Olen osto aikeissa MB 230 vuosimallia 89 bensakoneella 124 korimalli ajettu 280 tuhatta tuotu kolmisen vuotta sitten saksasta .mitä pitäisi tsekata ostaissa onko tyyppi vikoja yms muuta ??
MB 230 vm 89 ostamassa
käyttö autoksi
142793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vahva on niin koriltaan kuin moottoriltaankin.
Koeajo sanoo auton kunnon.Varaosat todella edullisia ja löytyy kaikkea muualtakin kuin vehosta.
Itsellä W 124 230E 1990 ja olen ollut erittäin tyytyväinen.
Ei maksa osat omaisuuksia Vehollakaan, kannattaa kysyä, muutaman kerran ollut jopa halvempia kuin piraatit.
Kelpo auto muuten, vuosimalli -90 mittarissa 530Mm, moottorille ei tehty muuta kuin vesipumppu 2 kertaa, laturi 2 kertaa, venttiilikoppaa ei koskaan avattu.
Tulpat pitäää muistaa vaihtaa, kun menevät huonoksi käyntiinlähtö kostealla loppuu kerrasta, kolme kertaa sattunut, ei opi helpolla ;-)
mitä järkiä on ostaa tuollasia loppuun ajettuja mersun romuja???? samalla rahalla saa parempia ja uudempia!!!
Olisiko sulla kertoa parempia vaihtoehtoja tuon kokoluokan ja hintaluokan autoista MB hinnat on 3000-5000 euroa
Odota nyt kunhan saat edes korttiin tarvittavat rahat kerättyä ja kommentoi sitten kun jotain jostain ymmärrät.
Kuuntele moottorin käyntiä, jos raksuttaa niin nokka-akseli ja keinut voivat olla lopussa.
Käynti- ja käyntiinlähtöongelmia on joskus noissa vanhoissa ruiskuissa.
Mersuforumilta löydät vastauksia kysymyksiin.
Itselläni on hieman vanhempi, mutta vähemmän ajettu yksilö. N. 200000 km kohdalla nokka-akseliremontti nostajat. Yleinen ja tiedossa oleva ongelma.
Kuuntele konetta, raksutus sen kertoo. Muuta en ole kohdannut. OK laite. Tässä sinun kaavailemassa autossa remontti on jo varmasti tehty.
Ottanet huomioon sen että se 280000 ei ehkä ole aivan oikea lukema.
tyyppiviat... Mercedes-Benz 200-300 (W124)
Käsijarrun mekanismi juuttuu ja käsijarru pitää huonosti
Takajarrulevyt ruostuvat ja jarrusatulat juuttuvat
Jarruputket ruostuvat
Nokka-akseli voi olla kulunut jo 150 000 kilometriä ajetussa autossa (tällöin voi kuulua venttiilinnaputusta ja tyhjäkäyntikierrosluku vaeltaa, venttiilinnaputus voi johtua myös tukkeutuneista hydraulisista venttiilinnostimista)
Jousissa katkoksia
Etupään alapallonivelet väljät
Raidetangon päät väljät
Takatukivarsien kumihelat väljät paljon ajetuissa autoissa
Vuoteen 1988 saakka oli käytössä heikompi jakopään ketju (ketju voi olla venynyt ja se voi pitää ääntä, tällöin on ketjun vaihto edessä)
Dieselin alipainepumppu rikki (vika ilmenee "lotkottavana" tyhjäkäyntinä, moottori ei sammu käännettäessä virta-avainta)
Kaasuvaijeri takertelee, katalysaattorimallien kaasuttimien toiminnassa muutenkin ongelmia (polttoaineen suihkutuksella varustetut mallit parempia)
Venttiilivarsien tiivisteet voivat olla kuluneet
Laturivikoja, jännitteensäädinvikoja
virtalukkovikoja, avain juuttuu
Dieselissä polttoaineputki
ja ruiskutuspumppuvuotoja (rakennetta parannettu -90)
Moottorin öljyvuotoa venttiilikopan tiivisteestä ja kampiakselin etupään tiivisteestä
Vetopyörästön öljyvuotoa
Automaattivaihteistoissa vuotoja ja vikoja vuosimalleissa -89/90
Polttoainepumpun relevikoja esiintyy vuosimalleissa -89/90
Kardaaninivelet saattavat olla rikki
Jäähdytysnesteletkuissa vuotoja
Takapyöränlaakerivikoja
Lasinpyyhkimen moottori rikki
Oven rajoitin rikki
Pakoputkistossa vuotoja
Matkamittareita käsitelty: tarkista auton huoltohistoria, jos autossa ei ole huoltokirjaa, suhtaudu mittarilukemaan varauksella (päältäpäin vaikea erottaa 300 000 kilometriä ajettua yksilöä 150 000 kilometriä ajetusta)
"Dieselin alipainepumppu rikki (vika ilmenee "lotkottavana" tyhjäkäyntinä"
lotkotus muuten on juuri se ääni joka erottaa diisel mersun(AUTON) muista romuista.
"Vuoteen 1988 saakka oli käytössä heikompi jakopään ketju (ketju voi olla venynyt ja se voi pitää ääntä, tällöin on ketjun vaihto edessä)"
ei kestä kö 700 000 kandee vaihtaa ajoissa, huom opelien kumminauhoja menee 30 000 välein.
"Käsijarrun mekanismi juuttuu ja käsijarru pitää huonosti "
onko kuvia 124 mesestä jossa on käppäri...
muut jarruvika epäilyt on likimain yhtä naurettavia..
"Venttiilivarsien tiivisteet voivat olla kuluneet"
kyllä on täytynyt olla katkera listan laatija, ei voi muuta sanoa. ihan kuin "joka ikinen saatta olla rikki"
Sanoisi kuitenkin että 124 on juuri niitä korimalleja joihin löytyy eniten priima kuntoista käytettyä osaa tarvikeosat erittäin halpoja kun vertaa muihin autoihin.
Tähän
"Dieselin alipainepumppu rikki (vika ilmenee "lotkottavana" tyhjäkäyntinä, moottori ei sammu käännettäessä virta-avainta)"
sanon senverran ettei sammumattomuus johdu käytännössä koskaan alipainepumpun rikki olemisesta vaan sammutinkalvon hajoamisesta tai alipaineputkien vuodosta.
Muuten tuossa listassa ei ole mitään ihmeellistä, paljon olisi lisättävääkin kun olen noita ammatikseni vuositolkulla korjannut.
Viisitoista vuotta vanha mersu on sellainen auto, että vikaa riittää.
Tympeitä ovat mm. lämmityslaitteen viat, osat ovat kalliita.
Jarruosat ovat halpoja, ja kaikkea muuta ´särkyy / ruostuu / jumittuu paitsi etujarrusatuloita.
Mersu-uskovaisia kun kuuntelee niin mitään vikaa ei ole ollut vaikka 600000 km ajettu.Uskoo ken tahtoo.
Olen MB uskovainen, kuten ISIS järjestön tyypit kyseiselle järjestölle.......
Pitäiskö sun siirtyä takaisin Tojota palstalle?
Mersu on vasta sisäänajettu 600 000km.
Höpö höpö.Sisäänajettu.Onhan noita tullut omistettua ja korjailtua ammatikseen pian 40 v Kuten joku tuossa kirjoitti niin vanhassa Mersussa korjaamista riittää.Vain kiihkouskovaiset ei sitä myönnä.