Crimson Peak ja pattiin ottavat jutut

goottiromantiikkaa

Joskus ottaa pattiin elokuvantekijöiden, käsikirjoittajien jne mokat elokuvissa, joskus tosi typeriä juttuja keksitään mitkä on aivan liian kaukana tosiasioista. Vaikka elokuva on elokuva ja fiktiota niin joka tapauksessa. Muuten tääkin elokuva oli ihan kiva Halloweenpläjäys ja goottilinnatunntelmaa mutta mua jäi ihmetyttämään esmes se, että miten päähenkilön äiti, joka ilmestyi aaveena mukamas, oli tosi pelottava. Miksi äiti haluaisi pelotella omaa lastaan maksimaalisesti kuin pahin painajainen kuten äidin henki teki, ja kuitenkin vain halusi varoittaa tulevista tapahtumista? Ihan hullua. Muutenkin del Toron äiti-lapsi -suhde on muutenkin tosi outo hänen elokuvissaan, tunteetonta. Orpokoti -elokuvassakin ihmettelin, kuinka jäätävän kylmältä äiti vaikutti lastaan kohtaan.

Toinen asia, mikä nousi esiin ole se, että elokuvassa puukotettiin useaa ihmistä monta kertaa ja päähenkilöllä oli jalka poikki ja kuitenkin hän juoksi menemään pitkin hankia, ja rintaan pariin kertaan puukotettu mies käveli omin kuitenkin omin avuin ties kuinka pitkän ajan kuluttua puukotuksesta, samoin kuin tää nainen jalka murtuneena eikä mitään ongelmaa.

Kolmas juttu on tää kauhuelokuvien äänitehostepuoli joka joskus näissä nykyelokuvissa pännii. Jos tulee joku säikähdyskohta, niin äänitehoste on aivan epätodellisen kova, luonnoton. Pitääkö aineeton haamu muka hemmetinmoista korviinsattuvaa leikkaavaa suhinaääntä joka paukahtaakin vielä, mitä? Nähtävät efektit oli paikoin epäonnistuneita, liian selkeästi virtuaalisilta näyttäviä.

Muuten oli hienosti lavastettu ja tehty elokuva, linna oli tosi hieno. Juoni oli tosi hyvä, vaikka tietenkin aika ennalta arvattavakin. Hyvä juttu oli että asioille löytyi uskottava selitys, ihmisestä lähtöisin oleva. Tykkään kyllä Guillermo del Toron tyylistä noin yleensä. Osaa luoda hienon tunnelman, amerikkalaisesta tyylistä poikkeavan. Muutenkin rakastan näitä tunnelmallisia vanhanajan elokuvia missä ei väkivalta ole itsetarkoitus.

Kertokaas, mitä tykkäsitte muut!

1

239

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Guillermo Del Toron kauan odotettu uutuus elokuva oli pintaliitoista kauhistelua ilman yllättävää loppuratkaisua.
      Käsikirjoitus Crimson Peak elokuvassa ontuu pahasti.
      Henkilö hahmot,elokuvan tärkeimmät tukipilarit eivät tule esille toivotulla tavalla,mutta niinhän kaikissa kauhusteluissa henkilöhahmot jäävät kässäri tekijöiltä yleensä unholaan.
      Elokuvan tärkeät möröt ovatkin tehty "kauheen" näköisiksi,mutta siihen se jääkin.
      Päähahmon tytön äiti todellakin pelottelee tytärtään rajan takaa.Ilmeisesti goottilaista tunnelmaa piti näin saada väkisin aikaiseksi???
      Crimson Peak oli todella paha pettymys Torolta.Parempaa jälkeä Toro sai aikaiseksi pienemmän budjetin elokuvillaan kuten Mimic ja Toron paras leffa Pan`s Labyrinth.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1379
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      748
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      65
      707
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      88
      694
    5. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      669
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      139
      619
    7. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    8. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      608
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      592
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    Aihe