Förfinskning av finlandssvenskar?

Som fs som flyttat till Sverige bryr jag mig inte riktigt om politiken och sådant eftersom det inte berör mig. En sak som kunde sluta fientligheten inom landet är förfinskning. Att finskan blir officiellt överallt förutom Åland. T.e.x blir alla skolorna finskspråkiga och att man bara börjar prata finska inom hemmet. Vad tycker ni om det? Diskutera!

11

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopierat

      ""Att alltid sätta svenskan i relation till finskan är ett minoritetssyndrom. Man kan i stället se svenskan som i ständig relation till Sverige eller Norden. Svenskan är faktiskt i majoritet, i Sverige. ""

    • nejtillförfinskning

      Alla människor har rätt att älska och högakta sitt modersmål.

      • Det finns många fs som skäms över sitt språk, tex i Karleby svenska gymnasium pratade alla finska med varandra på rasterna, många fs gör att jag mår illa med deras självhatande så förfinskningen får gärna ske för mig!


      • finskasvenska
        Svenne kirjoitti:

        Det finns många fs som skäms över sitt språk, tex i Karleby svenska gymnasium pratade alla finska med varandra på rasterna, många fs gör att jag mår illa med deras självhatande så förfinskningen får gärna ske för mig!

        I vår tvåspråkiga familj har vi förstås både finska och svenska som hemspråk ,båda språken är förstås lika värde fulla.Mera kanske man måste satsa på svenskan,finska är ju hela tiden "runtomkring",därför behövs det litet mera jobb med svenska språket.


    • Med förfinskningen kommer Finland inte ha något gemensamt med resten av norden. Dom hör mer kulturellt och språkligt till de baltiska länderna!

      • NordenBra

        Johansson har en point:

        """"Förutom att det bästa exemplet på en lyckad integration finns i Närpes håller Johansson (SFP) arbetsmarknaden som ett argument.

        En invandrare som lär sig finska kan röra sig på en betydligt mer begränsad arbetsmarknad än en som kan svenska, är partisekreterarens poäng."""


      • ännubättremöjligheter
        NordenBra kirjoitti:

        Johansson har en point:

        """"Förutom att det bästa exemplet på en lyckad integration finns i Närpes håller Johansson (SFP) arbetsmarknaden som ett argument.

        En invandrare som lär sig finska kan röra sig på en betydligt mer begränsad arbetsmarknad än en som kan svenska, är partisekreterarens poäng."""

        Konstigt nog finns det invandrare som riktigt frivilligt pluggar svenska också.


      • joomenjoodå
        ännubättremöjligheter kirjoitti:

        Konstigt nog finns det invandrare som riktigt frivilligt pluggar svenska också.

        SFP Johanssonia point var ju att det är fel at invandrarna lär sig finska som begränsad arbetsmöiligheterna! Svenskan gör det inte!


    • historieperspektiv

      ""Trots att en förfinskning av svenska områden skett beklagar sig finnar.

      Kartorna visar att den rätta lösningen 1917 hade varit autonoma områden för finlandssvenskarna. En lösning i ton med resten av Europa.

      Varför valdes då fel väg? Tvåspråkighetens väg? Jo, svaret ligger i att man värnade om hela rikets intressen. Finland kunde hålla sina band till norden starka. De facto har Finland dragit stor nytta av sina kontakter till övriga norden. Vilket alternativ fanns egentligen?

      Notera att finlandssvenskarna har förlorat på tvåspråkigheten, kolla kartorna bara!""

    • En bra kompromiss skulle vara att Finland blir helt finskt men att dom ansluter sig bort från nordiska förbundet, man ska inte kommunicera på engelska där och ingen vill höra det fula finska språket!

      • 56453490

        Det vore förstås enklare för alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3684
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2011
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1333
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1226
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      107
      1108
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1075
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1020
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      975
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      886
    Aihe