BMW 318i vm:88-90

Niin eli olen etsiskellyt tuollaista Bemaria ja olisinkin nyt kysynyt että mitä kannattaa tarkistaa/koittaa ennen ostoa? Ja muutenkin jos on kokemuksia kyseisestä autosta niin kertokaa ihmeessä!

Ja jos jollain on tiedossa ko. auton vakiovarusteet eli onko ohjaustehostin,sähkölasit,sähkö peilit yms. niin ei muuta kun listaa tulemaan!!!
5761
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

5/2001 tulee 3 v. kokemusta kyseisestä autosta. Ostohetkellä kilometrejä 158 tkm, nyt 228 tkm. Liike antoi 4 kk takuun, takuuseen meni bensapumpun rele. N. 170-180 tkm kohdalla uusittiin vesipumppu. 222 tkm kohdalla tilttasi bensapumppu. Muita vikoja ei ole ollut. Autossa on alkuperäinen ns. sport-varustus: sähkölasit edessä, penkinlämmitykset, sähköpeilit, ohjaustehostin, ABS-jarrut, sport-penkit. Alkuperäinen omistaja oli ostaessaan varustanut auton myös BBS:n korisarjalla. Tyytyväinen olen ollut, ei pikkuvikoja. Keskikulutus n. 8,3l/100, puolet matka/taajama-ajoa. Pellit ok. Katso ostaessasi tarkemmin alustasta ainakin takakurakaaret, oikean takakurakaaren rakenne erilainen kuin vasemman tankin putken vuoksi. Siellä on likaa keräävä paikka. Samoin tunkin korvalliset. Ennen kyseisen auton ostoa selvittelin bemareiden vikalistoja E30-sarjan osalta, jotkut moittii M40 moottoria (lyhyt hihnan vaihtoväli, 40 tkm), ei ole itseä haitannut, remontti n 1000 mk. Nokka-akselin kuluminen tulee eteen jossain vaiheessa, säksättävä tyhjäkäyntiääni johtuu tästä. Tosin omassa ääni on ollut sama säksätys jo 158 tkm ajettuna ja se ei ole tuonut ainakaan vielä murheita.

Äänestä

Kiinnostuksesi kohdetta et juuri paremmin olisi voinutkaan valita. :-)

Ensimmäisenä katsot tietysti auton yleiskunnon: ruttuja, ruostetta, repeämiä, kulumia...

Ajovalot tahtovat kerätä kosteutta umpioiden sisään. Ei mitenkään vaarallista, mutta todetaan. Samoin peräkontin pohja kannattaa tarkistaa. Ja ne työkalut työkalutarjottimesta (ketoo paljon omistajan huolellisuudesta)

M40-moottori on hyvä ja luotettava, kunhan vain muistaa vaihtaa sen jakopäänhihnan. Eikä vaihdattaminen maksa merkkihuollossakaan kuin sen tuhannen markkaa. Jos vain kohdalle sattuu, niin kannattaisi tietysti valita malli 318i, sen paremman suorituskyvyn takia. Polttoainetalous voi olla jopa parempi kuin 316i:ssä. Käytettyä hankittaessa on kuitenkin ehkä katsottava enemmän auton kuntoa kuin koneen kokoa.

E30-vakiovarusteita: sähköpeilit, istuimen korkeudensäätö, M40-koneisissa taisi olla 5vaihdetta vakiona?

Ohj.tehostin ja sähkölasit ovat siis lisävarusteita...

Äänestä

Ruoste kannattaa kyllä tarkastaa, esim. kolarikorjauksen jälkeen voi olla ruostesuojaus vähän niin ja näin. Muistaakseni juuri vm.88 lähtien (siis kun kori hiukan muuttui) autossa on galvanoitua peltiä enemmän kuin vahhemmissa. Tarkista onko autoa ruostesuojattu, jos on niin hyvä. Vaihdelaatikon ja perän kunto, onko öljyjä vaihdettu ?? Varsinkin peräöljyjen vaihto jää monelta suorittamatta, kun öljy on muka liian kallista. Huolellisella öljyjen vaihdolla tekniikka kyllä kestää. Ohjaustehostin on MUST. Umpioihin todellakin menee vettä/kosteutta. Etupään nivelet eivät ole mitään ikuisia, jos auto on juuri katsastettu niin tod. näk nivelet OK. Nelivaihteista ei kannata ostaa, jos näitä M40 koneisia nyt onkaan 4 vaihteisina. Vesipummpu ja yleensäkkin jäähdytysjärjestelmä on BMW:een heikkokohta. Tarkasta seilaako lämpömittari ´, jos niin jossain on víkaa.

Äänestä
  • Lämpömittarin seilaaminen johtuu yleensä huoltovälinäyttimen lopataneista paristoista= ei vaikuta ajamiseen.

    Äänestä

Sisälokarien kunto takaa (toki myös edestä) kannattaa tarkistaa. Jos on muovilokarit, niin niiden alta myös.

Kyllähän "yleissilmäykselläkin" näkee jo jonninverran, jos autoista mitään tietää.

Kestävä peli tuntuu olevan, ainakin tähän 300 000 km asti..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Japanilaiseen hermostunut!!! kirjoitti:

Niin eli olen etsiskellyt tuollaista Bemaria ja olisinkin nyt kysynyt että mitä kannattaa tarkistaa/koittaa ennen ostoa? Ja muutenkin jos on kokemuksia kyseisestä autosta niin kertokaa ihmeessä!

Ja jos jollain on tiedossa ko. auton vakiovarusteet eli onko ohjaustehostin,sähkölasit,sähkö peilit yms. niin ei muuta kun listaa tulemaan!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu