Bi seksuaalisuus ja onnellinen siitä

Shakespeare2015

Palstalla on paljon keskustelua mitä on bi-seksuaalisuus ja mitä se käytännössä on jne.

Haluan seksuaalisesti sekä henkisesti sekä miehiä että naisia. Tosin naisia pääsen henkisesti lähemmäs, lienee sen vuoksi, että naiset ovat tunteellisempia ja herkempiä.

Päätin kolme vuotta sitten, että siiryn vain miehiin, koska koen suhteet miesten kanssa "helpommiksi". Treffailinkin miestä jonkin aikaa. Kunnes taas jälleen ihastuin kuin salama taivaalta taas naiseen :) Naiivia kuvitella että voisi päättää kumpaan sukupuoleen ihastuu.

Minulle bi-seksuaalisuus on sitä, että rakastun/ihastun yksilöön, en sukupuoleen. Ylipäätään rakkaus ei katso sukupuolta, ikää, tai rotua jne.

Ja vinkiinä kaikille, jotka epäilevät olevansa bissejä, ovat juuri ihastuneet samaa sukupuolta edustaville: Antakaa itsellenne aikaa sulatella asiaa. Rakastelkaa mielikuvissanne naisen kanssa /tai miehen. Ja kun ja jos olette valmiita, kokeilkaa läheisyyttä naisen/miehen kanssa. Ja muistakaa että sen täytyy olla ihminen johon olette todella ihastuneita. Jos kokeilee vaan summa mutikassa väärän ihmisen kanssa, olisiko bi, niin saa väärän kuvan.

Jos todella rakastut koko sydämestäsi, ei sukupuolella ole väliä <3

5

438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bissekipuilua

      Mulla se meni niin että pystyin viimein myöntämään itselleni että pidän miehistäkin seksuaalisessa mielessä. Olen toki monet kerrat rakastellut miehen kanssa fantasioissani. Luulen vähän että mulla on riskinä että rupeaisin tykkäämään siiitä niin paljon että naiset unohtuisivat. Oikeastaan fantsuissani ei aikoihin ole ollut kovin usein naisia ja jos olen rehellinen itselleni mulla ei ole edes panohaluja kuin harvoin. Itse asiassa haluan saada mieluummin itse pyllyyn ja olla muutenkin "naisena".Voisin kokeillakin tuota läheisyttäkin ja ei ajatus poikaystävästäkään tunnu enää niin hullulta.

    • Anonyymi

      Biseksuaalisuushan on itsemäärittelykysymys niin kuin seksuaalinen suuntautuminen tottakai muutenkin.

      Näin biseksuaalina henkilönä voin olla joko homo- tai heteroliitossa, kun kumppanin sukupuolella ei ole minulle mitään väliä. Siinä on aina se valinnanvapaus mikä tekee onnelliseksi myös minut.

      Ei biseksuaalisuus ole mikään muoti-ilmiö tai ohimenevä vaihe. Se on ja pysyy minussa aina, sanoi muut mitä tahansa.

      Yhteiskuntamme heteronormatiivisuus on kyllä osittain vaikuttanut siihen, että olen enimmäkseen päätynyt vain heterosuhteisiin. Harmillista, mutta totta.

      • Anonyymi

        Heti sinun ensimmäinen väite on täyttä sekoilua.

        Siis heterona voin harrastaa homoseksiä olematta homo? Homokin voi harrastaa seksiä kenen tahansa kanssa jos just silloin päättää olevan jotain muuta. Niinhän sinun "itsemäärittelykysymys" antaa ymmärtää. Tämä sinun idioottimainen väitteen mukaan ei ole olemassa seksuaalisia suuntauksia koska ne ovat teoriasi mukaan romutettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heti sinun ensimmäinen väite on täyttä sekoilua.

        Siis heterona voin harrastaa homoseksiä olematta homo? Homokin voi harrastaa seksiä kenen tahansa kanssa jos just silloin päättää olevan jotain muuta. Niinhän sinun "itsemäärittelykysymys" antaa ymmärtää. Tämä sinun idioottimainen väitteen mukaan ei ole olemassa seksuaalisia suuntauksia koska ne ovat teoriasi mukaan romutettu.

        Et ole kai koskaan naisen kanssa ihmetellyt miksei muna toimi. Mä olen useammankin naisen. Nainen ei ollut väärä. Eikä syy ollut jännitys tms mitä aina tarjotaan syyksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et ole kai koskaan naisen kanssa ihmetellyt miksei muna toimi. Mä olen useammankin naisen. Nainen ei ollut väärä. Eikä syy ollut jännitys tms mitä aina tarjotaan syyksi.

        Sorry ei minulla ole erektio ongelmia, seisoo hyvin naisien kanssa ja kyllä seisoi hyvin kimppa runkatessa poikien kanssa nuorempana ja uskon että toimisi edelleen sillä ei ole ollut koskaan erektio ongelmia.
        Jos sinulla on erektio ongelmia niin lääkärin juttusille ja saat varmaankin viagraa tai jotain että saat pilisi kovaksi.


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      107
      3099
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2425
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1966
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1520
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1490
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1395
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      912
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      907
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      846
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      769
    Aihe