Jos jumala on kaiken ikuisuuden ja kaikkeuden isä, niin miksi se on tehnyt helvetin? Ja jos se ei ole tehnyt helvettiä, niin miksi se ei kykene poistamaan sitä? Onko jumala saamaton, vai muuten liian heikko sellaiseen? Sellainen ei kuulosta kaikkivaltiaalta.
Jos jumala on kaikkivaltias, niin miksi jumala haluaa meidän uskovan häneen? Emmekö me olisi jo muutenkin hänen syleilyssään ilman väkinäisiä rukouksia ja vaivalloisia virsiä?
Onko jumala vain pelokas ihmisen tapainen säälittävä olio? Ainakin teidän ja muiden länsimaisten uskontojen jumalistanne tulee sellainen käsitys, että he ovat vain kostonhimoisia ja vaativia tyranneja. Jumaliksi heillä on liian vähän voimaa rakastaa.
Minä en pidä tuollaista jumalana. Minä pidän tuollaista saatanana. Te lestadiolaiset, jotka uskotte "pahojen" joutuvan helvettiin, uskotte saatanaan. Palvotte saatanaa.
Todellinen jumala rakastaa sinua sellaisena kuin olet, ilman että sinun tarvitsisi tehdä yhtään mitään häntä miellyttääkseen. Ei turhia rukouksia tai virsiä. Sinä olet jumalan lapsi sinuna itsenäsi, ajattele sitä.
Jumala?
Jumalan lapsi
1
300
Vastaukset
- nakki
Jumala on kulttuurisidonnainen mielikuva. Siinä kaikki mitä ihminen voi tietää jumalasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 24710802
- 1276913
- 955583
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324860- 404134
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303649- 613454
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323382Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru192824- 552599