Toyotalla tyytyväisimmät asiakkaat, ...

...vähävikaimmat autot, korkein jälleenmyyntiarvo, paras ympäristömaine, paras merkkihuolto, turvallisin korirakenne

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/tuulilasi_merkkien_merkki.json

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/index.json

Lisääksi toyota hybridi on erionomainen talviauto:

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/hybridi-on-loistava-talviauto.json

eipä tuossa jää mitään väiteltävää.
2753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

No jaa. Itsellä ollut Hyundai autoja vuodesta 1996 ja hyvin ovat pelanneet.

Äänestä

Ei tuota muuksi voi mikään muuttaa. Vakuuttavaa ylivoimaa.

Äänestä

Valitettavasti itse tuote on surkea laadultaan nykyään ja ominaisuuksiltaan kilpailijoitaan huomattavasti heikompi. Toisille riittää usko ja mennyt maine.

Äänestä
  • Niin, mistä kohti heikompi? Minä olen ajanut 31 vuotta toyotalla, ja voin sanoa että yhtä varmoja on olleet kaikki. Ei niitä ole tarvinnu pajalla seisottaa.

    Äänestä

  • Minä vasta 3,5v. sitten tulin järkiini ja vaihdoin Toyotaan. Ja merkissä myös pysyn. Ilman ainuttakaan vikaa ja ainakin nää uudemmat hyviä ajaa .

    Äänestä

Vertailujen ja testien vakio jumbo, vain talvivertailuissa jotkut mallit on pärjännyt hyvän lämppärin ansiosta.

Äänestä

Lähteenä Toyotan asiakaslehti, melkoista uskoa ja sokeutta faktoja kohtaan.

Äänestä

"Lähteenä Toyotan asiakaslehti, melkoista uskoa ja sokeutta faktoja kohtaan."

Enpä ole koskaan lukenut mitään tyhmempää. Kaikki lehdet toitottavat samoja asioita. Googleta.

Äänestä

Tollolootalla on tyhmimmät asiakkaat. Valmistaja sumuttaa ja kusettaa minkä kerkiään (japaninhevoset, turvatyynyjen määrän liioittelu, ohjelmistovikojen sälyttäminen käyttäjien virheeksi jne jne.) ja tästä huolimatt hurmokselliset terot vannoo luottomyyjien & tollolootan nimiin.

Vaikka Suomessakin on jo paska osunut tuulettimeen sen suhteen, kun tojopapoille on aina parin vuoden välein myyty osamaksulla uusi tojo (koska se on niin "luotettava", pitää autoa vaihtaa parin vuoden / 40 tkm välein???) ... kunnes päädyttiin siihen, että velkaa on jo enemmän kuin "autolla" arvoa.

http://m.taloussanomat.fi/autot/2014/03/19/toyotalle-miljardisakot-salasi-tietoa-ja-johti-ihmisia-harhaan/20143966/304

Äänestä
  • että käytät sanaa tolloloota, kertoo ikäsi ja henkisen tasosi lahjomattomasti. Teiniräkiäinen on taas asialla ja käyttää ikäistensä kieltä saattaen samalla itsensä naurunalaiseksi palstalla. Ei luista tällä kertaa trollipojun suksi ollenkaan.

    Äänestä

Toyotat syttyy palamaan ja omistajat sen kuin on tyytyväisiä. On tosiaan tyhmimmät asiakkaat tällä kaukoidän hevoskeikulla.

Äänestä
  • Toyota on luotettavin auto tutkimusten mukaan ollut jo vuosikymmeniä. Wikipediankin mukaan Toyota tunnetaan erittäin korkeasta laadusta. Arvokkain autoalan brändi. Millään muulla merkeillä ei ole tällaista meriittiä. Tyhmimmät petterit täällä vaan pierevät varta,vaikka eihän nuo tyhjäntoimittajat voi mitään Toyotan huippulaadulle. Harmittaahan se!

    Äänestä

  • Harmittavan.luotettava kirjoitti:

    Toyota on luotettavin auto tutkimusten mukaan ollut jo vuosikymmeniä. Wikipediankin mukaan Toyota tunnetaan erittäin korkeasta laadusta. Arvokkain autoalan brändi. Millään muulla merkeillä ei ole tällaista meriittiä. Tyhmimmät petterit täällä vaan pierevät varta,vaikka eihän nuo tyhjäntoimittajat voi mitään Toyotan huippulaadulle. Harmittaahan se!

    wikipediaan voi kuka tahansa kirjoittaa mitä vaan. Kaikki kuitenkin tietää että Tojo on palava ja ruosteinen kaukoidän hevoskeikku, joka häviää kaikki vertailut ja testit ja sillä on vieläpä tyhmimmät omistajat

    Äänestä

  • tojo.heikoin.merkki kirjoitti:

    wikipediaan voi kuka tahansa kirjoittaa mitä vaan. Kaikki kuitenkin tietää että Tojo on palava ja ruosteinen kaukoidän hevoskeikku, joka häviää kaikki vertailut ja testit ja sillä on vieläpä tyhmimmät omistajat

    Wikipedian voi unohtaa, mutta muuten tutkimukset todistavat, että Toyotan laatu on parasta, mitä on tarjolla. Jopa niin, että laatuero muihin merkkeihin on vain koko ajan kasvanut.
    Hyvällä pidolla voi ajaa monet sadat tuhannet kilometrit huolettomasti ilman mitään korjattavaa. Eivät kulu alustan osat, eivät temppuile sähkölaitteet eivätkä moottorin mekaniikka. Toyota kootaan laatuosista eikä alihankkijoiksi hyväksytä kuralaadun valmistajia.

