Hallituksen päätöksistä

Perussuomalaiset ja varsinkin kepulaiset ovat kehuneet koko tämän Hallituksen eliniän kuinka Sipilä osoittaa vahvaa johtajuutta ja Soini kehuu kuinka hallitus tekee päätöksiä ja kaikki mitä on päätetty sen myös Hallitus tekee, muta onko näin? Minä sanon että ei, ei todellakaan. Onkohan meillä koskaan ollut näin kompuroivaa hallitusta Minä vastaan: Ei.

Juha Sipilä seisoo kuin toteemipaalu, tyhmän, mutta yksinkertaisen näköisenä, hiukan ihmeissään, kädet levällään, peukalot sojottavat toinen itään, toinen länteen eikä tiedä mitä sanoisi, mitä tekisi tai mitä ajattelisi. Taitaa olla vielä suurempi tolvana kuin Oikeus- ja Totuustollisko Anneli Jäätteenmäki. Timo "sika" Soini näyttää nauttivan suunnattomasti kun voi kostaa persujen peruskannattajakunnalle.

Muistin virkitsemiseksi; ensin tämä Toteemi Tollero esitti sellaista "yhteiskuntasopimusta" joka oli silkka uhkavaatimus, jollette tähän suostu tulee raippoja. Hän hylkäsi kaikki neuvottelutiet ja päätti romuttaa sopimus- jollei yhteiskuntaa, niin ainakin neuvottelukäytännön. Sellaiset pikkuseikat kuten Perustuslaki ja kansainväliset sopimukset eivät paina mitään kun Sipilä ja Soini ajavat aivan äärioikeistolaista linjaa ja Stubb irvistelee mitä kuminaama antaa periksi. He tekevät päätökset ja lyövät lukkoon aikataulun kysymättä mitään asiantuntijoilta. He joutuvat jatkuvasti perääntymään kun esitykset eivät ole lainmukaisia tai sitten ne ovat muuten mahdottomia toteuttaa.

Tästä oli ja on hyvä esimerkki. Ensin hallitus päättää rakentaa maaliman suurimman ydinsukellusveneen. Tämä tapahtuu elokuun lopussa. Sitten he lyövät lukkoon aikataulun, ja se on ehdottomasti kaikkia sitova, maaliman suurimman ydinsukellusvene on valmis tammikuun viimeinen päivä siis 6 kk kuluttua. Sitten tulevat asiantuntijat, jotka kertovat että se on mahdotonta. Ei Sika Soini ja Toteemi Tollero tästä hätkähdä vaan hetekevät uuden päätöksen ja Stubb jatkaa hymy-irvistelylinjalla. uusi päätös on se, että aikataulu pysyy, mutta tehdäänkin vain puolikas.
Oppositiosta tulee kysymyksiä kuten että, mitä teemme ydinsukellusveneen puolikkaalla? Ei SSS vähästä muuta mieltään, tehdään sitten jolla, mutta aikataulu on ja pitää. Sitten opposition puolelta kuuluu, ei sitä voi tehdä pahvista.

Tälläkin saitilla ovat kepulaiset kehuneet Juha Sipilän johtajuutta ja sitä, että päätöksiä on hallitus tehnyt ja aikatauluja on lyöty lukkoon. Niin on, mutta yksikään kärkihanke ei ole edennyt. Ainoa mitä Sika Soinin ja Toteemi Tollero Juha Sipilä ovat aikaan saaneet on yksi lakkopäivä.

Saas nähdä miten suuria pimeitä rahoja ulkomaille tallettaneiden armahdus ja syytesuoja etene. Se on Timo "sika" Soimin ja koko HALLITUKSEN kärkihanke.

Soinin voi luottaa: HÄN VALEHTELE AINA.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanhasmp

      Timo Soiniin voi luottaa, hän valehtelee aina.

      • HannaJariTimo

        Lue sinäkin "perussuomalainen peukalonjälki", niin näet mitä nimenomaan meidän OMAT mininisterit ovat saaneet aikaiseksi. On helppo huudella opposiosta.


      • Kyllä persujen peukalon- ja etusormen jan kjokom kähmivän käden jälki näkyy ja se kuinka se koura vie köyhimmän kansan elintasosta hyvin, hyvin paljon.

        Se, että Tino "sika" Soini on patologinen valehtelija ei muta tosiasioita miksikään.
        Onko Soinilla pimeitä ja pimitettyjä rahoja veroparatiisissä? Taitaapi olla, miksi muuten tämä "köyhän asialla" oleva ajaisi niin ponnekaasti anteeksiantoa ja SYYTESUOJAA tosi rikkaille veronkiertäjille.

        Onko teitä ääliöitä vielä pajon jotka uskovat tätä patologista valehtelijaa?


    • OySaneluÄssät

      Pääasia että on yritysmäistä tekemisen meininkiä, vähän kuin telkkarissa. Vakuuttaa eikä ole turhia erimielisyyksiä ja moniäänisyyttä vaan selkeää sanelua. Kunnes joku kätilö tulee hellyttävästi kääntämään pään ja kertomaan, millaisia erilaisia töitä Suomessa tehdään ja miten hallituksen kaavailemat agendat vaikuttavat niihin.

      Katainen kääri aina kokoomuslaisesti hihoja (edestakaisin?), nykyinen porukka taas panostaa "meininkiin".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe