Sipilän hallitus boikottiin

Hallitus ei osaa muuta kuin leikata köyhiltä ja siirtää varoja varakkaammalle väestönosalle. Hallitus paisuttaa verovelkaa estämällä harmaan talouden saattamista kuriin.
Hallitus poistukoon vapaaehtoisesti keskuudestamme.
2185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Sipilän hallitus on jo boikotissa ja nyt vaatimaan ennenaikaisia vaaleja sillä äänestäjät petettiin ! .

Äänestä

Ministeri Anne Berner sijoittaa tulojaan säätiöön kiertääkseen veroja. Säätiön avulla Berner pääsee julkisen terveydenhuollon yksityistämiseen asemaansa hyväksi käyttäen. Varoja verojen maksamiseksi olisi. Lehdissä revitellään Berneriä hyväntekijäksi., laupeudensisareksi. Rikkaat veronkiertäjät ympäri maailmaa esiintyvät suurina lahjoittajina pestäkseen kasvonsa.

"Lastensairaalaa on kutsuttu nettikeskusteluissa esimerkiksi säätiöhuijaukseksi, koska sairaalarakennus jää säätiön omistukseen ja Sairaanhoitopiiri Hus maksaa sille vuokraa.
Säätiön perustajat antoivat hankkeeseen perustamispääoman 300 000 euroa. Jotkut ovat pitäneet tätä sijoituksena, jolla säätiö saa omistukseensa 160:n miljoonan euron rakennuksen."
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/anne-berner-suree-lastensairaalan-ymparilla-pyorivia-huhuja/2753222

Äänestä

Ei hätää Sipilä saa ääniä paljon somaleilta ja irakilaisilta

Äänestä

EK:n kumileimasin!

Äänestä

Mielenkiintoinen ajatus "hiisi-vieköön", mitenkäs niiltä köyhiltä ja varattomilta otetaan kun niillähän ei ole ja jos olisi niin eiväthän ne köyhiä ja varattomia edes olisi? Oletko käynyt taikurikoulun kun tuollaisia hallitset johon ei normaali kansalainen pysty. Sanotaanhan sitä ihan viisaasti, tyhjästä on paha nyhjästä.

Jos katsot olevasi vähäosainen niin ala työnteko, sillä sitä minäkin pärjäsin ja sen jämillä edelleen eikä tarvitse valittaa koko aikaa esittäen tyhmyyksiä.

Äänestä

Hallituksen ainoaan "kärkihankkeeseen" eli haittamaahanmuuton edistämiseen rahaa kyllä riittää, se piikki on kyllä auki, tähän on rahaa saatava revityksi vakka mistä, keinolla millä hyvänsä.

Äänestä
  • Jos hallitus lakkauttaisi kehitysavun, niin siitä tulisi valtiolle ylimääräistä rahaa miljardin verran.

    Äänestä

Esko Ahon ja Matti Vanhasen ideoima työreformi tulee torjua. Hallitus käy sotaa ammattiliittoja vastaan. Hallitus ei sovi Suomen poliittiseen elämään.
Esko Aho on Sipilän talouspoliittinen neuvonantaja. Aho kävi vuosia oppimassa uusliberalismia USA:ssa ja on entistä vannoutuneempi työväenliikkeen vastustaja.

Äänestä

Toivon jopa että halitus kaatuisi, päästäisiin irti porvarihallituksen kurjistamispolitiikasta köyhiä kohtaan. Vaihtoon koko saamaton sakki.

Äänestä
  • Samat sanat.

    Äänestä

  • Kun vasemmiston koko osuus eduskunnassa on vain noin 25% niin miten voisit muuta odottaa kuin porvarillisesti ajattelevaa hallitusta? Miten kuvittelisit tuon vähemmistön pystyvän hallitsemaan? Siis demokratiassa?

    Äänestä

Mutta miksi ne pakolaiset vaan tulee joilla on rahaa maksaa salakuljetus ,
mikä moraali on jättää loput kuolemaan.
eikös ne kaikki pitäs tuoda tänne .
siis haloo ketä sitten jää tappelemaan . ei nyt mee jakeluun ? miksi sitten tulee ketään . KUKA MUUTEN SIPILÄN VUOKRALAISEKSI ? ARVALLAKO SE RATKAISTAAN?

Äänestä

Keskusta paljasti Kokoomuksen vaaliraharötöstelyt. Keskusta paljastui jo aikaisemmin. Perussuomalaiset ovat poliittisesti samaa pataa ja jo sotkeutuneet pelin politiikkaan. Paljastukset odottavat ilmenemistään. Konnakerho hallitsee Suomea.

Äänestä

Soini rahtaa pakolaisia maahan. Soinin tukema nato sodillaan synnyttää pakolaiset. Soini lähettää sotilaita naton sotakouluun Välimerelle hornettien kera opettelemaan uusien pakolaisten synnyttämistä. Soinin porukat ovat vastuussa suurimittaisesta pakolaisvyörystä.

Äänestä

Ei mitään tukea sosiaaliturvan romuttajahallitukselle. Talouden rakentajat tilalle.

Äänestä

Muutaman tuhammen kommarin boikotti ei vaikuta mitään

Äänestä

Hallitus ei ole niin vankka kuin luullaan. Palkkatyöläiset osoittivat alkusyksystä, etteivät he kulje minkä tahansa populistin perässä.
Proletaarit vetävät happea ja seuraavat tilannetta. Heidän itsetunto on korkealla. Sipilän askelmerkit menivät osittain ristiin. Ammattiliittojen väki asettui yhteioseen rintamaan.
Sipilän "kärkihankeohjelman" raadollisuus ja populistisuus paljastuu päivä päivältä. Kärkihankkeiden a versiossa ensin leikataan. B versiossa samasta leikkauksesta perutaan murunen ja yritetään luoda kuva rakentavasta hallituksesta. Kaava on yksinkertainen, populistinen, ja menee jonkun aikaa läpi. Talouspolitiikan sisältö on raadollinen. Työväeltä otetaan ja rikkaille annetaan. Hallituksen puhe kansasta on luokkapuhetta rikkaiden luokan hyväksi. Ammattiosastoissa, turuilla ja toreilla huijaus paljastuu koko ajan.
Hallitus ei voi muuttaa ohjelmaansa. Hallitus on kaadettava. Työlistämisen ja rakentavan voimien hallitus tilalle. Sivistystoimen määrärahat palautettava ennalleen. Rikkaiden pummien verotusta tulee kiristää tuntuvasti.

Äänestä

Eläkeläisten toimeentulon huonontamisesta välikysymyskeskustelu eduskunnassa.
A ja B versio tuli hyvin esiin hallituspuolueiden edustajien puheenvuoroissa. "Emme leikkaa vaan parannamme". Ensin leikataan roimasti ja B versiossa annetaan hiukan takaisin ja alkperäiseksi suunniteltu leikkaus jää voimaan. Tosiasiaksi jää eläkeläisten toimeentulon alentaminen.
Tosiasia on että eläkerahastoissa on reipas ylijäämä ja joka kattaa hetkellisen huipun suurten ikäluokkien tullessa eläkeikään. Ne ovat itsenäisiä rahastoja, eivätkä vaikuta kilpailukykyyn muuten kuin myönteisesti. Kerätyt varat riittävät eikä muualta niitä tarvitse rahoittaa.
Mielenkiintoista oli seurata kokoomuslaisten arvostelua omien, Kataisen hallituksen, leikkauksia rahvaan toimeentuloon. Kataisen aikana kaikki oli hyvin, nyt Benit ym arvostelivat Kokoomuksen syyllistyneen 2 011 - 2 015 köyhiltä leikkaamiseen! Maailman kirjat ovat sekaisin tai Kokoomus sekoittaa mummojen päitä tarkoituksella. Benit vaativat myös leikkauksia, koska edelliset hallituksetkin ovat leikanneet.
Hallitus on muuttanut eduskunnan sirkukseksi. Astukoon sivuun ja antakoon tilaa lukutaitoisille.

Äänestä

Hallituksen moraalittomat kärkihankkeet.
1) Tehokkaan katumisen laki mahdollistaa menneiden 10 vuoden veronkierron ja talousrikosten mitätöinnin minimisanktioilla.
2) Harmaan talouden torjunnan rahoituksen leikkaukset helpottavat talousrikollisten puuhia.
3) Hallintarekisterilain muutos edistäisi rikkaiden veronkiertoa ja harmaata taloutta.

Nämä lait ovat suora tulonsiirto työltä pääomalle. Ne korvaavat rikkaiden verohelpotukset mutta tuovat leikkauksia tai veronkorotuksia palkkatyölle ja eläkeläisille.
Hallitus ei pyri lakeihin perustuvaan yhteiskuntaan. Se purkaa rikkaiden ahneutta vastassa olevia lakeja ja avaa tietä mielivallalle. Näitä "rakenteellisia" uudistuksia (?) pyritään rahoittamaan palkkojen alentamisella.

Äänestä

Veronkiertäjillä rahat paratiiseissaan ja varmaan huvilatkin olleet jo vuosia kohta he muuttavat sinne pysyvästi nauttimaan elämästään ja täällä leipäjonot kasvaa moninkertaisiksi ! .

Äänestä

perususuomalaisten politiikan vararikko. Palstalle vyörytetään aloituksia paskasta ja homoista tarkoituksella salata persujen raa'at leikkaukset työtätekevien etuihin. Persujen politiikaan teko on sitä itseään alapään roikottamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiisi-vieköön kirjoitti:

Hallitus ei osaa muuta kuin leikata köyhiltä ja siirtää varoja varakkaammalle väestönosalle. Hallitus paisuttaa verovelkaa estämällä harmaan talouden saattamista kuriin.
Hallitus poistukoon vapaaehtoisesti keskuudestamme.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu