HALUAN LAINAA

Pätevä.vai.sopiva

Haluan lainaksi 60000 euroa. Vannon ettei minulla ole taatusti halua eikä kykyä sitä ikänänsä maksaa takaisin. Se on siis "laina". Takuumiehiksi pyydän 2000 suurimmaksi osaksi persaukista pitäjäläistä. Eihän se tee henkeä päälle kuin 30 euroa.

Miltä tuntui kun tämän luit. Ei, se ei todellakaan ole satua. Totista totta, vuodesta toiseen. Kerran keväällä, toisen syksyllä. Summat sen kuin vaan nousevat. Kukaan yksityinen ei kestä tällaista toimintaa, mutta kyllä pitäjä maksaa. Kenenkä hyödyksi?

Kunnan kannattaa myydä kaikki omistuksensa Jämiltä, vaikka vaan yhdellä eurolla. Pieni mahdollisuus on, jos palkataan oikea bisnesmies hoitamaan täysin valtuuksin kaupallista toimintaa ilman että paikalliset napamiehet ovat joka asiassa sorkkimassa ja pilaamassa tuottavaa toimintaa. Sellaisiakin matkailuguruja kyllä löytyy, mutta ei Jämijärveltä.

7

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kehityksenjuuret

      Oletko koskaan miettinyt, mistä Jämijärvi saa kiinteistöveronsa sekä mistä Jämijärvi on myynyt lähivuosina monta kymmentä tonttia?
      Mistä tämä sysäys on lähtenyt - kannattaisiko miettiä, mitä Jämillä oli 90-luvulla ja mitä sen jälkeen on tapahtunut?

      Mitä tapahtuisi, jos Jämiltä yhtäkkiä lopetettaisiin kohde, jonka takia kaikki käyvät siellä?

      • Sormenpelto

        Juuri tämän erinomaisuuden takia onkin ihmeellinen juttu, että kaikkea tätä ihmeellistä talousnerokkuutta täytyy köyhien pitäjäläisten tukea joka kevät ja joka syksy melkoisilla veroeuroilla.

        Kyllä tosiasia on, että ne tulot, mitkä siltä mäeltä ovat tulleet, ovat myös menneet siihen samaan mäkeen. Tokko ne kiinteistöverot riittävät edes sen kunnallistekniikan rakentamiseen ja ylläpitoon. Jämi on saanut kunnalta piilotukea jo 1960-luvulta saakka, ja saa edelleen, ja aina enenevässä määrin.

        Ei kuulu kunnan toimenkuvaan tukea yksityisiä kiinteistöbisneksiä, koska ei osaa omiaankaan kannattavasti hoitaa. Pitääkö kunnan Jämilläkin vetää yhtä aikaa kahta kivirekeä, kunnallista ja yksityistä. Kuinka sitten suu pannaan, kun Juhantalon kaupunki kohta tulee vähän "saneeraamaan" Jämijärveä. Sama peli kylläkin tulee jatkumaan, mutta edunsaajat ovat toisia. Sitten määräävät hapualaiset, venesjärviläiset, vihteljärviläiset ja vaikka kyrvönkyläläiset, sellainenkin kylä siellä on merkkinä kankaanpääläisten luonteenlaadusta.

        Mikähän on se kohde, minkä takia kaikki käyvät siellä. Ja ketkä kaikki. Kun viimeksi suvella kävin siellä, oli hotellin keittiössä enemmän ihmisiä kuin näin koko mäellä sen tunnin aikana. Kahvi ja munkki olivat totutun hyviä. Olen ensi kerran vieraillut Jämillä vuonna 1952 ja sen jälkeen satoja kertoja, joten näitä kehityksen juuria kyllä löytyy.


    • seurannut

      Mitä Jämillä tekee Jämi säätiö, eikös säätiön ole tarkoitus tuottaa omistajilleen voittoja? Jämi säätiö tuottaa kunnalle tapioita! Käsittämätöntä toimintaa siellä leikivät suurta yrittäjää kunnan rahoilla hlöt joilla ei ole yrittämisestä mitään tietoakaan. Helppoa se on leikkiä kun kunta maksaa!

    • Rouvalletietoo

      Eikös sinne nyt ole valittu ihan uusi kunnanjohtaja. Kattotaan nyt, jos vaikka alkaisi ensi töikseen ihmettelemään näitä koplauksia. Kannattaa lähettää tälle jo edeltä käsin tietoa, ettei heti joudu kunnan kellokkaiden vietäväksi.

    • Seurannut

      Niin mielenkiintoista seurata uuden kunnanjohtaja alkaa toimia. Kunnanvirastossa olisi tuuletuksen paikka, turhia tuolinkuluttajia on jokunen. Asunto osakeyhtiöt pitäisi saneerata huippu isännöitsijän jäljiltä kuntoon, ( tätäkin kuulemma vahti muutama valtuutettu! ) Jämillä olisi paljon tekemistä, kunnan osuuden karsimisessa ja markkinoinnin harmonisoinnissa ja kehittämisessä. Paljon tarvitsee kunnanjohtaja tukea toimiinsa että nämä oikaisee. Toivottavasti on pohjalaista luennetta senverta että kykenee. ;)

    • Äänestäkää.oikein

      Ei onnistu. Jo kjn valinnassa on annettu ymmärtää, että jos kerrankin asettuu poikkiteloin kepun valtuustodiktatuuria kohtaan, niin tulee kysymykseen luottamuspula virkamiestä kohtaan. Ja sehän riittää syyksi potkuihin. Niin että jos haluaa pitää pienillä ansioilla saamansa viran niin on parempi vaan toimia kuten kaikki edeltäjänsäkin. Ja kovasti ajaa kunnan selviämistä itsenäisenä. Mikä taas tarkoittaa kunnan vanhenevalle väestölle kasvavaa verorasitusta.

      Onneksi minun muutama veroeuroni tuloutetaan Kauniaisiin. Kirjani ovat siellä muijan sukulaisen omakotitalon vinttikomerossa, 18 neliötä. Vuokra on nimellinen, mutta kuitenkin!!!!

    • väärin.äänetänyt

      Jämijärvellä on näitä "etätyöläisiä" siis kauniaisissakin, tutuiksi ovat tulleet jo valittavat kesäasukkaat ja KOHTA veronsa kuntaan maksavat supereläkeläiset. Jotka osaavat hoitaa kunnan asiat kuntoon hetkessä, estämällä kaavoituksen ja rakentamisen. Näiden "etiäisten" mielestä tänne sopisi karhut ja sudet sekä viitasammakot! Mites se menikään, maalta on hyvä huudella kun merellä tuulee.......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe