Kaarinan nerokkaat politikot, ovat rakentaneet

Geega

varsinaisen ongelma-automaatin, noista saatanan tableteista.
Ajatushan oli alunperinkin kuolleena syntynyt ja normaali-ihmiset sen tajusivat, siis ne jotka ne maksamaankin joutuvat.

Muttä nämä politikon plantut, noista tableteista ei ole ollut kuin kustannuksia ja ongelmia, hyötyä vain myyjälle. Nyt pitää sitten saada ne "lapsiystävällisiksi" . . . voi vittu, eikö politikolta edellytetä minkäänlaista järjellisyyttä kun verorahoilla pelleillee.

7

145

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KeuHau

      Hiukan on tosiaan mennyt politikoilla käsityskyvyn yli, tuo halu olla "edelläkävijä", maksoi mitä maksoi - eivätkä suostu faktoja ja realiteetteja myöntämään millään.

    • Tietoaon

      Eiköhän aloite ole tullut virkamiehiltä, joilta rahan arvon taju on mennyt jo ajat sitten tässä yhteiskunnassa.
      Homman takana on tämä porukka, joka pääsääntöisesti viettää: Kesälomaa, syyslomaa, Joululomaa, hiihtolomaa jne...
      Työssäoloaikanakin opetusvelvollisuutta viikossa 24 tuntia ja Launtait, sekä Sunnuntait vapaat.
      En yhtään ihmettele Suomen kestävyysvajetta !

    • täätablettoinettii

      Siis tabletit kouluissa on ollut tosi hyvä juttu, edistynyttä ja sivistävää.
      Ihmisille on muuten hyvä, opiskella käytöstapojakin.
      Kirjat on vanhanaikaisia.Ihan sama kun lehdet, kukaan niitä tilaa, kaikki tiedot ja lehdet luettavissa netistä :)

      • Haydene

        Ensin pitää olla palvelut saatavilla, nyt ei riitä verkko, ei ole oppimateriaalia ja sen lisäksi käytöstapojen opiskelu tableteilla kohtalaisen mielenkiintoinen joskin tässä tilanteessa ehdottoman kannatettava ajatus - kun nuo nyt on tullut jonkun sukulaiselta ostettua.


    • Turunpuolelta

      Kirjatko vanhanaikaisia, juurihan Kaarinaan ollaan rakentamassa 10 miljoonan kirjastotaloa ?
      Paperi lehdestä olen lukenut.

      • josputospuusta

        Minä en tilaa mitään lehteä,säästyy luonto kun ei minun takia tarvii niitä painaa.Luen kaiken tiedon ja uutiset suoraan uunituoreena netistä.Helppoa ja nopeaa, näppärää , voi lukea koska vaan ja missä vaan :)
        Onhan se hyvä, että lapsillakin on omat laitteet.Meillä on kaikilla lapsilla kannettavat älykännykät ja muutama tablettikin kotoota löytyy.Koulusta saivat sitten viellä niitä lisää, kyllä näillä tietoa saa ja löytää, jos taitoa vaan on.Kyllä putoaa kyydistä ne nuoret joilla ei laitteita ja tabletteja ole,eivät pysy kehityksessä mukana ilman laitteita.


      • Haydene
        josputospuusta kirjoitti:

        Minä en tilaa mitään lehteä,säästyy luonto kun ei minun takia tarvii niitä painaa.Luen kaiken tiedon ja uutiset suoraan uunituoreena netistä.Helppoa ja nopeaa, näppärää , voi lukea koska vaan ja missä vaan :)
        Onhan se hyvä, että lapsillakin on omat laitteet.Meillä on kaikilla lapsilla kannettavat älykännykät ja muutama tablettikin kotoota löytyy.Koulusta saivat sitten viellä niitä lisää, kyllä näillä tietoa saa ja löytää, jos taitoa vaan on.Kyllä putoaa kyydistä ne nuoret joilla ei laitteita ja tabletteja ole,eivät pysy kehityksessä mukana ilman laitteita.

        Voi luoja ! Onko ihme että ollaan kusessa - idootit saavat lisääntyä !


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1330
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1245
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      612
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      574
    Aihe