Isäni tarjosi nelvarvaskonnallemme keitettyä porkkanaa, ihan kokeen vuoksi vain. Aluksi se ei sitä syönyt (söi vain herneet), mutta myöhemmin näkyi menevän takaisin, ja hyvin kelpasi. Joten ei kai porkkanasta mitään haittaa ole?
Sitten vielä. Konna nukkuu nyt puolittaista. Sanotaan, että pitäisi viikon välein kylvettääkkin, mutta minä kylvetän yleensä vain silloin, kun se on sotkenut ruuan kans etc, joten onkohan se välttämätöntä?
maakonna ja porkkanat?
8
2018
Vastaukset
- konna2
Noi herneet voisit unohtaa konnan ruokavaliosta kokonaan ,niissä on ihan liikaa proteiineja. Porkkana on ihan ok, mutta sitä ei kannata keittää. Tarjoat sen karkeana raasteena ,niin arvokkaat vitamiinit säilyvät eivätkä häviä keitinveteen.
Kylvettämisen tarkoitus on lähinnä konnan herättely ,jotta se välillä söisi. Eli jos syö muutenkin ,niin ei tarvitse välttämättä kylvettää jokaviikko talvilevon aikana. - Maikki
Keitetty porkkana ja ennen kaikkea herneet eivät ole sopivia ruoka-aineita nelivarpaalle. Konna ei itse osaa käytöksellään kertoa mikä sen terveyden kannalta on sille hyvää ravintoa. Konnat saattavat syödä melkein mitä vain. http://www.matelijat.info/maakilpikonna/hoito-ohjeet/ravinto.html
Lopussa mainitaankin että EI paljokasveja.
Juuri puolittaisen aikana konnaa olisi erittäin tärkeää kylvettää. Se on ainoa tapa välttää nestehukka, mikä saattaa konnaa vaivata kun se viettää lepokauttaan huoneenlämmössä. Eli olisi ensisijaisen tärkeää kylvettää konna viikoittain ja samalla tarjota monipuolinen ja konnalle sopivista ruoka-aineista koostuva annos. http://www.matelijat.info/maakilpikonna/hoito-ohjeet/talvilepo.html - Maikki
Vielä lisäisin että ensimmäinen syy konnan kylvettämiseen on konna nestetasapainosta huolehtiminen. Vasta toisena tulee puhtaus, mitä en tässä halua vähätellä, mutta kuitenkin..
- sanni 38
... konna on kyllä saanut keitettyä keitettyä porkkanaa ja perunaa keitettynä. aivan pieniä määriä. muuten ruoka on aina keittämätöntä ja tarjoillaan raakana. ruokavalioon kuuluu kukkasia, lehitä, kasviksia, marjoja ja muita pikku herkkuja. kylvetetään suht harvoin konnan poikasta, sillä ei viihty yhtään kylvyssä ja haluaa sieltä aina pois, nestetasapainosta koitetaan huolehtia sillä, että saa runsaasti kurkkua ja muuta misstä saa nestettä.
- nacci
Meillä kans sama homma. Eikä tuo näytä syövän tuota porkkanaa raakana. Ja jos keittää kuorien kans, ei ne vitamiinit minnekkään karkaa. Sitäpaitsi, lisätäänhän meillä vitamiinia ruokaan?
- kilppis
nacci kirjoitti:
Meillä kans sama homma. Eikä tuo näytä syövän tuota porkkanaa raakana. Ja jos keittää kuorien kans, ei ne vitamiinit minnekkään karkaa. Sitäpaitsi, lisätäänhän meillä vitamiinia ruokaan?
Meillä konnalle annetaan porkkana kokonaisena, tai isoina paloina niin, että se nakertaa sitä itse ja nokka kuluu niin ei tarvi viilata niin usein tuota nokkaa.
- kitt
kilppis kirjoitti:
Meillä konnalle annetaan porkkana kokonaisena, tai isoina paloina niin, että se nakertaa sitä itse ja nokka kuluu niin ei tarvi viilata niin usein tuota nokkaa.
Porkkanassa on pitkiä hiilihydraattiketjuja, joita maakonnia ruokittaessa tulisi välttää... Sillon tällön raakana annettuna toimii hyvin nokan kuluttajana, mutta porkkanan tulisi olla harvinaista herkkua...
Mitään ruokaa ei kannata kypsentää ja herneet ja peruna ei käy konnan ruuaksi ollenkaan... Miettikää voisiko konna syödä tätä luonnossa ennen kun annatte ruokaa...
- LeppardJarppa
No moro Käykääpä sivustolla www.Lerppa&Jarppa.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2494514Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232949Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412712Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761695Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061538Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn161421- 511261
- 911201
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031064- 471035