Kuinka tämä menee

eurojalaskeva

http://www.kela.fi/ansiotulovahennys

Mitähän tuo edellä oleva tarkoittaa. Jos ansiotulosta voi vähentää 300€ ennen asumistuen laskua, niin eikö kohtuuden nimessä pitäisi eläkkeestäkin saada vähentää se 300, siinä vaiheessa jos ja kun eläkeläiset siirtyvät yleisen asumistuen piiriin. Esim. jos eläke on vaikka 1300€ kk. niin siitä lasketaan asumistukea laskettaessa tuloksi ainoastaan 900€. Miten ymmärrätte asian?

4

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sattumavaan

      Hupsista. Siis 1300 eläkkeestä 300 vähennettynä on 1000€.

    • Nöyp

      Ansiotulovähennyksen tarkoitus on kannustaa ihmisiä tekemään töitä, joten siksi sitä käytetään ansiotuloista.

      Eläkkeellä olevaa ei tarvitse kannustaa jatkaman eläkkeellä oloaan, vaan osallistumaan omien kykyjen ja taitojensa mukaan yhteiskunnan pyörittämiseen, joten eläkeläinenkin saa tuon ansiotulovähennyksen jos hän menee töihin.

      • jaapajaajajaajaajaa

        Onko tämä varma että eläkeläinenkin saa ihan takuulla palkkatuloihin max 300 e vähennyksen? Itse kuvittelin niin, mutta sitten minulle väitettiin ettei tämä uusi alennus koske eläkeläisiä. Voisin kuvitella ettei se koske eläkkeensaajan as.tuen saajia, mutta jos ja kun nyt eläkeläiset paiskataan yleiselle as.tuelle, niin mikseivät he muka saisi ko. vähennystä?

        Että käykö se jotta titteli on "eläkeläinen" ja ansiotuloja vaikkapa juurikin tuo 300 e eikä sen enempää? Sehän se vasta helvetin väärin olisi jos kaikkein pienituloisimmilta on tuollainen tulovähennys evätty, ja koskee vain "täyspalkattuja" (mitähän moiset päätoimisesti työssäkäyvät edes as.tuella tekisivät?)


    • Petu_

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      78
      2464
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1301
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1182
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      895
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      98
      736
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      29
      731
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      686
    Aihe