Eikö löydy suomalaista yrittäjää?
Venäläinen ravintolako tulee wäkän tilalle?
19
556
Vastaukset
- toimeenmenevä
Sama se. Viivan alle on mahdoton saada jäämään mitään korjattavaa. Ihmiset tulevat toimeen koko paikan avaamistakin.
- koirallemaistui
Se on virolainen ja viivan alle jää tai jäi ,kävimme ostamma kaksi pitsaa,pohjat on pakeste taikinaa siis kaupasta ja päälle täytteet sitten.
tämä kaikki siis kaksi noita pitsoja maksoi 18 euroa 9e kipale, odotettiin ja odotettii ku nei siihen kuulunut salattiakaan , no lopulta sitten aloitettiin syömään,yhdet palaset syötiin ja otettiin mukaan kotiin,anoimme heti koiralle molemmat pitsat kyhäelmät,näytti maistuvan että siinä mielessä ok.
Jokainen voi itse päätellä kannaataako mennä syömään pitsaa,me jätämme sen toisen kerran väliin eka kun riitti.
- eiooeituu
Kuka sinne nyt tiskin taakse tulis tönöttämään ja taivastelemaan kun ei asiakkaita ole kuitenkaan.
- miettikäämitäkirjoitatte
Miettikää nyt hemmetissä mitä puhutte,tohmajärvi on elinvoimainen kunta,käytämme palveluja kunhan ne ei ole ylihinoiteltuja.
Ilmeisesti tämä yritys on sama kuin entisen veskunkaupan tiloihin perustettu kauppa/ruoka/kahvila yritys oli 6 tien varrella.
Toivotaan nyt että saa myytyä paremmin .- s.e.d.r.t.g
Toivottavasti sieltä saa ihan kunnon suomalaista ruokaa sitten eikä mitään ihmeellisyyksiä.
- aikamennyteipalaa
Ravintolakulttuuri on taakse jäänyttä elämää.On turha haikailla 70/80 luvun aikoihin. Tetritupa oli arkisikin tupaten täynnä.
- HMMMMMmmmm
Niin, millähän konseptilla sais toimivan ravintolan nykyaikaan. Pelkillä viikonlopuilla ei varmaan toimi. Arki-iltasin tuskin ketään käy. Lounaspaikkana ehkä arkipäivisin.
- jape-x
Kuulemma ekana iltana ollut tappeluita ja muuta hässäkkää, portsaria ei koko paikassa. Poliisit määränneet ravintolan suljettavaksi ainakin sen illan osalta.
- eiveronkorostustakylään
Eikös se ole hyvä että joku uskoo vielä yrittämiseen katsomatta kansalaisuutta!!!!!!Montako putiikkia on auki iltaisin sielläkin....Työllistävä vaikutus se ei varmaan ole tavankansalaiselle,mutta poliisille varmaan,onko siellä putkaa vai viedäänkö ne joensuuhun........
- piiloseurantaa
En voisi ruveta ravintolan pitäksi koska olen Suomalainen,uusi veronkiertosysteemi on silläkin alalla,että viinat ja konjakit käydään Virosta hakemassa tuttavien kesken ja pullotetaan tai etiketti vaihdetaan sellainen mikä on suomalaisessa pullossa,sitten halpa viina myydään kalliina ravintolapaukkuna jonka tyhmä asiakas maksaa.......
- mkiju
Kävästiin kattomassa, jotenkin oli kolkko paikka, pitäs vähä fiksata.
- Tohmajärveläinen
Sama kai se minkä maalainen ravintola,hyvä että joku uskaltaa yrittää, kirjoittaja voi itse perustaa suomalaisen ravintolan jos ei kelpaa ja ilman venäläisiä Tohmajärvi olisi ihan kuollut kylä.
- naapurikyläläinen
Yrittänyttä ei laiteta, sanotaan Pohjanmaalla. (Laittaa = moittia.) Älkää hyvät ihmiset olko noin pessimistejä. Kannustetaan toinen toisiamme. Kävin muutaman kerran syömässä yrittäjän entisessä Tikkalan paikassa enkä koskaan pettynyt. Asiallisen hyvä palvelu ja kelvollinen ruoka. Toivon onnea uudelle paikalle !
- buuuuhahahahahah
On kyllä huippu pizzat.
- birgeriitta
Entisenä Tohmajärveläisenä muistan miten vilkasta kemien mäellä oli 60-70 luvulla,Tetritupa oli aina täynnä porukkaa,mutta sitäkin enempi juoppojakin, en kannata ent.tetrituvan avaamista, jos venäläiset ostaa, niin heitähän siellä käy, t-järvi kun on venäläistynyt paljon.
- ArvoValta
Onko siellä tällä hetkellä yhtään ravintolaa a-oikeuksin vai missä te esim. viikonloppuisin käytte baarissa?
- Ääliöbaari
Ei käyvä missään, idioottien hommaa baareissa istuskelu. Etenkin keskikaljabaareissa, kuten tämä nerokkaasti nimetty "Hekariin". Kas kun ei "Raivo Roosna homo ölle baar"?
Pomminvarma konkurssi ennen pitkää ja iso liuta velkojia -kunta etunenässä- jää nuolemaan näppejään. Fiksua, Tohmajärvi. - Tetri
Menkää syömään ja kertokaa yrittäjille, minkälaisen paikan haluatte. Tai älkää vaan menkö, puhukaa paskaa jne, jotta lopettaisi; sitten saatte taas valittää, että kun ei oo mitään
- Öllebaarpainivavillisika
Kotipirtissä on loistava ruoka ja palvelu, sekä tarvittaessa mahdollisuus pitää bileet. 10p
Kukaan tänne mitään idioottien räkälää kaipaakaan, perseaukiset pummaavat toisiltaan tuoppia ja laulavat karaokea päin persettä. Kylläpä kiinnostaa.
Ja toki painit illan päätteksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."562215Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2012051- 1161392
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711180- 96995
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73939Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki58887Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933855- 61746