Kuka tietää passaako vanhan 200:sen öljypumppu uuteen M-Tronikkiin, uudessa sahassa öljypumpun teho olematon, polttaa laipan ja venyttää ketjua sekä potkii ketjua jatkuvasti pois päältä.
Ei sovellu hirsitöihin eikä kuivien puitten sahaukseen ollenkaan.
Eli onko mitään konstia öljymäärän lisäykseen, merkkihuollosta tulee sama paska samanlaisena takaisin.
Stihl 201 öljypumppu
6
2656
Vastaukset 6
- upitus
uup
- werredfre
Öljypumpun tuotto on riittävä , tätä sahaa myydään myös 16" laipalla ja maissa joissa on paljon enemmän tarvetta voitelulle. Siinä on lisäksi säädettävä öljypumpun tuotto eli max asetuksella varmasti riittää voitelu kuiviin puihin.
( älä käännä stopparin ohi väkisin )
Sinun ongelmat johtuvat muusta eli jos ketju hyppii pois päältä ym, on laippa vääntynyt tai muita käyttäjästä johtuvia
säännöllinen sahan puhdistuspurukotelo / öljyuran , laipan puhdistus ja imupuolen vetolaitteen kopan alta ettei pääse tulemaan liian paljon. Liian tiukalla oleva ketju tuo ongelmia tuo ongelmia enemmänkin ja tylsällä ketjulla sahaus.
moottorisahoissa todennetaan öljyn tulo laipalle siten että pidetään lämpimällä koneella kaasupohjassa laipan kärkeä lähellä johonkin josta näet tuleeko öljyä,kun on säädettävä tuotto niin näet myös eronkin eri säädöllä.
Laita video niin kerrotaan missä "vika"
olen sahannut omalla 200 satasella jossa öljypumpun tuotto käytännössä aina minimillä jatkuvasti tankillisellä bensaa menee puolet tai hiukan alle öljyä, voin sahata kaksi tankkia polttoainetta.
Tämäkin on usein liikaa kun kaadetaan ja karsitaan tuoreita puita. Eli voisi olla hiukan pienempi min asetus. Ketju on aina terävä eli tulee todella isoa lastua ja en pidä liian tiukalla koskaan.- Anonyymi
Kyllä ehdottomasti enempi sais tulla öljyä. Teräketju löystyy usein ja katkoo teriä ja kuluttaa laippaa liian vähäisen voitelun vuoksi. Kyllä tässä täytyisi olla sama kulutus kuin muissakin ammattisahoissa, elikkä tankilliset kuluvat yhtä aikaa. Miksi muihin sahamalleihin ei oo tuota laitettu jos se hyvä olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ehdottomasti enempi sais tulla öljyä. Teräketju löystyy usein ja katkoo teriä ja kuluttaa laippaa liian vähäisen voitelun vuoksi. Kyllä tässä täytyisi olla sama kulutus kuin muissakin ammattisahoissa, elikkä tankilliset kuluvat yhtä aikaa. Miksi muihin sahamalleihin ei oo tuota laitettu jos se hyvä olisi.
Tankki öljyä ja kaksi bensaa on normaali kulutus.
- Anonyymi
Tuo on kyllä totta. Katkoo ketjuja ja laippa kuluu.
- Anonyymi
minä porasin tilhen laippaan reiän siihen laipan etuosaan kärkipyörän kohdalle ja vaseliinia kärkipyörään präsillä tankkauksen yhteydessä... auttaa jonkin verran,
mietin vaan että olisiko jokin erikoisrava mitä vois käyttää kärkipyörässä..esim kulmavaihderasva jne...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.561612Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt221231- 93997
- 86752
- 41731
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.20559- 27540
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55483- 31483
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433