Savonlinna on todellinen takapajula. Kaikki sivistystä omaavat kaupungit ovat riemumielin halunneet vastaanottokeskuksen. Täällä pyöritellään silmiä ja viännetään jotain: "ei meilä oo tilloo".
Tilaa löytyisi, jos olisi tahtoa!
Savonlinnan olisi kiire saada työvoimareserviä, sillä paikalliset viäntäjät vanhenee ja uutta verta on pakko saada.
Ääriliikkeet pelottelee raiskauksilla ja muilla väkivaltaisilla teoilla, mutta se on silkkaa panettelua. Todellisuudessa maahanmuuttajamiehet ovat matkasta stressaantuneita, joten tuskin heillä ensimmäisenä vagina on mielessä.
He kaipaavat ravintoa, lepoa ja viihdykettä elämäänsä, kuten me syntyperäiset suomalaisetkin.
Paras paikka vastaanottokeskukseksi olisi KVL:n tila Heikinpohjassa, siitä ei olisi pitkä matka palveluille ja kyllä siinä miesten silmät lepäisi, kun katselisivat yliopiston naisia.
Yst.terv. monikulttuurisuustutkija Maire A. Hymynen
Tilaa löytyisi, jos olisi tahtoa!
Savonlinnan olisi kiire saada työvoimareserviä, sillä paikalliset viäntäjät vanhenee ja uutta verta on pakko saada.
Ääriliikkeet pelottelee raiskauksilla ja muilla väkivaltaisilla teoilla, mutta se on silkkaa panettelua. Todellisuudessa maahanmuuttajamiehet ovat matkasta stressaantuneita, joten tuskin heillä ensimmäisenä vagina on mielessä.
He kaipaavat ravintoa, lepoa ja viihdykettä elämäänsä, kuten me syntyperäiset suomalaisetkin.
Paras paikka vastaanottokeskukseksi olisi KVL:n tila Heikinpohjassa, siitä ei olisi pitkä matka palveluille ja kyllä siinä miesten silmät lepäisi, kun katselisivat yliopiston naisia.
Yst.terv. monikulttuurisuustutkija Maire A. Hymynen
Vastaukset 16
Vanhimmat
Siinä yks joka elää 'unelmoo'.
Ihanko omasta päästä nuo keksit vai kenen huruukon/akan puhheisiin oot iskostunu.
Kyllä ovat sitte yliopiston naiset onnellisia kun nämä ravintoa, lepoa ja viihdykettä elämäänsä kaipaavat antavat huomiota. Ja nuoria poikiaha ne vielä ovat, menee muutoma vuosi ennenku ne töihin pääsevät.
Ja hehheh tuohon 'monikulttuurisuustutkija' titteliin.
On varmaan Yst.terv. monikulttuuristutkija käynyt ihan paikan päällä tutustumassa näihin Suomen työvoimareserveihin.
Yst.terv. EiVittuEttä
Maire on sitten hyvä ja antaa nuorille pakolaismiehille viihdykettä. Varaa Tummelia riittävästi. Agrimarketista iso pytty.
tuollaisille aloittajan kaltaisille vajakkitrolleille vastailla.
tunnetusti yksi vaparisolvaajan käyttämistä nimimerkeistä vaikka viestin olisi tunnistanut muutenkin hullun trollaukseksi. Yhteinen piirre trollillamme ja maahantunkeutujilla on se etteivät työtä kaipaa eivätkä tule helpolla saamaankaan, ainakaan niin kauaa kuin yhteiskunta tarjoaa kaiken valmiina eteen mielenterveyspalveluita myöten. Varsinkin trollillamme olisi kova tarve mielenterveyskuntoutukseen mutta skitsofrenia on tunnetusti parantumaton tauti ja potilaat kuolevat yleensä nuorina. Moni on kuollut jopa "töissä", junaa pysäyttäessään. Joskus tullut jäänteitä keräiltyä pitkin radan vartta.
Siinä olet ihan oikeassa, että "ravintoa, lepoa ja viihdykettä" ainoastaan kaipaavat! Kun vielä saa rahat käteen, jolla hommaavat viihdykettä, niin mikäs täällä on ollessa! Miksi poliiseja on kielletty puhumasta näitten kultapojujen tekemistä rikoksista? Oletko tietoinen näitten nappisilmien sovinismistä? Jo ennen näitten karkuun lähtijöitten tuloa, muualta tulleet on tunnetusti eukkojensa pieksäjiä ym. Töihin ei suurin osa edes harkitse menevänsä!
Joko se Sipilän talo on täynnä, jos on, niin lopuille matkalippu perseeseen ja takaisin lähtömaahan. Ja sitten tervetuloa turistina takaisin. Sillä turisti matkalla he ovat.
