Kateellinen? Kateus?

hörmöööö

Mitä helvettiä on Kateus/kateellinen? Ei ymmärrä. Tee elämästäsi jotain ni ei tartte olla "kateellinen". Onko se samanlainen vamma kuin katkeruus?

1

65

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hikikomoriasd

      Oon kyl samaa mieltä tän kans, jokasen pitäis olla tyytyväinen siihen mitä on ja mihin pystyy; sä olet syntynyt semmosena kun olet, ja pystyt tekemään mitä pystyt. Faktahan on kuitenki et jos on intohimoo ja jaksamista niin pääsee pitkälle, kateus on tyhmää, jos se on semmosta katkeraa kateutta; eli esimerkki: "miks tolla pitää olla tommonen kroppa ja mul vaan tämmöne pömppömaha, vois juoruil siit", tässä tilanteessa kyseessä on ihan oma vika kun et ole semmoista upeaa kroppaa treenannut.

      Kateus on ittelle semmonen neutraali käsite, eli esimerkiks jos joku mainitsee et sillä on jotain mitä mulla ei oo, mut haluaisin; niin totean siihen että "kelpais" ja jätän asian siihen, sen suuremmin miettimättä.

      Sit jos joku on syntyny rikkaaseen perheeseen ja sil on sen takii törkee omaisuus jolla se boastailee ja egoilee; kannattaa siin tilantees muistaa et se ei tiedä millasta on olla köyhä, ja sen perhe on kuitenkin nähny vaivaa omaisuutensa hakemiseen. Nämä ovat elitistejä (elitisti voi muuten olla hyvä tyyppi).

      Ihmisiähän me vaan ollaan ja omasta mielestä on typerää että kategorisoidaan omaisuuden vuoksi ns. "paremmat" ja "huonommat". Se on fakta että toiset syntyy lahjakkaampina kuin toiset ja sen takia pärjäävät joissain asioissa helpommin kuin toiset, mutta eikös se onni ole sitä että nauttii elämästä oikeassa seurassa; miten sen rikkaan tai komean/kauniin elämä vaikuttaa sun elämään millään tavalla että siitä pitäisi olla katkera?

      Mä olen nolife; eli en nää vaivaa melkeen minkään asian eteen ja mun kämppä haisee kissankuselta, jos mä sanoisin jostaki työssäkäyvästä että kuinka vtn anaalista on kun tolla on rahaa ja niin siisti kämppä ja paljon kavereita, mut mulla ei; niin kuinka typerältä se kuulostais, miettikää ihmiset nyt vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      398
      2110
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1949
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1049
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      965
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      938
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      818
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      779
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe