Kuka tietää passaako vanhan 200:sen öljypumppu uuteen M-Tronikkiin, uudessa sahassa öljypumpun teho olematon, polttaa laipan ja venyttää ketjua sekä potkii ketjua jatkuvasti pois päältä.
Ei sovellu hirsitöihin eikä kuivien puitten sahaukseen ollenkaan.
Eli onko mitään konstia öljymäärän lisäykseen, merkkihuollosta tulee sama paska samanlaisena takaisin.
Stihl 201 öljypumppu
6
1955
Vastaukset
- upitus
uup
- werredfre
Öljypumpun tuotto on riittävä , tätä sahaa myydään myös 16" laipalla ja maissa joissa on paljon enemmän tarvetta voitelulle. Siinä on lisäksi säädettävä öljypumpun tuotto eli max asetuksella varmasti riittää voitelu kuiviin puihin.
( älä käännä stopparin ohi väkisin )
Sinun ongelmat johtuvat muusta eli jos ketju hyppii pois päältä ym, on laippa vääntynyt tai muita käyttäjästä johtuvia
säännöllinen sahan puhdistuspurukotelo / öljyuran , laipan puhdistus ja imupuolen vetolaitteen kopan alta ettei pääse tulemaan liian paljon. Liian tiukalla oleva ketju tuo ongelmia tuo ongelmia enemmänkin ja tylsällä ketjulla sahaus.
moottorisahoissa todennetaan öljyn tulo laipalle siten että pidetään lämpimällä koneella kaasupohjassa laipan kärkeä lähellä johonkin josta näet tuleeko öljyä,kun on säädettävä tuotto niin näet myös eronkin eri säädöllä.
Laita video niin kerrotaan missä "vika"
olen sahannut omalla 200 satasella jossa öljypumpun tuotto käytännössä aina minimillä jatkuvasti tankillisellä bensaa menee puolet tai hiukan alle öljyä, voin sahata kaksi tankkia polttoainetta.
Tämäkin on usein liikaa kun kaadetaan ja karsitaan tuoreita puita. Eli voisi olla hiukan pienempi min asetus. Ketju on aina terävä eli tulee todella isoa lastua ja en pidä liian tiukalla koskaan.- Anonyymi
Kyllä ehdottomasti enempi sais tulla öljyä. Teräketju löystyy usein ja katkoo teriä ja kuluttaa laippaa liian vähäisen voitelun vuoksi. Kyllä tässä täytyisi olla sama kulutus kuin muissakin ammattisahoissa, elikkä tankilliset kuluvat yhtä aikaa. Miksi muihin sahamalleihin ei oo tuota laitettu jos se hyvä olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ehdottomasti enempi sais tulla öljyä. Teräketju löystyy usein ja katkoo teriä ja kuluttaa laippaa liian vähäisen voitelun vuoksi. Kyllä tässä täytyisi olla sama kulutus kuin muissakin ammattisahoissa, elikkä tankilliset kuluvat yhtä aikaa. Miksi muihin sahamalleihin ei oo tuota laitettu jos se hyvä olisi.
Tankki öljyä ja kaksi bensaa on normaali kulutus.
- Anonyymi
Tuo on kyllä totta. Katkoo ketjuja ja laippa kuluu.
- Anonyymi
minä porasin tilhen laippaan reiän siihen laipan etuosaan kärkipyörän kohdalle ja vaseliinia kärkipyörään präsillä tankkauksen yhteydessä... auttaa jonkin verran,
mietin vaan että olisiko jokin erikoisrava mitä vois käyttää kärkipyörässä..esim kulmavaihderasva jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191642
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36884Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673