keksiä uusia aiheita lieksasta, sieltä 50-60v. takaa. Kun on lampun ostot, jäärata-ajot ja muistomerkit, sekä entiset poliisit jo käsitelty.
Mutta alkaa aiheet loppumaan, eihän niitä loppumattomiin riitä.
Mutta alkaa aiheet loppumaan, eihän niitä loppumattomiin riitä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Heheheh juu tämä onkin jokseenkin ainoa Itä-Suomen palsta, jossa eräs heppu yrittää jatkuvasti kertoilla joistain menneistä jutuista.
Muiden paikkakuntien sivut näyttävät kuolleilta kun niillä ei ole kunnon kirjoittajia menneistä asioista. On heidän onnensa, ettei ole myöskään suvakki- ja rasisimeuhkaajia ja muita vastaavia pölvästejä, joita Lieksan sivulla näkyy häiriköivän jatkuvasti
Viina on vienyt muistisi. Yöllähän sinä tavallisesti kirjoitat sekavia uhkauksia.
Tarkoitan aloittakaa
Sorry. Aloittajaa
Aloittakaa ihmeessä uusia juttuja, mutta ei politiikasta eikä maahanmuuttajista.
Se on vaan niin että pakolaiset kiinnostavat eniten nykyään, hyvin monilla saiteilla se on ykköspuheenaihe.
Aihetta olisi Pielisessä.
Onko kukaan kokenut Pielisellä veneellä ollessa että vene olisi lähtenyt pyörimään? Itse tiedän kaksi tapausta jotka on joutuneet pyörteeseen.
Johtuneeko se siitä että aurinko lämmittää lasikuituvenettä kylmää vettä vasten jolloin pyörre syntyy?
Mikä lienee Kasakkasaarten nimen tarina. Itse olen yhden version kuullut aikoinaan äidiltäni. En tiedä liekkö totta.
Kerro, mnkä version kuulit.
Noo, tämä eläkeläinen keksii juttuja sitten omasta päästään.
Muistiini tulee yksi murtotapaus hämärästi. Tapahtui -60 luvun puolenvälin
kieppeillä. Olikohan murto johonkin pankkiin, paikalle tullut sai vasarasta päähänsä.
(ei ole krapulaisen muistelmia, en ole seurustellut kuningas alkoholin kanssa vuosiin).
Huomasin juuri, että minulla näyttää olevan "tuuraaja" tällä palstalla. Ainakin nimimerkki näyttää hyvin samanlaiselta. Koska se ei ole kuitenkaan ihan sama, niin eihän siinä mitään. Meillä wanhoilla näyttää olevan ainakin se ero, etten kirjoittele "rapuloissani", koska en käytä alkoholia missään muodossa. Viinikin on viisasten juoma, joten sekään ei ole siis tarkoitettu minunlaisilleni.