    Äänestä

  • tojo.heikoin.merkki kirjoitti:

    wikipediaan voi kuka tahansa kirjoittaa mitä vaan. Kaikki kuitenkin tietää että Tojo on palava ja ruosteinen kaukoidän hevoskeikku, joka häviää kaikki vertailut ja testit ja sillä on vieläpä tyhmimmät omistajat

    Luve ja seuraa noita testejä ja tilastoita, ja kirjoittele sitten.

    Äänestä

Eipä tuosta otsikosta voi muuta sanoa kuin että tosi on.

Äänestä

Hyvin sai tänä aamuna nauttia laatuvaikutelmasta... Vielä 90-luvun alussa paksun, sinisen, öljysavuisen pilven liikennevaloista liikkeelle lähdettäessä pölläyttänyt autonromu oli yleinen näky, mutta kovin ovat harvinaisiksi käyneet moiset saastepommit 2000-luvulla. En muista, milloin olen edellisen kerran moisen nähnyt. Siis lukuun ottamatta aamulla edelläni ajellutta Anjovista, joka piti perinteitä kunniassa. Ja oli vielä korimalliltaan tämä kantti kertaa kantti / ruumisarkun mallinen eli ilmeisesti varsin tuore!

Toivottavasti tähänkin autoon on tehty asianmukainen korjaus eli vaihdettu öljytikku lyhyempään. Ettei mene tankkaukset tyyliin tankataan öljyä ja tarkastetaan bensa... ;-D

...PS. tätä kirjoitellessa tuli edellinen saatepommi mieleen. Se oli Kehä I varteen Pukinmäen kohdalle uupunut Hiace. Taisi olla toissa keväänä.

Äänestä
  • OLikohan viikonloppuna kun arkisin ajan duuniin joka päivä siitä. ja Toyotaa en tien poskessa ole koskaan nähnyt. Pari "ranskista" oli peräkkäin junasillan alla parikuukautta sitten .

    Äänestä

Anjovis tarkoittaa siis Audia.

Äänestä
  • Kyllä siinä tuo ensimmäinen "perinteet_kunniassa" tarkoitti varmasti Avensista, siis Toyotaa. Nehän on vähän tuollaisia ruumisarkun näköisiä. Perinteistä itä-muotoilua

    Äänestä

  • Mitään niin kaunista ei ole olemassa kuin uudet Avensis, Auris ja Yaris.

    Octavian muodot kuuluvat 1970-luvulle.

    Äänestä

  • Kyllä näin on !

    Äänestä

Unohtuu autonkin korjaukset ja muut murheet.

Äänestä

Aloittaja lähteet: Toyota-uutiset, jihaa mikä neropatti.
Toyota on ominaisuuksiltaan alle keskiverron ja silti siihen ollaan tyytyväisiä, ei ihan logiikka aukea minulle. Taitaa olla tyypillistä selittelemistä miksi tuli valittua halpis.

Äänestä
  • Tuon kaiken voi lukea myös muista lehdistä. Toyota valmistaa kaikkein moderneimmat autot tällä hetkellä. Siksi se on kaikkalla myös myyntitilastojen kärjessä.

    Äänestä

Minulla on ollut 2 Opelia ja sen jälkeen 2 VW:tä. Kaikissa näissä oli runsaasti vikoja, jatkuvasti. Sitten vaihdoin Passatin Avensikseen ja loppuivat murheet. Sen jälkeen on ollut Rav ja nyt hybridi Auris kakkosautona. En ole kertaakaan katunut sitä että merkkiä vaihdoin, koska aina kaikki pelannut. Tietty jos olisi enemmän fyrkkaa ottaisin silti bmw:n, mutta jos ei ole niin Toyota on hyvä valinta.

Äänestä

Jos minä ostaisin BMW:n tuntisin itseni saastaiseksi idiootiksi. Tämä tunne on syntynyt siitä kun on nähnyt BMW-autojen käytöstä vuosikausia liikenteessä. BMW:n kuskin paikalla ei tunnu olevan pienintä järjen häivääkään. Miksi he ovat sellaisia kuin ovat? Sivistysyhteiskunnan moukkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jaruselski kirjoitti:

...vähävikaimmat autot, korkein jälleenmyyntiarvo, paras ympäristömaine, paras merkkihuolto, turvallisin korirakenne

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/tuulilasi_merkkien_merkki.json

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/index.json

Lisääksi toyota hybridi on erionomainen talviauto:

https://www.toyota.fi/toyota/laatu/hybridi-on-loistava-talviauto.json

eipä tuossa jää mitään väiteltävää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu