Käsittääkseni mainosrahoitteinen palvelu on sitä, että muita kuluja ei tule koska näytätte mainoksia ja niillä katatte kaikki kulut mitä palvelun käytöstä tulee. Miksi sitten kyseisellä lafkalla on kuukausimaksuja sekä videoita, mitkä on adblockilla sumennettu pikselimössöksi, kuten iltasanomien NHL maalikoosteet?
Jotain nyt varmasti missaan tässä, mutta mitä.
Jotain nyt varmasti missaan tässä, mutta mitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja nyt täsmentääkseni, mainitsen että ilman adblockia tuli siis mainoksia, mutta blockin kanssa iso tekstipalkki mikä ilmoitti lafkan olevan mainosrahoitteinen palvelu, joten koska en osallistu heidän mainostensa uhriksi niin saan katsoa huonommalla kuvanlaadulla kyseistä videota.
näinhän ne maksukanavat menee, ei niistä mainoksista tule tarpeeksi tuottoa.
Lehtitilaus maksaa ja kuitenkin lehdissä on mainoksia. Rahaa otetaan kaikkialta mistä irti saadaan. Iso kauppa ottaa tavarantoimittajalta maksun parhaista hyllypaikoista. Tervetuloa markkinatalouteen.