Kokeilin ostoaikeissa 40 000 km ajettua 2013 ahtamatonta 1,4 Astraa ja ihmettelin kun ei tunnu tapahtuvan vähään aikaan mitään jos 2000 kierroksen tuntumassa polkaisee kaasun pohjaan. Vanha 8v Astra 1,6 tuntui koeajon jälkeen selvästi kiihtyvämmältä ainakin alhaisilla kierroksilla vaikka siinä on 25 hv vähemmän. Olikohan tuossa jotain vikaa vai vaikuttaako esim. suurempi paino noin paljon, onko kokemusta?
Vastaukset 3
- ecoilua
Mopon koneella ei kiihdy kuin kuski!
- ahdin_valtakunta
Uusi kone tarjoaa siis 25 hv enemmän ... mutta siinä on pienempi iskutilavuus. Ja siitä huolimatta suurempi max. teho, joten uudempi on vähän niinkuin kierroskone. Max. teho löytyy varmaankin jostain 5500 rpm tienoilta ja max. vääntö tuppaa osumaan näissä 4000 rpm pintaan. Ja kun vaparista puhutaan, niin se max. vääntö on jotain 130-140 Nm (100 Nm/l). 2000 rpm kohdalla jäädään jo tämän alle eli käytössä voi olla huimat 125 Nm. Mikä @2000 rpm tarkoittaa, että moottori kehittää "lappu lattiassa" huimat 26 kW (n. 35 hv). Tämä lie vain kolmasosa moottorin max tehosta.
Vanhemmassa koneessa 8 venttiiliä = saattaapi olla isoilla kierroksilla hengenahdistusta = huipputeho jää pienemmäksi. Mutta samasta syystä vääntöhuippu saattaapi osua hieman alemmas ja ylipäätään sitä vääntöä lie hitunen enemmän, suuremmasta iskutilavuudesta johtuen. Eli sitä vääntöä onkin käytössä vaikka 140 Nm 2000 rpm kohdalla -> tehoa onkin *tällä kierrosluvulla* tarjolla 40 hv. Tai jotain sinnepäin.
Jep, ennenwanhaan autot liikkui 1,1-1,3 l vapareillakin, mutku normi perheauto painoi tonnin ja pikkuauto 700 kg. Nykyään painoa on kaikissa kokoluokissa 300 kg enemmän, joten vääntöäkin pitäisi nostaa samassa suhteessa. Mihin ennen riitti 1,3 l, tarvitaan nyt 1,8 l kone jne.
Ei voi mitään, 1,4 l vapari on nihkeä 1,3-1,4 tonnin painoisessa autossa. Kierrättämällä kulkee, koska nykykoneista saadaan kovemmat huipputehot, mutta kuka jaksaa vinguttaa koko ajan?
Eli... huipputehot OK, mutta alakierroksille pitää saada lisää vääntöä/tehoa. Ratkaisu = turbo. - gstäjiihin
juuri näin.näillä ajaneena kokemus tämä 8v g astra tuntui äkäisemmältä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981475Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44817Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl472698Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll8590- 37551
- 41547
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29518Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 29458
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448