Opjektiivien valitsemis apuaja? Ehdotuksia?

Haluaako_joku_ehdotella

Mitkä olisi seillaiset mukavat hintalaatusuhde opjektiivit, yksi valovoimainen opjektiivi ja yksi zoom opjektiivi, Nikon D5300 kaveriksi (jos joku haluaa niin voisi ehdotella tai linkkailla useampiakin vaihtoehtoja esimerkiksi eri hinnoista)

27

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haluaako_joku_ehdotella

      apuja*

    • 920

      Vaikkapa Nikonin 35/1.8 ja Tamron 17-50/2.8 zoomiksi.
      Niillä on hyvä aloittaa.

    • Canonisti_minäkin

      Kolmevitosta komppaan, mutta mitä sen jälkeen enää teet zoomilla? Eikö ole järkevintä rakentaa kinovastaavuudeltaan 24 (eli noin 15) 50 (eli juuri tuo 35mm) 135 (eli noin 90) mm setti?

      • canonistisinäanus

        Mikä idiootti, luuletko canonistiminäkin että olet parempi kuvaaja kun et zoomeja käytä? Siinä sitten vaihtelet minuutin välein objektiivia eikä kukaan huomaa lopputuloksessa mitään eroa, sinäkin katselet niitä kuviasi surkealta pc:n näytöltä.


      • Canonisti_minäkin
        canonistisinäanus kirjoitti:

        Mikä idiootti, luuletko canonistiminäkin että olet parempi kuvaaja kun et zoomeja käytä? Siinä sitten vaihtelet minuutin välein objektiivia eikä kukaan huomaa lopputuloksessa mitään eroa, sinäkin katselet niitä kuviasi surkealta pc:n näytöltä.

        Harrastaja saa halvemmalla kevyemmän ja paremman setin primeista kuin zoomeista. Joissakin tapauksissa harrastajankin kannattaa ostaa zoomi. Esimerkiksi kinovastaavuudeltaan 70 - 200 voi olla joillekin järkevä hankinta, mutta minulla on telenä Fujin huipputerävä ja valovoimainen 90 mm, jonka kinovastaavuus on 135 mm. Laajakulma ja normaalizoomit ovat käytännössä aika turhia ostoksia.

        Eron huomaa joissakin tapauksissa helposti. Esimerkiksi hämäräkuvauksessa valovoimanen prime hakkaa mennen tullen aina huonovalovoimaisemman zoomin. Tämän takia matkakuvauksessa laadukas kinovastaavuudeltaan 35 mm tai 50 mm prime on paljon fiksumpi valinta kuin zoomi.

        PC:tä en ole käyttänyt enää vuosiin. Apple on tällä hetkellä harrastajakuvaajalle paljon parempi vaihtoehto. Kotona pystyn tulostamaan A3 kokoon. Sitä suuremmat tulosteet pitää teettää.


    • Kuuuukkeli

      Itse ottaisin yleis- ja matkaobjektiiviksi 18-105 VR tai 18-140 VR. 18-55:stä minulta ainakin loppuvat millit kesken.

    • hinta_laatusuhde

      Jos osaat tarkentaa niin Samyang on hinta-laatusuhteeltaan erinomainen vaihtoehto.
      ”Normaaliobjektiiviksi:
      Esim. Samyang 35 mm F/1.4 AS UMC
      tai/ja maisemakuvaukseen:
      Samyang 16mm f/2 ED AS UMC CS, laajakulmaa ei juurikaan tarvitse tarkentaa

      Zoomiksi:
      Tamron 28-300mm F/3.5-6.3 Di VC PZD superzoom

    • Haluaako_joku_ehdotella

      Oisko joku 300mm vähintään kunnon zoom etäisyys? Kuvalaadulla ei ehkä zoomissa niin paljoa väliä mulle ehkä, oliks se muuten silleen että jos laittas 300mm fx opjektiivin dx kameraan niin siitä tulis 450mm? Toimiiko kunnolla fx opjektiivi=dx kamerassa? Entä jos laittas vielä telejatkeen kiinni jos saa? Toimiiko? En oo ehkä mikään super ammattilainen kamera jutuissa ainakaan vielä

      • Toimiiko

        200 mm on jo kunnon ”zoom etäisyys”. 300 mm on 300 mm riippumatta siitä minkälaiseen kameraan se kiinnitetään. Kennon koko ei mitenkään vaikuta objektiiviin. DX kokoinen kenno vaan rajaa objektiivin kuvasta pienemmän osan kuin FX. Eli vain kuvakulma muuttuu kennon koon mukaan ei polttoväli. Tilanne on sama kuin jos leikkaat paperikuvasta puolet pois niin tuleeko 300 millisestä 600 millinen?
        FX-objektiivi toimii DX-kennoisessa ja DX-objektiivi FX-kennoisessa jos bajonetti on samanlainen. Vain kuvan koko muuttuu.
        Telejatke on aina huonompi, mutta halvempi vaihtoehto


    • Haluaako_joku_ehdotella

      Kiitos ehdotuksista

    • Canonisti_minäkin

      Rajalan digiviikoilla on tulossa tarjoukseen tuo kolmevitosen croppiversio ja f/1.8 85 mm. Myös täyskennoisen vastaava kolmevitonen on tarjouksessa, jolloin objektiivit sopisivat suoraan, jos tarkoitus on joskus vaihtaa kalustoa. Tarjoushintoja ei vielä ole sivuilla.

