Kuukauden päästä taas ilmaiselle piikille?

Poikkeuksellisesti koin syksyn ensimmäisen kausiflunssani jo syyskuun alussa. Kun puuhaa oli paljon, en malttanut sitä potea. Se tuntui vaan jatkuvan.
Viime vuonna myöhästyin siitä rokotuksesta ilmoitettuna aikana. Tilasin kuitenkin ajan ja kävin terveyshoitajalla ottamassa rokotteen. Auttaa tai ei.

7

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maksava-asiakas

      Mitääh? Onko ne teillä ilmaisia??
      En ole niitä koskaan ottanut kun ei ole ollut vikaakaan.
      Meillä luultavasti maksaa.

    • piikkinen

      Ilmeisesti ainoa potemani influenssa oli 60-luvun "aasialainen".
      Viimeisen nuhakuumeen ajankohtaakaan en muista. Ehkä joskus 70-luvulla?
      Pientä oireilua on joskus ollut.
      Flunssapiikit olen ottanut viimeisten 15-vuoden ajan. Alkupää oli maksullisia.
      En tiedä onko niistä ollut mitään hyötyä koska ei ole ollut influenssaakaan.

      • On kai nuo piikit ilmaisia tietyille riskiryhmille. Ensi vuonna syntymästäni on kulunut 78v. Melko korkea ikä medän suvussa.
        Piikin antajat sanovat sen antavan suojaa monen tyypin flunssille. Eipä ole satavarma kun oma flunssani loppui n kuukaus sitten.

        Saattoi myös olla että vastustuskykyni on alentunut merkittävästi monenlaisten ja pitkäkestoisten paineiden alla. Käyn hakemassa piikin. Sitten vaan katellaan.


    • rokote

      Minulle tuli postissa rokotusinfo terveysvirastosta ensimmäistä kertaa tänä vuonna. Influenssarokotteen saavat ilmaiseksi kaikki yli 65-vuotiaat. Lisäksi rokotteen saa ilmaiseksi, jos on jokin yleistä terveydentilaa alentava pitkäaikaissairaus tai lääkitys sekä henkilöt, jotka kuuluvat influenssalle alttiiden henkilöiden lähipiiriin.

      Olen ottanut rokotteen joka vuosi täytettyäni 65 vuotta ja aion ottaa myös tänä vuonna. Minua se on suojannut influenssalta.Viime vuonna otin myös pneumokokkirokotteen, jonka pitäisi antaa elinikäinen suoja keuhkokuumetta, aivokalvontulehdusta ja verenmyrkytystä vastaan. Rokote oli maksullinen ja siihen tarvittiin lääkärin antama resepti.

      Rokotusten tehosta ollaan montaa mieltä. Itse uskon niihin. Tervettä syksyä kaikille!

    • edes.jotain.ilmaista

      Nyt tuli meillekin , kuten kuulemma kuntamme kaikille yli 50v i8hmiselle kirjallinen kehotus käydä rokotuttamassa itsensä.
      Luulin että toimenpide olisi ilmainen vain ns. riskiryhmille, mutta kampanjaa on laajennettu.
      Otaksutaan että yhteiskunta säästää tulevan talvikauden sairausmenoissa kun ihmisillä on parempi vastustuskyky erilaisia viruksia vastaan.

    • Sota-ajan.lapsi

      Hah!
      Pienenä ollessani joskus 1950 -luvun alkuvaiheilla oli joskus kurkkukipua. Sain siihen pienen, ehkä max 3 mm läpimittaisen valkoisen tabletin. Oli peltirasiassa. Ja auttoi. Kuka tietää, mitä oli? Itse epäilen, että jotain huumetta (heroiinia?) koska sitä ja aspiriinia veikkailtiin uudeksi lääkeaineeksi.
      Sitten ainakin 1960-luvulla minulla oli joka talvi ainakin yksi nuha ja ainakin yksi angiina ja joskus harvoin poskiontelon tulehduskin. Noin vuonna 1985 ainut oikea influenssa. Sitä aasialaista ja hongkongilaista en ole sairastanut.
      1974 tai 1975 sain Neuvostoliitossa jonkun flunssa- tai influenssarokotteen. Imaistiin sieraimeen. Seurasi lievä flunssa.
      Sikapiikillä kävin yllytyshulluna. En huomannut mitään vaikutusta mihinkään. Serkun tyttö, 50 v terveydenhoitaja kuoli siihen piikkiin: ensin turposi käsi, sitten jalat ja sitten tuli kuolema. Toinen, suunnilleen saman ikäinen terveydenhoitaja joutui kääntymään piikin takia sairaalan puoleen...
      Tuon noin 1985 influenssan jälkeen aloin ottamaan joka aamu hörpyn kalanmaksaöljyä. Joskus noin vuonna 2000 huomasin, ettei minulla ollut sen jälkeen yhtään flunssaa, angiinaa eikä poskiontelon tulehdusta. Eikä ole vieläkään. Siis 30 vuotta ilman näitä! En keksi muuta syytä tähän ihmeperantumiseen kuin sen kalanmaksaöljyhörpyn joka aamu kesää talvea. On halpa ja toimiva keino.
      Ei tarvitse uskoa, mutta itsepä sitten ryitte ja räitte.
      Mitään piikkiä en ota.

    • mormuskalla.kalaa

      Tarkoitit kai pilkille? Lapissa varmaankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3210
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1334
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      157
      1257
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe