Kertokaapa, miten tuollainen vuokrasopimuksen ehto pitää tulkita? Sopparissa lukee että vuokraa korotetaan kunakin vuotena siten, että huomioidaan elinkustannusindeksi, mutta kuitenkin vähintään 3%. Eli: jos vaikkapa vuokra-asunto maksaa 1000 eur/kk, nouseeko vuokra pahimmillaan siten että elinkustannusindeksin takia vaikkapa 20 eur/kk ja sen lisäksi sitten vielä 3% eli 30 eur, yhteensä siis 50 eur/kk? Vai siten, että 20 eur 10 eur = 30 eur?
Nykyisessä 60 m2-kaksiossamme on Helsingissä vuokra 790 eur/kk, ja korottamisperuste on ainoastaan elinkustannusindeksi, ei siis tuota kolmen prosentin osaa. Siksi viime keväänäkin korotusta tuli vain 9 eur/kk. Asunto sijaitsee liikenteellisesti ja ympäristöllisesti hyvällä paikalla, ja ollaan asuttu 10v eli siihen aikaan saatiin soppari tuollaisena.
Miten määritellään vuokr.korotus: elinkust.ind +3%
4
284
Vastaukset
Asiahan riippuu ihan siitä, että miten asia on sopimuksessa muotoiltu. Jos lukee, että elinkustannusindeksin mukaan mutta kuitenkin vähintään 3 %, niin vuokra nousee tällä hetkellä tuon 3 % (elinkustannusindeksi on miinuksella, esimerkiksi vuoden taaisesta se on laskenut runsaaat 0,6 %).
Jos taas lukee elinkustannusindeksi 3 %, niin korotus jää negatiivisen indeksin vuoksi alle tuon 3 %.
Toinen asia on sitten se, että esimerkiksi Helsingissä vuokrat ovat olleet laskusuunnassa jo yli vuoden (eli vuokralaisen vaihtuessa ei saada yhtä paljon kun edellinen on maksanut), joten joku kiinteä minimikorotus johtaa muutamassa vuodessa kovaan ylivuokraan. Itse en tuollaiseen korotusehtoon suostuisi.- sdfffdsfs
Toisin sanottuna nyt kannattaa muuttaa halvempaan ja taas halvempaan... tuolla konstilla kaikki ökyvuokraa kiskovat jää nuolemaan näppejään ja niitä törkeitä vuokrapyyntejä on pakko alkaa tiputtamaan!
- Höpöjorinoita
Ei vaan näy tilastoissa tuo mainostamasi vuokrien lasku.
"Pääkaupunkiseudulla vapaarahoitteisten asuntojen vuokrat nousivat 2,7 prosenttia"
http://stat.fi/til/asvu/2015/02/asvu_2015_02_2015-08-07_tie_001_fi.html
http://stat.fi/til/asvu/2015/02/asvu_2015_02_2015-08-07_tau_002_fi.html
- KivatKorotukset
Ei, vaan just niin kuin sopparissa lukee, eli elinkustannusideksi, mutta kuitenkin vähintään 3%. Eli jos elinkustannus indeksi on vähemmän kuin 3%, niin korotus on 3%, jos elinkustannusideksi on enemmän kuin 3%, niin sitten korotetaan sen mukaan.
Sellaisiakin ehtoja on käytetty, että elinkustannusindeksin päälle lisätään joku prosentti tai pari, mutta siitähän sinulla ei nyt sanomasi mukaan ollut kyse.
Meillä oli VVO:lla ehtona elinkustannusideksi 1% ja kuitenkin vähintään 3%. Ei asuttu pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762534Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2852237Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1441194Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58993- 70898
- 72854
- 76830
- 71815
- 106808
- 65807