Miksi fennot vierastavat länsieurooppalaista ja pohjoismaista elämäntapaa ja kulttuuria. Elämäntapa joka on koko maailman ihannekuvana. Siksihän ne pakolaisetkin haluavat juuri tänne. Ruotsiin, Norjaan, Tanskaan ja nyt jopa Suomeen. Mutta fennon mielestä tämä on aivan kauhistuttavaa. Fenno haluaisi mieluummin olla venäläisten, balttialaisten tai kenties arabimaiden tai Pohjois-Korealaisten liittolainen. Suomalaistentappaja Stalin lienee suurena esikuvana fennon ryssänintoilussa. Valinta loppuu joka tapauksessa melko lyhyeen. Kunhan ei Pohjolan kanssa tarvitsisi olla missään tekemisissä, vaikka koko muu maailma kadehtii juuri Skandinaavisia maita. Tutkimattomia ovat fennojen tiet! Mitä muuta voi sanoa? Fenno on onneton olento, mutta loppupeleissä hän seisoo aivan yksin ja siitä ei hyvää seuraa. Kannattaisi ehkä valita puolta!
Miksi fennot vierastavat pohjoismaista elämäntapaa
FennoOnYksin
23128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ne on näitä Pähkinäsaaren rauhan rajan itäpuoleisia fennoja.
Fenno mahtailee aitosuomalaisuudellaan. Tekee vaikutuksen Peräkylän kaljakuppilassa. Siihen se jää. Missään muualla maailmalla ei löydy minkäänlaista arvostusta.
Aitosuomalainen = ihminen, joka itsensä sellaiseksi tuntee.
Ainakin minä olen aitosuomalainen<3.
https://www.youtube.com/watch?v=two3r09YW3A
" Missään muualla maailmalla ei löydy minkäänlaista arvostusta."
Siis missään muualla ei arvosteta - sinua? NYT kerro vihdoin, minkä maalaisena pidät itseäsi, kun kuvittelet katsovasi suomalaisia "ulkopuolelta"????? Ruotsalaisena???
Ei voi muuta sanoa kuin että onneksi tunnen suomalaisuuden ja saan olla suomalainen! Ei tarvitse tuollaiseen katkeruuteen elämäänsä tuhlata!
Näin on eikä muuksi muutu, vaikka äidinkieleni on svenska !
Ilman suomalaisia, jotka pysäyttivät Neuvostoliiton aikeet vallata maa ja vyöryä yli pohjoismaiden, koko pohjoismaista hyvinvointia ei olisi olemassa. Saatte vapaasti olla kiitollisia.
Nettisvekolle on vaihtoehtoina vain ruotsalainen ja venäläinen elämäntapa. Nettisvekon ja suomalaisen erottaa siitä, että suomalainen elää suomalaista elämäntapaa ja nettisveko haikailee ruotsalaisuuden perään.
Nimenomaan !
RKP:läisen ja suomalaisen erottaa siitä, että RKP:läiselle suomalaisuus = jotain tyhjää RUOTSIN ja VENÄJÄN välissä,
kun taas suomalaiselle suomalaisuus = suomalaisuutta.
Kannataisiko ensin kierrellä Suomea oikein kunnolla? Käy haastattelemassa lapissa, ahvenanmaalla ja ympäri Suomea :) Huomaat varmasti pian sen ettei ketään kiinnosta edes se mitä tässä koetat selittää ^^
"Miksi fennot vierastavat länsieurooppalaista ja pohjoismaista elämäntapaa ja kulttuuria. Elämäntapa joka on koko maailman ihannekuvana."
Nyt sveko näkee unta tai toiveunta tai sveko on sokea. Katso ympärillesi, niin huomaat, että melkoinen määrä elämäntavoistamme ja kulttuuristamme niin Suomessa kuin Pohjoismaissa on peräisi USA:sta ja yleensä lännestä. Omaakin on kylliksi eikä se ole idästä eikä lännestä.
Onko sveko sokea? Onko svekon silmä ummessa fennojen maailmalle? Taitaa olla.
Näin on. Kielellisesti fennot haluavat eriytyä koko muusta maailmasta Kouluopittu kielitaito ei tätä eriytymistä juurikaan paikkaa.
Suomenkieliset haluavat monipuolistaa kielivalikoimaa laajemmin käytössä olevilla hyödyllisillä kielillä. Nettisveko haluaa sitoa suomalaiset hyödyttömään pikkukieleen eli pakkoruotsiin. Kumpi kieliryhmä siis yrittääkään eristää Suomen muusta sivistyneestä maailmasta...
Suomen kieli erottaa Suomen muusta maailmasta. Onko ruotsin kieli pakollinen vai ei niin sillä ei ole mitään merkitystä Suomen avoimuuteen. Pakollinen tai ei vain noin 1% suomalaisista hoitaa todellisuudessa suhteemme Suomen ulkopuolelle Pohjoismaitten ulkopuolelle. Pohjoismainen yhteistyö sujuu erinomaisesti yhteisellä äidinkielitasolla ja yhteistyö kulkee luonnollisella laajalla tasolla.
Näin laskettelee sveko tai svekomielinen fenno Eriytyminen: "Kielellisesti fennot haluavat eriytyä koko muusta maailmasta Kouluopittu kielitaito ei tätä eriytymistä juurikaan paikkaa.