      http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/628-nikkor3518dx

      http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/718-nikkorafs8518dx

      Jos mukana on pakko olla yksi zoomi, niin silloin melkein kaikilla merkeillä 70 - 200 on se paras vaihtoehto ja sekä f/4.0 70 - 200 että f/2.8 versio oli äsken tuossa tulevien tarjousten listalla. Joten kasivitosen sijasta voi ottaa tuon zoomin ymmärtäen, että samalla tulee joko paljon tai hyvin paljon enemmän kannettavaa.

      http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/785-nikonafs702004vrdx

      Laajakulmaksi aikaisemmin ehdotettu Samyang on mielestäni ihan varteenotettava vaihtoehto. Testiä en tuosta objektiivista löytänyt kertahaulla. Vaika objektiivi on manuaalitarkenteinen, sitä ei kannata pelätä noin laajan laajakulman kanssa edes sellaisen, joka ei ole tottunut tarkentamaan käsin. Sen oppii nopeasti.

      Joku Nikonisti voi sitten kertoa nuo yhteensopivuushaasteet, mitä Nikonilla on halvempien runkojen ja vanhempien objektiivikonstruktioiden kanssa. Nikoniin ei koskaan kannata ostaa objektiivia ilman, että tarkastaa tuon. Canonilla ja Fujilla on siinä mielessä ollut helpompi kuvata, että kaikki nykyisellä bajonetilla varustetut objektiivit sopivat kaikkiin runkoihin.

    • ehdottelija

      Jos olet juuri hankkinut ekan järjestelmäkamerasi, niin kai siinä jokin kittilinssi tuli mukana? Kannattaa kuvailla ensin sillä omassa rauhassa. Opetellessa hahmottuu omat erityistarpeetkin paremmin. Mahdollisimman pitkän putken tavoittelu on tyypillistä kokemattoman aloittelijan intoilua.

      Muiden ehdotuksista sanon, että Nikonin oma 35mm f/1.8 on varmastikin ihan ok "normaaliobjektiiviksi". Mutta sinun olisi parempi testata ensin kuvakulman sopivuutta omaan käyttöön, jos siitä ei ole vielä käsitystä. Mitään manuaalitarkenteista objektiivia ei ole syytä ostaa ilman aiempaa kokemusta, varsinkaan peilijärkkäriin. Mainittu 28-300 superzoomi on tarkoitettu kinokennoiseen. Vaikka se käy myös croppirunkoon, niin polttoväli ei ole siihen järkevä.

      Kannattaa muuten tosiaan tsekata heti huomisen puolella Rajalan Digiviikon tarjoukset.

      • tarkoitettu

        Miksi 28–300 mm polttoväli ei olejärkevä


      • Canonisti_minäkin
        tarkoitettu kirjoitti:

        Miksi 28–300 mm polttoväli ei olejärkevä

        Yli kolminkertaista zoomia ei ole edes teoriassa mahdollista saada toimimaan. Fysiikan lait tulevat vastaan.


    • megazoom

      Tamron 16–300mm (megazoom) voisi olla hyvä vaihtoehto Zoomiksi.

    • Sigmatyyppi

      En kyselisi muita merkkejä kuin Sigma jos pitäisi juuri nyt etsiä pikkulinssejä. Sigman laajikset sekä normikset pesee mennen tullen Canonit ja Nikonit piirrossa monissa laseissa. Hinta noin puolet halvempi mutta piirto usein parempaa kuin näissä merkkilaseissa. En näe syytä miksi ammattilaisetkaan valitsisi muita tässä koko luokassa kuin Sigmaa.

      • Sigmatyyppi

      • Sigmatyyppi

      • SigmaArt

        Totta. Sigman Art sarjalaiset on aivan ehdotonta huippua nykyään.
        Hakkaavat useat kalliimmat Nikkorit ja Canonit.


      • Sigmatyyppi

        Näissä uusissa Art-sarjan laseissa on sellainen laadun tuntu että kalpenee Canonin lasit siinä rinnalla. Canonit ovat sellaisia lonksuvarakenteisia että tulee mieleen "made on honkkari". Sigmat ovat napakoita ja pehmeitä tarkentaa sekä zoomata. Sellainen sopiva vastus niissä kun kiertää renkaasta. Nikonista ei ole kokemusta.


      • Sigmatyyppi
        Sigmatyyppi kirjoitti:

        Näissä uusissa Art-sarjan laseissa on sellainen laadun tuntu että kalpenee Canonin lasit siinä rinnalla. Canonit ovat sellaisia lonksuvarakenteisia että tulee mieleen "made on honkkari". Sigmat ovat napakoita ja pehmeitä tarkentaa sekä zoomata. Sellainen sopiva vastus niissä kun kiertää renkaasta. Nikonista ei ole kokemusta.

        Siis made in honkkari.


      • Japanilaistalaatua

        Ei vaan niissä lukee "Made in Japan"
        Monissa Nikkorwissa lukee "Made in Thailand"


    • PerusLasia

      Nikkorin 70-200 F2.8 VR on hyvä lasi.
      Ja 105 F2.8 VR micro Nikkor on hyvä muuhunkin kuin makroiluun.

      • PerusObjektiivi

        Aloittaja kyseli "opjektiivista". Tarkoitti varmaankin objektiivia, mutta ei hän kysellyt kyllä "lasistakaan".


      • Onpatarkkakaveri

        Ai, osaat sentään lukea?


      • pskaaaaa

        Tosi surkeita arvosteluja, eikö ole mitään parempia linssejä tarjolla?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      101
      3133
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2664
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2274
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1812
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1464
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1208
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1092
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      896
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      878
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      142
      813
    Aihe