Sinivalkoinen eläkeläinen

Haritusta

Olen ihmetellyt tätä mahdotonta kalabaliikkia eduskunnassa eläkeläisten asemasta.
Henkilökohtaisesti, elän elämäni parasta, eläke tulee säännöllisesti joka kuun alussa, eikä tarvitse enää kirjoitella mitään selvityksiä, kuten sossu ja kela vaatii.
Pieni huoli on tulevista kokouspalkkioista, pääsenkö enää valtuustoon ja liikuntalautakuntaan.
Ehkä se kuitenkin on mahdollista, toivon, että ystäväni Petteri järjestäisi minut tulevissa vaaleissa Kokoomuksen listoille, näin hän maksaisi kunniavelkansa, kun minä järjestin hänet eduskuntaan.

2

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huolet

      Kun kerran olet päässyt suurelle eläkkeelle helpoilta päiviltä, niin ymmärrä olla hiljaa. Maassamme on paljon pienellä työeläkkeellä olevia jotka ovat olleet raskaassa työssä yli 50 vuotta ja silti käteen jää vain tuhat euroa eläkettä kuukaudessa. Tuosta tonnista kun maksat asumisen, kiinteistöverot, sähköt,ateriat, jätemaksut, yleveroa yli sata euroa,joka on lähes saman suuruinen kuin miljonääreilläkin, vaatetuksen, lääkkeet,lääkärissä käynnit kulkemiset ja lisäksi varaudut jonkun kodinkoneen rikkoutumiseen.Tuosta tonnista kun menee jo pelkkää arvonlisäveroa 240,00 euroa.
      Toivon hartaasti että et pääse enää valtuustoon enää kukkoilemaan köyhien kustannuksella.
      Köyhällä eläkeläisellä huolet ovat suuremmat, heillä on huoli saako huomenna ravintoa lainkaan,vai vieläkö on pussinpohjalla kaurasuurimoita!

    • boxbox

      Toivoisin, että Kokoomuksessa harkittaisiin kuitenkin Mäenpään ehdokkuutta kriittisesti.
      Vaikka muutama sata ääntä tulisikin, olisi se kuitenkin hyväksyntä Mäenpään vihapuheille, Ruotsissa jo nähtiin mihin nämä vihapuheet johtaa, joku paikallinen sekopää valtteri tappoi veitsellä kolme maahanmuuttajalasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      102
      1670
    2. 210
      1517
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1010
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      58
      825
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      49
      783
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      775
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      58
      725
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      725
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      722
    Aihe