Elämä paniikkilääkkeiden jälkeen

Hei!

Olen 1,5 vuotta syönyt Escitalopramia paniikkikohtauksiin ja lääke auttoi samalla myös masentuneisuuteen/alakuloisuuteen ihan hirveästi (tietysti, kun psyykelääkkeestä kyse).
Söin aluksi vain 5mg ja sitten 10mg, kunnes vähensin kesällä takaisin 5mg. Nyt pikkuhiljaa olen lopettelemassa lääkettä, koska yritän tulla raskaaksi ja raskauden aikana lääke ajettaisiin joka tapauksessa alas pikku hiljaa. Olen vähentänyt lääkettä jo niinkin paljon, että söin ensiksi vain joka kolmas päivä ja nyt joka neljäs päivä. Välipäivät helpottavat pikkuhiljaa, vaikka aluksi oli todella sekava olo (pyörrytti, aivan kuin olisi humalassa).

Nyt olen huomannut sen, että mitä vähemmän lääkettä syön, alakuloisuus ja masentunut olo lisääntyy enemmän ja enemmän. Varsinkin syksyn pimeys pahentaa sitä! Elämässä kaikki on muuten mallillaan, mutta silti kaikki "vituttaa"!

En tiedä pitäisikö käydä lääkärissä kysymässä, että voisinko aloittaa syömään jotain toista lääkettä (mutta olen siellä hypännyt viime aikoin ajo niin paljon, etten jaksaisi) tai olisiko teillä mitään vinkkejä, kokemuksia?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Hei, kokeile käyttää apuna vähentämisessä mäkikuisma lisäravinnetta. Se on lievä mielialaa kohottava lisäravinne. Saa ilman reseptiä apteekista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PahantuulinenAurinko kirjoitti:

Hei!

Olen 1,5 vuotta syönyt Escitalopramia paniikkikohtauksiin ja lääke auttoi samalla myös masentuneisuuteen/alakuloisuuteen ihan hirveästi (tietysti, kun psyykelääkkeestä kyse).
Söin aluksi vain 5mg ja sitten 10mg, kunnes vähensin kesällä takaisin 5mg. Nyt pikkuhiljaa olen lopettelemassa lääkettä, koska yritän tulla raskaaksi ja raskauden aikana lääke ajettaisiin joka tapauksessa alas pikku hiljaa. Olen vähentänyt lääkettä jo niinkin paljon, että söin ensiksi vain joka kolmas päivä ja nyt joka neljäs päivä. Välipäivät helpottavat pikkuhiljaa, vaikka aluksi oli todella sekava olo (pyörrytti, aivan kuin olisi humalassa).

Nyt olen huomannut sen, että mitä vähemmän lääkettä syön, alakuloisuus ja masentunut olo lisääntyy enemmän ja enemmän. Varsinkin syksyn pimeys pahentaa sitä! Elämässä kaikki on muuten mallillaan, mutta silti kaikki "vituttaa"!

En tiedä pitäisikö käydä lääkärissä kysymässä, että voisinko aloittaa syömään jotain toista lääkettä (mutta olen siellä hypännyt viime aikoin ajo niin paljon, etten jaksaisi) tai olisiko teillä mitään vinkkejä, kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu