Tiede todistanut ESP:n, enää vain uskonto kieltää

Espsi

Parapsykologia on tieteenala, joka tutkii ESP-ilmiöitä, joille ei löydy mitään normaalitieteen mukaista mekanismia. Positiiviset tulokset tältä alalta ovat ristiriidassa enimmäkseen materialistisen maailmankuvan eli materialistisen uskonnon kanssa, jonka mukaan kaikki on materiaa. Sen vuoksi positiiviset tulokset parapsykologiasta käytännössä falsifioivat materialistisen maailmankuvan.

Onko parapsykologia sitten saavuttanut mitään sellaisia tuloksia? Ääriskepojen itsensä mukaan - kyllä. Todellisia skeptikkojahan nämä ääriskepot eivät ole, koska he eivät koskaan kyseenalaista omia uskomuksiaan ja mukauta niitä tieteen tulosten mukaan, vaan pitävät niistä loppuun saakka kiinni riippumatta siitä, mitä data näyttää. Tästä osoituksena esim. Richard Wisemanin ja Chris Frenchin lausunnot, joiden mukaan tiede on kyllä kaikkien normaalien standardien mukaan osoittanut ESP:n todeksi, vähintään samalla varmuudella kuin kaikki muutkin tieteen tulokset, mutta ESP:hen ei voida soveltaa samoja tieteen kriteerejä kuin mihin tahansa muuhun tutkimusalueeseen.

Kysymys onkin, miksi ei? Vastaus on helppo: se on vastoin heidän uskontoaan. Uskonnollinen dogmatismi kun kieltää jotakin, sitä ei mikään tieteellinen todiste voi milloinkaan muuttaa. Kun tiede todentaa jotakin todeksi, astuu uskonto tieteen tulosten yläpuolelle jonkin mantran muodossa, jota toistamalla tiede tuloksineen pyritään tekemään tyhjäksi. (Erästä sellaista tieteen tuloksia mitätöivää mantraa käsitellään tämän viestin lopussa olevassa linkissä.)

Ei siinä mitään, kyllähän uskonnonvapaus on olemassa ja uskontoaan saa uskoa yli tieteen, mutta silloin ei enää asian käsittelyn yhteydessä pitäisi naamioitua harhaanjohtavalla tavalla tieteen kaapuun, tieteen edusmieheksi. On olemassa kreationistisia tiedemiehiä ja materialistisia tiedemiehiä, ja kyllähän he saavat tiedettä ammatikseen tehdä, mutta maailman olemusta koskevien kysymysten suhteen he eivät enää ole neutraaleja ja tieteellisiä, vaan (asian joskus jopa myöntäen) asettavat uskontonsa tieteen tulosten yläpuolelle.

http://www.aaronmoritz.net/2014/01/11/do-extraordinary-claims-require-extraordinary-evidence/

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiskuusseis

      Lueppa seiskalehteäsi vaan. Siellä ne parhaimmat totuudet löytyy.

    • jamikäonsittentotuus

      Suomen ensimmäisellä ydinfysiikan professorilla ei ollut ongelmia saada sopimaan samaan pakettiin tiedettä ja uskontoa.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/K._V._Laurikainen

      Uskovaisten nihkeys johtuu siitä, että jos he hyväksyisivät käsityksen atominytimessä piilevästä Jumalan voimasta...

      Tai siis aihe josta Laurikainen puhuu - determinismin kuoleminen: kun kaikki muuttui tieteellisesti mahdolliseksi, ja joku tai jokin vain päättää kaikkien atominytimien reaktioiden lopputuloksen täysin käsittämättömällä tavalla, josta kohtalomme muodostuu

      .... niin se Jumala olisi uskovaisia tuomiossaan liian lähellä, eikä uskovainen ehtisi edes aivastaa - puhumattakaan siitä, että voisi ensin tehdä syntiä ja sitten anoa armoa Jeesukselta tai ostella aneita - kun jo tuomio kolisisi niskaan.

      Kyse on siis tietoisesta laskelmallisuudesta.

    • vdybrtutvrubt

      "Tiede todistanut ESP:n, enää vain uskonto kieltää"

      Mikähän uskonnoista kieltää?

      • Brutusveli

        Lestikset vannovat sen puolesta yötäpäivää.


    • sydämenusko

      Sekin riippuu, mitä on lukenut ja mihin uskoo. Ihmisen tekemään tieteeseen vai ihmisen tekemään uskontoon. Uskolla jumalaan uskonnolla ei ole mitään yhteyttä. Uskonto on kuten tiede, tietoa ja opin harjoittamista. Usko tulee sisäisestä varmuudesta ja tietoisuudesta yhdestä elävästä jumalasta, jota palvellaan sydämellä. Ei uskonnolla.

      • aivanjuurinäin

        Juuri näin. Uskonto on oppi ja normisto, joka on tehty ihmisten hallintaan, alistamiseen ja vallankäyttöön, joka idea ei mitätöi kuitenkaan vanhoja kirjoituksia, viisaita sanoja tai Jeesuksen opetuksia - olihan hän profeettaja ja opettaja tuolloin 2000 vuotta sitten, koska hänellä oli opetuslapsia. Uskontonormisto tehtiin häneen henkilönä vasta hänen kuolemansa jälkeen Rooman vallanaikana. Liekö hänen sanansa sellaisenaan olisivat olleet liian merkittävät, koska hän opetti ihmisille itsenäistä ajattelua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1506
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1268
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      1003
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      940
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      863
    6. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      58
      853
    7. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      840
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      814
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      810
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe