mitä veikkaatte mikä on laadukkaan bensamoottorisen auton käyttöikä jos laadukkaat synteettiset öljyt vaihdetaan 8000tkm välein. ei revitä autoa. ajonopeudet on max 100km/h. talvella aina lohkosta käymään ja ajetaan 90% maantieajoa?
auton koneen ikä
nekestääkestää
17<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
älynjuhlaa!
Auton käyttöiän määrää korin kunto. Osia voi uusia mutta hapantuneelle korille ei kannata tehdä mitään.
8000tkm on sinällään jo erittäin hyvä saavutus autolle kuin autolle. Kannattaa ne öljyt vaihtaa ainakin 500 kertaa tiuhempaan.
Kyllä 8 miljoonaa kilometriä on kova määrä.
VW noin 150 000 .
Kylmäkäynnistys ja longlife öljyt kuluttaa ainakin folkkarin koneet väljäksi, tai ainakin öljyrenkaat paskaksi!
Iskihän se trolli tähänkin ketjuun. Ei taida olla niin tyhmää ketjua tai asiaa ettei trolli väännä tuon vakijuttunsa mukaan.
Juuri tällä hetkellä tulee 1 tv:stä keskustelu jossa ammattilainen puhuu kuinka ihminen muistaa ja ajattelee mitä haluaa ja mihin haluaa altistua.
No Toyotan koneet kestävät hyvillä perushuolloilla helposti 500 000 km ilman koneremonttia. Muut merkit tuskin pääsevät samaan koskaan. Ja 90-luvun Tojot vielä enemmän.
D4D, tarvitseeko tarkentaa?
D4D on hyvä esimerkki kestävästä moottorista. Vaikkapa 1,4 D4D moottorin laskennallinen huoltoväli on 300 tkm. Kilometrimäärää on mainittu pieneksi, mutta vertailuna lähes kaksi kertaa suuremman 2,5 l Opelin dieselmoottorin ajosuorite oli 150 tkm.
Se ei tarkoita, etteikö Opelilla ajettu 400 tkm tai suurempia ajosuoritteita ennen mittavampaa korjausta. Toyotan moottorista ei ole montaakaan mainintaa hajoamisesta. Tosin jotkut saavat rautakangenkin mutkalle "käsissä pidettyään" ja vaativat uutta tilalle.
Varmana tietona Opelin bensiinimoottori 5000 km öljynvaihtoina suodattimineen. Ajosuorite 700 tkm ilman ongelmia jatkuvassa 200 km työmatka-ajossa. Eli vaihtakaa öljyt riittävän usein, joka on lähes ainoa tehtävissä oleva huolto nykyautoihin.
Muista myös laadukas suodatin, se on vähintään yhtä tärkeä kriteeri pitkälle elin iälle. Mann filtter siivoaa jätökset ilmeisesti tällä hetkellä parhaiten.
Mutta sitten tuleekin hankalampi kysymys, mitä on laadukas öljy...ja ketä sellaista osaa tehdä? Markkinointi miehet ovat aivopesset kansan uskomaan johonkin mitä kutsut laaduksi.
Onko se laatua, että tehdas ei pysty purkittamaan tasalaatuista öljyä vaan joku saa autoonsa öljyn jossa TBN lisäaineistusta ei ole, kuin nimeksi ja öljyillä pitäisi pystyä ajamaan 30000km / 2vuotta ja n.10000km päästä öljy on jo vaihtokelpoinen.
Noilla öljyillä ja paratuilla Volkkareilla on ajettu helposti 500tkm ja myös paljon enemmänkin LL-huolloilla.
Kysymykseen ei ole olemassa yleispätevää vastausta. Vastaus riippuu mm siitä mihin saakka moottori tulkitaan kunnossa olevaksi. Moottorin välykset kasvavat ja teho heikkenee useita satoja tuhansia ajettuna. Öljy alkaa maistua ja kun öljyn nautinta alkaa, se on tuhon tie moottorille. Itse luonnehtisin että bensamoottorille 400 tkm on saavutus moottoria avaamatta. Diesel voi ketsää pidempään, tosin dieselissä porsii ensiksi suuttimet ja ruiskutuspumpu, katalysaattori ja hiukkasloukku. Seuraavaksi elektroniikka. Tärinä rikkoo. HA-turbot harvemmin kestävät edes 300 tkm tarvitsematta kunnostusta.
öljynsyöminen pidentää moottorin ikää hieman koska öljyt on aina hyvässä kunnossa lisäysten ansiosta
Tuo on kyllä totta, mitä enmmän syö, sen paremmassa kunnos öljyt on. Suodatin kannattaa vaihtaa välillä, öljyjä ei välttämättä koskaan...
(pilkettä silmäkulmassa)
Noh, eipä taida tänpäivän autoissa olla ainuttakaan jolla ei puolta miljoonaa pääsis, kuhanny es huonoa huoltoa..
Ken koneellaan noin ajaisi, sellaisen valkkaisin. Puoli milliä voi rikkoutua, mutta sitten lompakkoa vähän avattava. Lähes uuden tehot tallella kun ajat maltilla.