Sä et luota muhun

ja syytät siitä ilmeisesti minua. Mitä, jos se on sun pään sisässä, ettet voi luottaa minuun? Koet olevasi oikeutettu hankkimaan "vain tietoa" minusta, koska et itse kykene luottamaan. Samanaikaisesti olet mielestäsi itse oikeutettu sanomaan mitä tahansa, minulle tai aivan kenelle tahansa muulle, koska "se johtuu mun taustasta". Oletat muilta pelkkää ymmärrystä itseäsi kohtaan, ja jonkun muun sanoessa vähänkään itseäsi epämiellyttävää, reagoit täällä yleensä "nauraen" tai "raivoten".
12258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Luotan kaikkiin palstalla kirjoittaviin 100%. Ei minulle tämä. Täällä se sosiaalinen rehellisyys mitataan (:
Ota lääkkeesi ja jatka unta, työkykyinen et varmaankaan ole

Äänestä

Mistä voit tietää kuka täällä nauraa tai raivoaa, miksi se pitää laittaa sen oman ihmisen piikkiin?

Äänestä

ole luottamuksen arvoinen, sitä joko on tai ei, mutta jotenkin kummasti viestisi joka koski luottamuspulaa itseäsi kohtaan muuttuikin hänen haukkumisekseen !!

Äänestä

Minä taas en oikeastaan taida olla enää edes olemassa.

Äänestä

Pyydätkö ihmistä luottamaan tuosta vain? Sinun pitää tehdä jotain ansaitaksesi se. Luottamus ei synny tyhjästä.

Äänestä

Eiköhän luottamuksen puute ole aina jotakin pään sisäistä. Itse pyrin luottamaan, mutta jokua asia, sanominen tai vaikkapa toisen jonkinlainen epävarmuus saa helposti perääntymään. En kuvittele olevani oikeutettu sanomaan mitä tahansa, joskus voin hömelöidä ja sanoa jotakin typerää ehkä loukkaavaakin, mutta pyydän silloin anteeksi. Taustoihin en vetoa koskaan. Toki ne varmasti joihinkin asioihin ihan tiedostammatkin vaikuttaa, mutta eivät ne ole kenenkään ulkopuolisen vika.

Äänestä
  • Myös sellainen ihmisen ristiriitainen käytös saa aikaan sen luottamuspulan, lupaa ja ei pidä lupaustaan, sanoo yhtä ja tekee kuitenkin aivan toista ja valehtelee valkoisia, kun voisi kertoa mieluummin rehellisesti kuinka se asia on. Tällä tavalla käyttäytyvän ihmisen kanssa on aika vaikea seurustella, kun häneen ei voi sen hän käytöksen perusteella luottaa. Jos joku tuntee olevansa itsensä kanssa tällä tavalla hakoteillä, niin hänen kannattaa opetella sitä luottamusta itseensä, että alkaa tehdä kuten sanoo, yrittää kertoa mieluummin kauniisti sen totuuden sille toiselle, kuin valehtelemalla valkoisia ja pysyy niissä omissa lupauksissaan. Vain siten saa takaisin sen otteen itseensä ja osaa jälleen luottaa sekä on myös luottamuksen arvoinen ja seurustelusuhdekin onnistuu eikä se kariudu siihen luottamuksen puutteeseen.

    Äänestä

  • Olisipa mielenkiintoista tietää jonkun ihmisen ristiriitaisesta käytöksestä, voisitko hieman valaista tätä? Minusta, jos toisen ihmisen kanssa, kahden kesken AVOIMESTI kumpikin puhuu niin siinä ei ole mitään ristiriitaista. Yleensä se on niin, että ristiriitaisuus aiheuttaa ristiriitaisuutta, kannattaa siis katsoa sitä omaakin käytöstä. Vastasin sinulle hyvääpäivänjatkoa, kun kerran kirjoitit minulle. Minulla ei ainakaan koskaan itselläni ole ihmissuhteissa ollut luottamuksen puutteessa ongelmia. Päinvastoin pitkään seurasin suhteessa toisen valehtelua, aina parasta uskoen ja toki se varmasti on itseäni tehnyt epäluuloisemmaksi myös muiden suhteen, mutta tämä on tässä tilanteessa normaalia. Minusta sinä Hyvääpäivänjatkoakin olet tehnyt esimerkiksi tekstini perusteella ennakko-oletuksia ja ehkä taipumuksenasi on muutenkin sellaisia rakennella ihan vaan luultujen tietojen ja yleisten käsitysten mukaisesti.

    Äänestä

Osoitat tai osoitit hänelle oletko luottamuksen arvoinen ja voiko hän sinuun luottaa, se on ainoa tie, mutta nyt kyllä viestin sisältö kokonaisuudessaan ehkä viittaa tiettyyn suuntaan, niin oli herkässä hänen vikojensa esiin tuonti ja ikäänkuin loppua kohden kaikki huipentui
hänen arvosteluunsa. Koko viestin sisältö kertoi hänen huonoista puolistaan?? Ja kuitenkin aloitit hänen luottamisesta itseesi.

Äänestä

ite annoit syytöstä täysilaidallisen.

Äänestä

haukkujamies alottanu uuden viikon uusilla haukuilla, niin on kuin rakkikoira .

Äänestä

Mä tiedostan, että mun on yhä vaikeampaa luottaa ihmisiin. Ja se luotto on mennyt, koska mun luottamus on petetty niin monta kertaa. Mut en mä silti alennu stalkkaamaan ihmisiä, ainakaan vielä. Voihan se olla, kun tarpeeksi saa paskaa niskaan niin aloitan sen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eikötotta kirjoitti:

ja syytät siitä ilmeisesti minua. Mitä, jos se on sun pään sisässä, ettet voi luottaa minuun? Koet olevasi oikeutettu hankkimaan "vain tietoa" minusta, koska et itse kykene luottamaan. Samanaikaisesti olet mielestäsi itse oikeutettu sanomaan mitä tahansa, minulle tai aivan kenelle tahansa muulle, koska "se johtuu mun taustasta". Oletat muilta pelkkää ymmärrystä itseäsi kohtaan, ja jonkun muun sanoessa vähänkään itseäsi epämiellyttävää, reagoit täällä yleensä "nauraen" tai "raivoten".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu