Förfinskning av finlandssvenskar?

Som fs som flyttat till Sverige bryr jag mig inte riktigt om politiken och sådant eftersom det inte berör mig. En sak som kunde sluta fientligheten inom landet är förfinskning. Att finskan blir officiellt överallt förutom Åland. T.e.x blir alla skolorna finskspråkiga och att man bara börjar prata finska inom hemmet. Vad tycker ni om det? Diskutera!

11

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopierat

      ""Att alltid sätta svenskan i relation till finskan är ett minoritetssyndrom. Man kan i stället se svenskan som i ständig relation till Sverige eller Norden. Svenskan är faktiskt i majoritet, i Sverige. ""

    • nejtillförfinskning

      Alla människor har rätt att älska och högakta sitt modersmål.

      • Det finns många fs som skäms över sitt språk, tex i Karleby svenska gymnasium pratade alla finska med varandra på rasterna, många fs gör att jag mår illa med deras självhatande så förfinskningen får gärna ske för mig!


      • finskasvenska
        Svenne kirjoitti:

        Det finns många fs som skäms över sitt språk, tex i Karleby svenska gymnasium pratade alla finska med varandra på rasterna, många fs gör att jag mår illa med deras självhatande så förfinskningen får gärna ske för mig!

        I vår tvåspråkiga familj har vi förstås både finska och svenska som hemspråk ,båda språken är förstås lika värde fulla.Mera kanske man måste satsa på svenskan,finska är ju hela tiden "runtomkring",därför behövs det litet mera jobb med svenska språket.


    • Med förfinskningen kommer Finland inte ha något gemensamt med resten av norden. Dom hör mer kulturellt och språkligt till de baltiska länderna!

      • NordenBra

        Johansson har en point:

        """"Förutom att det bästa exemplet på en lyckad integration finns i Närpes håller Johansson (SFP) arbetsmarknaden som ett argument.

        En invandrare som lär sig finska kan röra sig på en betydligt mer begränsad arbetsmarknad än en som kan svenska, är partisekreterarens poäng."""


      • ännubättremöjligheter
        NordenBra kirjoitti:

        Johansson har en point:

        """"Förutom att det bästa exemplet på en lyckad integration finns i Närpes håller Johansson (SFP) arbetsmarknaden som ett argument.

        En invandrare som lär sig finska kan röra sig på en betydligt mer begränsad arbetsmarknad än en som kan svenska, är partisekreterarens poäng."""

        Konstigt nog finns det invandrare som riktigt frivilligt pluggar svenska också.


      • joomenjoodå
        ännubättremöjligheter kirjoitti:

        Konstigt nog finns det invandrare som riktigt frivilligt pluggar svenska också.

        SFP Johanssonia point var ju att det är fel at invandrarna lär sig finska som begränsad arbetsmöiligheterna! Svenskan gör det inte!


    • historieperspektiv

      ""Trots att en förfinskning av svenska områden skett beklagar sig finnar.

      Kartorna visar att den rätta lösningen 1917 hade varit autonoma områden för finlandssvenskarna. En lösning i ton med resten av Europa.

      Varför valdes då fel väg? Tvåspråkighetens väg? Jo, svaret ligger i att man värnade om hela rikets intressen. Finland kunde hålla sina band till norden starka. De facto har Finland dragit stor nytta av sina kontakter till övriga norden. Vilket alternativ fanns egentligen?

      Notera att finlandssvenskarna har förlorat på tvåspråkigheten, kolla kartorna bara!""

    • En bra kompromiss skulle vara att Finland blir helt finskt men att dom ansluter sig bort från nordiska förbundet, man ska inte kommunicera på engelska där och ingen vill höra det fula finska språket!

      • 56453490

        Det vore förstås enklare för alla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      272
      3459
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      121
      1807
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      266
      1524
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      68
      1409
    5. 75
      1372
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1117
    7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1116
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1011
    9. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      977
    10. IS viikonloppu 16.-17.5.2026

      Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.
      Sanaristikot
      35
      893
    Aihe