Ensi jouluna en osta yhden yhtä lahjaa, en pyöri stressaantuneena kaupoissa, en laita turhia joulukoristeita, en käy sukulaisissa, en syö itseäni halki ja mieluiten menen jonnekin mahdollisimman kauas, jossa saa olla rauhassa. Joulun pitäisi olla ilon ja rauhan juhla, mutta siitä onkin tullut suoritus. Vilkkuvat jouluvalot joutaa roskiin ja ensi jouluna palakoon vain muutama levollista valoa luova kynttilä. Onneksi tästä joulusta kohta pääsee eroon!
Päätökseni ensi joulusta
mustahaamu
81395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannatetaan. Joulun alkuperäinen sanoma on hävinnyt kaupallisuuden alle. Stressi ja kiire vaivaavat, ja joululoma ei ole todellakaan "akkujen latausta".
Niin, joululoma näyttää olevan "kakkujen latausta" :))
Tervetulloo tänne korvatunturille ensi jouluksi...täällä ei ole mitään kiirettä...
Hohhohhoo! Joulupukki palaa asiaan ensi syyskuussa. Silloin alkavat joululaulut raikaa kaupoissa. Ja tavaraa myydään niin perkeleesti!
Joulu 2004 oli pelkkä harjoitus. Jouluna 2005 näette mitä on kulutus! Ottakaa lompakot valmiiksi esiin! Olkaa valmiita!
HEI!
Jos ei jotain kerkee tänä jouluna, niin sitten seuraavana. Onko se pakko hyökkäillä sinne ja tänne ja sitä ja tätä. Joulu tulee... ja menee omalla painollaan. Lapselleni annoin lahjoja pitkin viikkoa, kahvit mummilla ja haudoilla ihan rauhassa käytiin. Ähkyyn en syönyt...siihenkään ei ole pakko. Hyvä mieli tästäkin joulusta jäi. Kenenkään en kuullut valittavan, kun lahjoja ei viety. Sovittu monta joulua sitten tämäkin lahja-asia...ei tarte tressata sen takia. Yhdessäoloa ja kiireetöntä menoa...se riittää vallan mainiosti.
Jouluna ei kannata kantaa huolta mitä muut ajattelee. Tee mitä itse haluat. Minä olen jo muutamana vuotena jättänyt väliin kaikki perinteiset touhut ja viettänyt kavereiden kanssa omaa perineteistä joulua. Kinkkua, viinaa ja pelkästää olemisen iloa.
Nyt sitten vain sisäistät päätöksesi ja sulattelet sitä vuoden ajan, niin olet läpäissyt perusvaatimukset stressittömään jouluun. Seuraava vaihe on kestää vieroitusoireet, pieni syyllisyys ja jouluhysteerisenä ympäriinsä pyörivät muut ihmiset, jotka ryhtyvät kaatamaan rauhalliseen olemukseesi omaa stressiään. Mutta se kannattaa. Tulet nauttimaan joulustasi paljon enemmän kuin keskiverto stressaaja. Ja mikä parasta: stressittömät joulun viettäjät herättävät aina kateutta ;)
Minäpä päätin jo ruveta jouluvalmisteluihin ensi vuotta varten. Tänä jouluksi en ehtinyt tehdä kaikkea mitä olisin halunnut, joten nyt on aikaa askarrella kortit ja taiteilla omatekemiä huovutettuja sydämiä. Leipomisen jätän vielä toistaiseksi...