Savonlinnan Lehtiniemeen avataan uusi vastaanottokeskus
Päivitetty: 03.11.2015 18:00
Kirsti Lajunen
Savonlinna
Lehtiniemi
Janne Sairanen sanoo, että Savonlinna on jo aikaisemmin menestyksekkäästi kotouttanut pakolaisia ja nyt on tilaisuus tehdä se toistamiseen. Kuva: Soila Puurtinen
Lehtiniemen entinen koulutila Savonlinnassa aloittaa turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskuksena vielä marraskuun aikana. Setlementtiliitto ja kiinteistön omistaja Veikko Heinonen hyväksyivät tiistaina keskinäisen vuokrasopimuksen. Se kattaa asuinrakennukset, pihapiirin sekä peltoa ja on voimassa toistaiseksi.
Suomen Setlementtiliiton edustaja ja Viittakivi Oy:n toimitusjohtaja Harri Sarjanoja kehuu, että Lehtiniemi tarjoaa erinomaiset tilat ja ympäristön turvapaikanhakijoiden kotoutumiseen. Uusi vastaanottokeskus sijaitsee noin 14 kilometrin päässä kaupungin keskustasta.
Lehtiniemeen pääsee heti asumaan, ja ihmiset voivat harrastaa niin ulkona kuin sisällä, hoitaa puutarhaa ja pihaa, viljellä ja valmistaa ruokaa. Myös opiskeluluokat ja liikuntasali ovat tarpeen.
– Täällä kotoutuminen voi alkaa heti ensimmäisestä päivästä, niin kuin pitääkin. Ihmiset saavat kiinni uudesta arjesta, mikä on tärkeintä.
Lehtiniemeen mahtuu asumaan noin 240 turvapaikanhakijaa. Siellä on valmiina perheasuntoja, joissa asui aikaisemmin Säämingin emäntäkoulun ja Savonlinnan ammatti- ja aikuisopiston henkilökuntaa. Osa luokista on helposti muutettavissa yhteisiksi asuintiloiksi.
Harri Sarjanoja ja Parikkalan hätämajoitusyksikön johtaja Janne Sairanen kertovat alustavasti kaavailleensa, että asukkaista puolet tulisi Tornion järjestelykeskuksesta ja puolet Parikkalasta. Varmuutta ei vielä ole, eikä asia ole heidän päätettävissään, vaan maahanmuuttoviranomaisten.
Setlementtiliitto toivoo, että Lehtiniemen kylä, kaupunki ja kaikki täkäläiset ottaisivat tulokkaat hyvin vastaan.
Juttua korjattu klo 16.55: Vastaanottokeskukseen mahtuu noin 240 turvapaikanhakijaa.
IHANAA!!!
Savonlinnalaisille on tarjolla "mustaamakkaraa" Toivottavasti poliisi ei reakoi yhteenkään väkiisinmakaamiseen.
Ehkä olette jo huomanneet, Itä-Savo -lehdessä oli jo työpaikkailmoituksia MEIDÄN vastaanottokeskukseen.
Tämä on hyvä ja tuottava tapaus.
- https://suomimedia.wordpress.com/2015/08/09/totuus-mamut-saavat-moninkertaisesti-enemman-tukia-kuin-kantasuomalaiset/
Suominainen onkin aina ollut tummenman makkaran perään. Hyvä vaan kun saavat sitä nyt savonkin persjalkaset-
haista maire vittu!
Aloitus on tyypillinen trolli, jossa asiaa vastustava tekeytyy kannattajaksi ja sitten toisella nimimerkillä itse vielä vastaa tälle.
Niihhän se just onnii! Mut niimpähä vua o meelläkkii jo usseita vasttaa´ottokeskuksija aaki ja raaha on säelynnä!
ja palstan trolli, mamuttaja ja skitsofreenikko vastailee itselleen vanhaan tapaansa eikä älyä hävetä edes nimensä paljastumista. Selvä merkki sairauden vakavuudesta kun ei ole enää mitään väliä millään. Kyllähän muutkin olisivat raivona jos nimeltä vittuiltaisiin ja varmasti lähtisi poliisille ilmoitus mutta vaparisolvaaja kärähtäisi tässä tapauksessa itse ensimmäisenä joten siitä suunnasta on kenenkään turha haastetta odottaa. Vinkkinä kaikille että aina kun trolli oksentaa, vastatkaa sille oikealla nimellään. Siitä se tykkää.
asian taas nurinniskoin, Pia Rask. Sinä olet palstan hullu ja itsellesi vastaileva trolliakka. Se on totuus eikä muuksi muutu savolaisesta länkytyksestäsi huolimatta. Jos joku nimeltä mainituista solvaustesi kohteesta hermostuu ja alkaa toimimaan, kuka sinua suojelee? Mieti sitä vaikka hullulta sellaista lienee turha odottaa. Olet tilanteessa jossa ulos lähteminenkin voi olla jo vaarallista. Ollaan porukalla sovittu ettei sinuun kosketa ja vittuilu sinulle saa riittää mutta meistähän sinä et tiedäkään mitään. Joku aiheetta solvattu saattaa sen sijaan hermostua. Tämä ystävällisenä neuvona, poistu palstoilta, lopullisesti.