asumistuen määrä

kella

46 neliön asunto ja asumismenot 490. Saan 289e astukea ja ttpäivärahaa 524e. Miten astuki noin vähän.? Sain vuosisitte 350 ja asmenot 450.

9

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hhhhmmmmm

      olitko äsken töissä? kela laskee tulot joskus pidemältä ajalta ja arvoi asumistuen sitten sen perusteella, jos olet nyt työtön niin voit pyytää uutta arvioita vastaamaan nykyistä tulotasoasi

      onko asumistuestasi alkanut aiemmin liikaa maksetun asumistuen kuittaus?

      oletko muuttanut eri paikkakunnalle? asumistuessa on paikkakuntakohtaisia eroja

      asuitko aiemmin jonku kanssa yhdessä? kaksi henkeä saa asumistukea yleensä enmmän kuin yksi

    • kella

      Asun yksin ja tulot ovat tuon 524 työttömyyspäiväraha ja kuittausta ei ole. Viimeasunnossa oli sama 289e ja vuokra oli 50e vähemmän kuin nykyisessä.

      • kella

        ja viimeasunnon koko oli sama.


      • hhhmmmmm

        asumistuki on paikkakuntakohtaista, joten saat 450e/kk vuokralla olevaan helsingissä sijaitsevaan yksiöön enemmän asumistukea kuin 470e/kk vuokralla olevaan tampereella sijaitsevaan yksiöön


    • MuutaHalvempaan

      Neliöillä ei ole nykyisen asumistuen määrän kanssa mitään merkitystä. Asumistukeen vaikuttaa nykyään paikkakunta, ruokakunnan BRUTTOtulot, asunnon vuokra. Jokaiselle paikkakunnalle on määritelty tietty maksimivuokra ruokakunnan koon mukaan. Oulussa tuo maksimi on kahdelle henkilölle 600€/kk ja sossun maksimi kahdelle henkilölle on puolestaan 525€/kk. Tuossa on hienoinen ristiriita.. mut näin se vaan menee.

    • Calculator

      -------I--------II--------III-----IV--
      1 508 492 411 362

      I=Helsinki
      II=Espoo, Vantaa, Kauniainan
      III=Isohkot kaupungit
      IV=

      Yllä on esitetty maksimi asumiskustannukset (=vuokrat) 1 hengen ruokataloudessa, joihin voi saada asumistukea 80%. Jos vuokra on suurempi kuin esitetyt luvut
      paikkakunnalla, niin saa kuitenkin sen 80% asumistukea em. luvuista.

      Esim. 1
      Henkilö asuu Vantaalla. Asunto on 46m2 ja vuokra 490 e/kk.
      Koska vuokra on pienempi kuin 492 euroa, saa hän asumistukea 490*0,8= 392 e/kk.

      Esim. 2
      Henkilö asuu Tampereella. Asunto on 46m2 ja vuokra 490 e/kk.
      Koska vuokra on suurempi kuin 411 euroa, saa hän asumistukea 411*0,8= 328,8 e/kk.

    • Calculator

      I------II--III--IV
      508 492 411 362

      Jokohan pysyisi taulukko kassassa.

    • Trial21

      ------I-----II----III----IV---
      ----508--492--411--362--

      Trial 2.

    • inhottavaa

      Tolla kk vuokralla maksaa omaa osaketta siältäen yhtiövastikkeen kk plus sähkövesi lisäksi . Suomen halvimmat vuokrat ovat 400-500€ senkin suuri osa jakaa vuokraamalla tutuille . Viipurista saa kaksioita 200€ alle vuokralle jääkaapilla. Sielläkin on sosiaaliturva. Virosta saa 270-300€ kaksioita kk . Jopa kalustettuja. Jos onnistuu saamaan näin halvan vuokra asunnon siitä pitää kiinni. Siivoojat tienaa noin 1000€-1200€ käteen ja pystyvät hyvin elämään näin . Se on rumaa kun ajetaan rekkaa maksamatta veroja mihinkään ja nostetaan sosiaalitukia monesta maasta eri nimillä varastetaan muiden vaatteet tai rahat . Naisia tulee suomeen tekevät lapsen päästäkseen sosiaaliasuntoon ilmaiseksi . Gigoloita tulee oleskeluvan takia ilmaiset asunnot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5884
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4759
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe