.
- Kerviselle.pisteet
Kerrassaan hienoa että kotkalaiset saavat tietoja siittä miten virkamiehet rikkovat lakia.
- pena.Tiusanen
Ainoa mitä kaupunki voi Kerviselle tarjota on peräruiske. Senkin Kervinen ottanee kahteen kertaan jos vaan samaan rahaan saa.
- tri.Tolo-olo
Se ei auta kaupungin virkamiehiä eikä kaupungin päättäjiä yhtään.
- Elomaa.tajuaa
Tappouhkaukset kuuluu antaa asianosaiselle nähtäväksi. Jos tappouhkauksia ei ole, niin Kerviselle pitää ilmoittaa tämäkin vaihtoehto.
- Ukkopekka-uhuu
Kervinen voi vaikka voittaa oikeusjutun jos jaksaa jatkaa samaa rataa.
- ja.seuraavaksi.sää
Eikö aloittajalla ole kopioita omista viesteistään?Hyvin outo tyyppi.
Eipä asia kyllä ketään kiinnosta,ei sitten ruttukullin vertaa.- Aloittajan-kaveri
Tarkastuslautakunta teki karhunpalveluksen alkaessaan kaupunginsihteeri Raino Hassisen suojelijaksi. Hassista piti kuulla tarkastuslautakunan kokouksessa, mutta tarkastuslautakunnan puheenjohtaja Eeva-Liisa Säisä esti juonittelullaan Hassisen kuulemisen.
Hassiselta piti tarkastuslautakunnan kuulemistilaisuudessa kysyä miksi kaupunginsihteeri ei ole vastannut syyttömän Asko Kervisen tietopyyntöihin. Kokoomus käänsi takin perustellen takin kääntöä sillä että sen kanssa voi elää. Näin Säisän johtamana huonosti lakia tuntevat tarkastuslautakunnan demarit saivat käännettyä kokoomuksen edustajat vääryyden puolelle rehellisyyttä vastaan.
Tarkastuslautakunnan puheenjohtajan moraaliton kähmintä saattaa tulla Kotkalle kalliiksi, mutta voimmehan me elää myös sen kanssa. - Lahtari-ilmarima
kuulemma kokkareitten Lasse Mustonen käänsi takin ja selittelee sitä ja tätä kun pitäis sesitä sanojen takana! alkaa valkenemaan nämä kokoomuspiirien kähminnät, Jari Elomaa kh-puhenjohtaja on kuulemma törkimyksenä näissä.
- Iso-Eerikki
Tämähän on saatava isompaan julkisuuteen.
- kokonaissumma-kasvaa
Uhkausviesteillä leikkimen on tullut Kotkalle kalliiksi.
- kouvolan.ratavahti
Totta. Kervisellähän ne pitäisi maksattaa kun on tappouhkauksia lähetellyt. Anteeksi tavastilalaisilta, mutta toivottavasti AK pysyy siellä kentän lähellä ja tekee näytöksiä.
- kokoomus.venkoilee
Missä uhkausviestit on kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jari Elomaa?
- Vastuu.jakautuu
Vastausta odotellaan Jari Elomaalta. Jos kerran Asko Kervinen on uhannut kaupunginsihteerin henkeä, niin kyllä kaupunginhallituksen puheenjohtajan pitää kantaa asiasta oma vastuu, kun on kaupunginteerin esimies.
- Mihin.totuus.on-hävinnyt
Eihä vain olisi tullut tavaksi savustaa perättömillä väitteillä valtuutettuja hiljaisiksi. Jari Taipaleellekkin on tehty vääryttä. Väitetetty on Jari Taipaleestakin kaikenlaista, mutta ei ole esitetty näyttöä. Missä on viranomaisten selkäranka? Vai onko sitä heillä ollenkaan? Tehdään yhteisiä päätöksiä ettei asianomaiset saa edes puhevaltaa. Voiko enää kukaan valtuustossa katsoa itseään peiliin, sillä eikö sieltä paista syyllisen ja puolueellisen kasvot vastaan? Eihän sitä kukaan kestä.
- kyllä-
Kertomukset pitää näyttää toteen viimeistään oikeudessa.
- KUNTALIITTO
JÄÄVIYS PITKÄ http://keskustelu.suomi24.fi/t/13885116/asko-kervinen-pyytaa-uhkausviesteja-nahtavaksi
- Valtuustoasia
Asiaa on aloitus. Kapunginsihteeri on asetettava vastuuseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733664Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91991Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261323- 1341210
- 1001073
- 1091055
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701010- 60974
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6965- 35876