Taas sveko elää ihan omissa maailmoissaan eikä ole pannut merkille, että juuri fennot haluavat monipuolistaa Suomen kielivarantoa: englannin lisäksi on opiskeltava pakkoruotsin sijasta mitä tahansa tarjolla olevaa vierasta kieltä, ruotsi olkoon vain yhtenä tarjokkaana muiden joukossa. Svekot ja svekomielinen fennot tuputtavat väkipakolla kaikille pakkoruotsiaan.
Pohjoismainen yhteistyö on ainoastaan osa EU-Suomen yhteistyöstä eri maiden kanssa kaikilla ilmansuunnilla. Sveko haluaa, että kaikki fennotkit valmistautuisivat vain pohjoismaiseen yhteistyöhön. Sitähän se RKP:n aina ensimmäisenä vaatima pakkoruotsi tarkoittaa. Ovatpa merkillisen rajoittunutta väkeä!
Koulussa opittu kielitaito on juuri alku hyvälle kieliaidolle. Kaikki eivät voi opiskella kolmea, neljää kieltä. On keskityttävä englannin lisäksi johonkin tarjolla olevaan kieleen pakkoruotsin sijasta, ruotsin yhtenä vaihtoehtona halullisille. Tämä ei kuitenkaan uppoa svekon nuppiin.
Toki islam-Ruotsin kanssa yhteistyötä voi tehdä siinäkin vaiheessa, kun Suomessa vallitsee demokraattinen kielipolitiikka! Ei islam-Ruotsi-yhteistyö todellakaan vaadi mitään pakkoruotsia, niin kuin ei vaadi yhteistyö minkään muunkaan maan kanssa pakkokieliä koko kansalle!
Ei voi olla totta!!
Minun mielestäni suomalaisuus on siinä mielessä AINUTLAATUISTA muihin Pohjoismaihin nähden, että suomalaisissa on sellaista rauhallisuutta, isänmaallisuutta, toisista välittämistä, suvaitsevaisuutta ja avoimuutta, jota muista Pohjoismaista ei mielestäni löydy. Muissa pohjoismaissa on niin paljon enemmän itsekeskeisyyttä, mistä johtuu islamilaisen invaasion hyväksyminenkin.
Suomalaisuus ei ole todellakaan mitään "huonompaa" muihin pohjoismaihin nähden, tästä huomaa meidän eromme ! Sen, että teillä on alemmuuskompleksi nimenomaan "muihin Pohjoismaihin" ja pidätte suomalaisuuttta jonain "alempana".
Minusta koulutus- ja turvallisuustasotkin jo kertovat hyvin paljon suomalaisuuden ja muiden Pohjoismaiden eroista!!! *Me EMME halua samalle tasolle kuin Ruotsi esim. mitä tulee maan vaarallisuuteen tai koulumenestykseen!!
Suomalaisuus:
https://www.youtube.com/watch?v=2IQ0HhlmIhs
ruotsalaisuus:
https://www.youtube.com/watch?v=rscNUpAKCME
Ei voi olla totta!?
Suurikinnero todella haluaa Suomem eristäytyvän muusta maailmasta.
Ilmeisesti kirjoittaja on pelkästään omaan napaansa tuijottava eli minulla on nyt asiat kunnoss, se riittäköön. Ei saa muuttaa mitään. On saatava korkeat raja-aidat Suomen ympärille ja meidän tulisi erota EU:sta. Pelottava tyyppi!
Ahaa - onko se eristäytymistä muusta maailmasta, jos ei hyväksy keinotekoista "kaksikielisyyttä"?? Suomi on tällä hyvin ainutlaatuisella kielipolitiikallaan eristäytynyt maailmasta kyllä jo ihan tarpeeksi!!
Suomalaiset ansaitsevat kielivapauden siinä missä kaikki muutkin!
Suomalaiset ansaitsevat samanlaisen kielipolitiikan maahansa kuin Ruotsin ja Ahvenanmaan kielipolitiikat!
Teidän ajatusmaalimanne on kyllä todella pelottava!
Minä todella säälin tuollaisia "pelottavaa"-nimimerkin kaltaisia ihmisiä, joilla ei ole mitään itsemunnioitusta tai itsetuntoa, vaan he omaavat valtavan alemmuuskompleksin mm. "MUIHIN Pohjoismaihin", eivätkä ylipäätään edes pidä itseään suomalaisina. Sitten heidän koko elämänsä menee siihen katkeruuteen ja kaiken "suomalaisuuden" halveksuntaan.
Missä kohtaa suurikiero sanoo jotain näistä väittämistäsi? Laita suora lainaus. Muuten olet pelkkä surkea valehtelija.
- Suurikinnero todella haluaa Suomem eristäytyvän muusta maailmasta
- Ei saa muuttaa mitään
- On saatava korkeat raja-aidat Suomen ympärille
- meidän tulisi erota EU:sta.
"Muut Pohjoismaat" vierastavat meidän kristillistä, välittävää elämäntapaamme hyväksymällä Islamisaation tuosta vaan! No nyt on sentään mm. Ruotsissakin jo herätty, kun SD on ollut jo monessa mittauksessa suurimpana.
Säälittävää alemmuuskompleksia RKP esittää! Huhhuh. Onko RKP:llä MITÄÄN omaa selkärankaa? Edes sen palasia?
RKP:n tarkoitus on alemmuuskompleksisesti ihailla "Pohjoismaista" ja kehitellä propagandaa sen ainaisesta "paremmuudesta" ja vihata ja mustamaalata kaikkea suomalaisuutta. Siinä RKP:n koko kuva.
Siis nimenomaan "muita Pohjoismaita". Suomi kun ei RKP:n mukaan ylipäätään ole "Pohjoismaa".