Suurten tuulivoimaloitten terveysvaikutukset

tuultavastaan

Lähde: Uusi Suomi

On olemassa tieteellisiä tutkimuksia, jotka nykyisistä fysiologisista reunaehdoista huolimatta silti todistavat tuulivoimaloiden tuottaman infra- ja matalataajuisen äänen aiheuttamia ikäviäkin terveysongelmia – toisin kuin monet tietolähteet juuri em. syystä väittävät ja niin vieläkin olettavat! (STY:nkin suorittama aiempi lähdetutkimus) - on esiintynyt ja ilmenee tuulivoimaloiden vaikutusalueilla , < 1- 2 kilometrin etäisyydellä [edit IOH].

http://wind.vei.fi/public/index.php?cmd=smarty&id=65_lfi

Tuulivoimaloiden infra- ja matalataajuisiiin häiriöääniin liittyy siis lukuisia ihmisten ja eläintenkin - yksilöllisinä - terveyteenkin vaikuttavia haitallisia tekijöitä tuulivoimaloiden lähialueilla, liian lähellä tuulivoimaloita (< 2 km):

Low-Frequency Noise and Health: A Wind Turbine Case (2007–2013) :

https://www.wind-watch.org/documents/low-frequency-noise-and-health-a-wind-turbine-case-2007-2013/

Industrial wind turbines, infrasound and vibro-acoustic disease (VAD) :

http://www.windaction.org/posts/9374-industrial-wind-turbines-infrasound-and-vibro-acoustic-disease-vad#.UwzL4vl_sVc

Dr Mariana Alves-Pereira – how to test for the effects of low-frequency turbine noise :

http://stopthesethings.com/2014/02/14/dr-mariana-alves-pereira-how-to-test-for-the-effects-of-low-frequency-turbine-noise/

Wind Turbine Health Impact Study:

Report of Independent Expert Panel :

http://docs.wind-watch.org/MassDEP-wind-health-2-Alves_Pereira.pdf

On the Impact of Infrasound and Low Frequency Noise on Public Health - Two Cases of Residential Exposure:

http://docs.wind-watch.org/Alves-Pereira-ILFN-public-health.pdf

6

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suhteellisuudentajua

      On myös arvioitu että liikenteen
      pienhiukkaspäästöt aiheuttavat huomattavia terveysongelmia. On arvioitu, että Suomessa liikenteen pienhiukkaspäästöt aiheuttavat vuosittain satojen ihmisten ennenaikaisen kuoleman ja tuhansien sairastumisen, lähinnä hengitystiesairauksiin
      FINE – Pienhiukkaset – Teknologia, ympäristö ja terveys. Tekes, Teknologiaraportti 9/2006.

      Pitäskö siis autoilu suomessa kieltää?

      • Rikollistatoimintaa

        Tarkoitatko, että vaikka tiedetään suurten tuulivoimaloitten aiheuttavan terveyshaittoja, niin niitä pitää rakentaa siitä huolimatta?

        Autoilussa pienhiukkasia pyritään ehkäisemään katalysaattorella ja puhtaamalla polttotekniikalla. Autoteollisuus pyrkii poistamaan terveyshaitat.

        Mitä tuulivoimateollisuus on tehnyt asian eteen?

        Ei mitään, vaan pikemminkin pyrkii vähättelemään ongelmaa.


    • suhteellisuudentajua

      juu varsinki volgswaakkenilla on kovat panostukset puhtaaseen tekniikkaan. Autoteollisuus ei ole hyvää hyvyyttään kehittänyt puhtaampia moottoreita, päinvastoin, kauhea poru kun aikanaa piti lyijystä luopua.

      Toisin kuin esim tuulivoimaloita rakennettaessa, moottorititä tehdessä turva alueet on pienimmillään alle 20 metriä rakennuksiin, pöly, pienhiukkaset ja melu on oikeasti vakava ongelma tollasessa tilanteessa. Tuulivoima rakentamisessa, turvaetäisyydent ovat luokaa vähintään kilometri, ja ainut haitta on mahdolliset infraäänet.

      Tutkimuksessa
      Wind Turbine Sound and
      Health Effects
      An Expert Panel Review
      Executive Summary

      on todettu että ei ole olemassa todisteita tuulivoiman äänen haitallisista vaikutuksista ihmisiin.

      Toki on olemassa ihmisiä jotka kärsivät maasäteilystä ja sähköyliherkkyydestä ja varmaan tuulivoimalayliherkkyydestä, mutta näiden murtoosa vähemmistöjen ehdoilla ei ole ennenkään marssitahtia muutettu, jos olisi istuisimme edelleen puussa mutustelemassa banaania (paitsi banaaniyliherkät)

    • warmwool

      Useita perheitä on jo nyt joutunut jättämään kotinsa vastuuttomasti liian lähelle asutusta rakennettujen tuulivoimaloiden vuoksi. Nyt jotain järkeä tähänkin peliin ja tuulivoimarakentaminen seis! Tuulivoimayhtiön taloudellinen hyöty ja viherpiiperöiden sekopäinen fantasia ei voi ajaa ihmisten terveyden ohi. Jokaisella pitää olla oikeus terveelliseen ja turvalliseen elinympäristöön.

    • olet.sekopää

      Useita perhetiä? Nimeä yksi.

      • Infraäänet

        Asukkaiden muutaminen muutamista kiinteistöistä on tosiasia. Nimiä ei voi julkisesti laittaa palstalle. Kooklella löydät.

        Infraäänet ovat mielenkiintoinen juttu. Tietyissä paikoissa ne kuuluvat ja toisaalla vaimenevat. Kyseessä on normaali äänen aaltomainen luonne eli aallon huipussa sopivassa maastokohdassa ja rakennuksen vielä resonoidessa sopivasti voimistuu ääni huomattavasti.

        Itse asun Sköldvikin öljynjalostamosta noin 4 km päässä. Öljynjalostamolla on liekkitorneja, joissa palaa ikuinen liekki. Liekkitorneilla poltetaan pois prosessissa ylimääräinen kaasu ja ne varmistavat myös prosessin turvallisuuden, jos jokin menee pieleen. Tällöin muutoin räjähtävät kaasut poltetaan näissä liekkitorneissa hallitusti pois. Näissä tilanteissa liekin koko kasvaahuomattavasti. Puhujaan liekityksestä.
        Tämä humahteleva kymmenmetrinen liekki aiheuttaa humahtelevan äänen, joka kuuluu meille 4 km päähän. Ulkona sitä ei juuri havaitse kuin matalana humahduksena, joka osin peittyy muihin ääniin. Sisätiloissa varsinkin yöaikaan humahdus kuuluu matalana satunnaisena hulmateluna. Koska ääni on satunnaista se ei häiritse, mutta tunkeutuu tajuntaan. Esim. korvatulpista ei ole mitään hyötyä, koska ääni kulkee kehon läpi.
        Tuulivoimalassa humahdukset toistuvat kellon tarkkuudella tunnista toiseen , päivästä toiseen, joten voin hyvin ymmärtää se hiljalleen vaikuttavan psyykeen.

        Ei pidä kyseenalaistaa ihmisten ongelmia ennen kuin on itse joutunut kärsimään vastaavasta. Voisit itse mennä nukkumaan autoon tuulivoimalan läheisyyteen ja kokeilemaan miten infraäänet vaikuttavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      151
      8853
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      49
      6181
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      61
      4521
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      47
      4104
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      71
      4047
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      95
      3604
    7. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3454
    8. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      160
      3345
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      2206
    10. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      14
      2127
    Aihe