Se ei kuulu olla inessiivi vaan adessiivi; mistähän päähänpinttymästä tuokin on lähtenyt.
Hölmöltä kuulostaa lisäksi muoto "Kempeleeseen" ; miksi ei sitten myössanota "Tampereeseen"?;P
Kempeleen väärä taivutusmuoto
12
1905
Vastaukset
- Kempeleestä_kajahtaa
Minä oon ainaki käyny koko ikäni Kempeleessä esim. kaljanostossa kun Oulunsalon lestat ei antanu lupaa myyntiin. Onko nykyset ihan ulalla kun ovat Kempeleellä, siis ulolla. Nykysin oon Oulusa, en Oululla.
- eikönäin
Kempeleellä on oikea muoto. Kun sinä liukastut, sinä olet perseelläs, etkä perseessäs. Äläkkä jankkaa.
- NäinSeVaanMenee
eikönäin kirjoitti:
Kempeleellä on oikea muoto. Kun sinä liukastut, sinä olet perseelläs, etkä perseessäs. Äläkkä jankkaa.
Virallisesti hyväksytty muoto on Kempeleessä ja Kempeleeseen. Asian voit varmistaa kielitoimistosta. Kielioppisääntöjen mukaisestihan tuo ei mene, mutta eipä mene moni muukaan taivutus eri paikkakuntien kohdalla.
- NäinSeVaanOn_
NäinSeVaanMenee kirjoitti:
Virallisesti hyväksytty muoto on Kempeleessä ja Kempeleeseen. Asian voit varmistaa kielitoimistosta. Kielioppisääntöjen mukaisestihan tuo ei mene, mutta eipä mene moni muukaan taivutus eri paikkakuntien kohdalla.
Näin on ollut ainakin 70 vuotta, jos nykykempeleestä olevat haluavat olla kempeleellä, niin siellä hypelköön.
- pirskatin.lestat
Saisiko lisätietoja tästä lestojen oluenmyyntikiellosta? Oliko oulunsalossa vain yksi lestojen omistuksessa oleva kauppa ja mistään muualta ei saanut olutta? Mikä olut-tilanne nykyään on oulunsalossa?
- Sanan_voimalla
Suomessa sai keskaria kaupoista ja paareista -69 lähtien, lestat hannas Oulunsalon kauppamyyntiä -80 luvulle asti. 80 luvun alkuvuosina asuin ko paikkakunnalla, mutta kaljat piti hakea Kempeleestä. Lestat oli enemistönä Oulunsalossa ja ite joivat salaa kaljaa ja kielsivät toisia juomasta. Tyypillistä lestatoimintaa, saarenamiehet sanoo, että tehkää niin ku mä sanon, mutta ite viettävät tosi iloisat elämää.
Toki Oulunsalossa oli pari paaria ja tietenki lentoaseman ravintola, jolle ei lahkolaiset saaneet hommattua kieltoa.
Se lestaomisteinen kauppa vaihto omistajaa kun kaupoissakin oli pakko ruveta kaljakaupoille.
- Sevaanonnytnäin
On täysin kaksi eri asiaa olla paskassa kuin paskalla.
Olen Kempeleessä, en Kempeleellä.
SSÄ. Tiedoksi vaan sitten etelän pelleille myös.- kiiminkiin
Aivan, paskalla oloa voidaankin sanoa Kempeleellä oloksi. "Minäpä lähenki tästä huusiin, kempeleelle"
- Ehhehee
kiiminkiin kirjoitti:
Aivan, paskalla oloa voidaankin sanoa Kempeleellä oloksi. "Minäpä lähenki tästä huusiin, kempeleelle"
Ihan vastaava kuin oltas Kiimingillä. Kiima, Kiimampi, Kiiminki? Meleko hörhöä.
- merkonomi
Virallinen sana KEMPELEESSÄ olen käynyt, näin se menee ikäni täällä asunut
- Anonyymi
Ihan sama miten taipuu. Sisäsiittoisten lestojenmesta ja ei lestat on muuten vaan vähäälyisiä puhevammaisia siivellä eläjiä...
- Anonyymi
Muistan kerran K-raudan mainoksessa lukeneen isolla ”Kempeleeltä” ja kyllähän se näytti ja kuulosti tosi oudolta, mutta nykyään lukee Kempeleestä. Vissiin palautetta tullut..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476