Minkä yrityksen haluaisit kuopioon ?

Minkä yrityksen haluaisit kuopioon ? Jos tulee hyviä ideoita niin voin ehkä perustaa sellaisen :)
1983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ruuvitehtaan.

Äänestä
  • No joo... naulatehdas ei onnistuisi kun kierojen Kuopiolaisten käsissä niistäkin tulisi ruuveja...
    3D laserskannaus & 3D tulostuspalvelu? Voisi viedä vaikka autonsa sinne skannattavaksi ja saada esim. 1/18 mittakaavan pienoismallin siitä tulostettuna.

    Äänestä

Lemmikkieläinkauppa. Työkkärin sivuilla Faunatar-ketju hakee myymälän perustajaa Kuopioon.

Äänestä

Muumimiehille oma vaatekauppa.Ei tahdo löytyä sopivia vaatteita.

Äänestä

Ehdoton ykkösvaihtoehto on maahanottokeskus. Valtio maksaa kaikki kulut ja lisäkorvauksia tulee kun mamut rikkovat paikkoja, voit itse korjata ja saada omalle työlle todella hyvä korvauksen sekä alennukset voit piilottaa tulevan henkilörekisterilain piiriin, eli tappioita ei voi syntyä.
Tätä jatkuu ilmeisesti todella pitkään ja sen jälkeen voit perustaa uuden yrityksen , kun vain olet pannut rahasi tähän uuteen tulevaan sijoitusrahastoon, jota kukaan ei voi tutkia.
Kaikkea lähellä rajaa pitää hyödyntää, niin tehdään kaikkien politiikkojen osalta kuten kokomustan edustaja on tehnyt tässä maahanmuuttoasiassa.
Eräs asia mikä minua ihmetyttää, miksi syskovits ei ole ministeri kertokkoon kuka tietää.

Äänestä
  • Migreenin takia on kieltäytynyt ministerin tehtävistä.Olisi muuten jo moninkertainen ministeri.

    Äänestä

  • zyxcevi kirjoitti:

    Migreenin takia on kieltäytynyt ministerin tehtävistä.Olisi muuten jo moninkertainen ministeri.

    Ei zyskowitsin kannata ottaa siitä asiasta mingreeniä.

    Äänestä

Perusta kauppa missä myydään maahantulijoille tarpeelisia tilpehöörejä yms.
Jos hävikkiä tulee - vaikkapa kun unohtuu asiakkaalta maksamatta niin kauppias
kirjaa ylös- ja taas valtio maksaa. Ei siis tarvita vartiointipalveluita ostaa
ulosliputetuilta alan liikkeiltä (selvää säästöä tämäkin). Näin meneteltiin
Vehmersalmella kun Vaajasalossa oli ko- henkilöille kyseinen keskus.

Äänestä

Kaupan missä myydään tyhjiä liiketiloja. Tyhjistä liiketiloista on aivan hirveä pula tässä kaupungissa. Yrittäjät ja kauppaketjut melkein veripäissään tappelevat liiketiloista.

Äänestä

Haluaisin Kuopioon kaupan joka myy itämaisia lentäviä mattoja. Nyt kun Kuopioon on saapunut paljon itämaista pakolaisporukkaa, niin varmaan heiltä voisi onkia tietoon paikan, Irakissa tai Syyriassa jossa toimii lentävien mattojen tukkufirma. Olisi mukavaa huljuutella ilmojen teillä tyylikkäästi paikasta toiseen, ekologisesti ja ilman päästöjä. Ja lentävän maton käytöstä ei mene edes veroja, kuten autosta. Niin, että lentäviä mattoja myyvä liike Kuopioon pikimmiten. Lupaan itse ostaa yhden. Tulevaisuuden kulkupeli on lentävä matto.

Äänestä
  • tarpeeksi kun vedät itämaisia huumeita niin tunnet lentäväsi vaikka ilman mattoakin...

    Äänestä

Järviterminaalissa olisi vapaata liiketilaa ja lentokenttäkin lähellä, osaava huolto tai ainakin voisivat kouluttaa alalle huoltamaan lentäviä mattoja. Mainio idea !

Äänestä

Kunnollista atk-kauppaakin kaivattaisiin. Nykyisten kanssa tulee itku. Ollaan olevinaan it-alalla mutta ei saada edes aikaiseksi käyttökelpoisia nettisivuja joista näkisi mitä on myynnissä. Verkkokauppa.com vie asiakkaat tilaamaan etelästä.

Äänestä

Videovuokraamo olisi hyvä eli Vhs-kasetit menisivät Kuopiossa hyvin vuokralle. Vuokraamo voisi olla kauppakeskus Hermannissa kun siellä on paljon maksavaa asiakaskuntaa.

Äänestä

Jotenkin tuntuu että kuopiolaisilla olis jotain noita maahanmuuttajia vastaan ? Siinähän on yrittäjille todella halpaa ja ahkeraa työvoimaa valittavien muumimukia keräilevien mussuttajien tilalle !

Äänestä
  • Muumimukit ovat jo sooo laaassstt seesoon. MaMu-mukit ovat kuumita hottia nykyään.

    Äänestä

RAISKAUSYRITYKSEN.

T: AHMED, RAISKAAJA

Äänestä

Ammattimiehille olisi melko varmasti töitä kunnossapitofirmassa Kuopiossa. Kouluttavatkin heitä.Täytyy vaan olla miestä tekemään työt ja herätä aamulla hommiin.Kunnon tekijä pääsee töihin ja pysyy siinä,on kysyntää.Hyvä paikka kuten palkkakin satun tietämään.

Äänestä

Kuopiosta puuttuu pizza/kebab-ravintoloita. Se on varma ja tuottoisa bisnes eikä kilpailua ole.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sijoittaja kirjoitti:

Minkä yrityksen haluaisit kuopioon ? Jos tulee hyviä ideoita niin voin ehkä perustaa sellaisen :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu