En ole vielä koskaan saanut kuitteja nakkikioskeilta ostamistani tuotteista.,, hotdogeista ym.
siinäpä hyvä busines..........
Turha puhua elle 6€ pitsoista..........
Perustakaa nakkikioski, ei tarvitse antaa kuitteja
8
287
Vastaukset
- tryu7
Ei se kuitenkaan sitä tarkoita että nakkarit kusettaisi.
Ehkä kaikilla ei ole yhtä rikollinen mieli kuin sinulla taitaa olla.....- stidi
Vai niin ?? No , mikseivät anna kuitteja ??? Vastaa sinä kun olet kaikkitietävä ylipappi....
- stidi
Missä viipyy vastaus ???
- wfegrhtyjuilo
"Missä viipyy vastaus ???"
No en todellakaan viitsi koko yötä päivystää suoli24 palstalla lausuntoja jakamassa.
En tiedä mikseivät anna kuitteja, itse olen kyllä kuitin nakkarin luukultakin saanut. En kuitenkaan automaattisesti lähtisi leimaamaan koko toimialaa verohuijariksi niin kuin aloituksessasi annoit ymmärtää.
En ole kyseisellä toimialalla, mutta oma ajatukseni yritystoiminnassa on se että firman pitää olla kannattava rehellisellä toiminnalla. Jos näin ei ole, ei firman voi lopettaa saman tien. Silla ei ole elinehtoja silloin eikä se ole hyvä bisnes jos se ei ole kannattava ilman rikollista toimintaa.
Liikkeillä on velvollisuus antaa ostoksesta kuitti, poislukien torikauppa. Jos et saa kuittia pyynnöstäsi huolimatta, tee asiasta ilmoitus verottajan ilmiantopuhelimeen. Näin toimisi normaali kuluttaja. Sinun oma rikollinen mielesi kuitenkin miettii vain hyvää bisnestä....
- enemmän-valvontaa
Ostin eilen torikauppiaalta kengät, ei antanut kuittia. On aika ikävää ruveta kyselemään kuittia. Kuitin antaminen tulisi olla itsestään selvyys, niin kuin kaupoissa yleensä onkin.
- 177
Torikaupassa ei ole kuitinantovelvollisuutta. Mitä sinä sillä kuitilla tekisit?
- EItarviAntaaKuittia
KUITIN ANTO VELVOLLISUUS KÄTEISKAUPASSA
Uuden lain mukaan myyjällä on tavaran tai palvelun myynnissä aina velvollisuus tarjota ostajalle kuitti, jos maksu tapahtuu käteisellä tai käteismaksuun rinnastettavalla tavalla, kuten debit- tai luottokortilla, liikunta- tai lounasseteleillä tai sähköisellä rahalla.
!!! Lain ulkopuolelle jää automaatista tapahtuva myynti, arpajaislainsäädännön mukainen toiminta ja markkina- ja torikauppa ulkotiloissa!!!!
Soveltamisalan ulkopuolelle on rajattu myös vähäiseksi katsottava ja harrastusluonteinen toiminta.
Toiminta katsotaan vähäiseksi, jos tilikauden liikevaihto on enintään 8500 euroa. (alv-alaraja).
Lisäksi lain ulkopuolella on rajattu sähköinen kaupankäynti ja laskun sähköinen maksaminen, jos ostaja voi maksaa tavaran tai palvelun ilman elinkeinonharjoittajan läsnäoloa.
Kirjanpitovelvollisen elinkeinonharjoittajan velvollisuus liiketapahtumien kirjaamiseen säilyy entisenlaisena.
Kirjanpitolaissa ja verolainsäädännössä olevat vaatimukset myyntitositteiden kirjaamisesta ja tietosisällöstä säilyvät täysin ennallaan.
- eilöydy
Missä vielä on noita ns. nakkikioskeja, meilläpäin ei ainootakaan ja asun keskisuuressa kaupungissa, mutta Turkkilaisia kebabyrittäjiä löytyy myyvät pizzaa ja kebabeja. Muitakaan yksityisiä kioskeja ei montaakaan löydy R- kioskeja löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847