Rengaspainevahti onko hyvä?

uutuksimeilleharmiksi

Uusien autojen rengaspainevahti tuo tullessaan vaikeuksia. Talvirenkaiden vaihdon yhteydessä pitäisi hankkia n. 500,- maksavat anturit, tai käyttää samoja vanteita kesäkumien kanssa. Olisiko mahdollista laittaa kaikki anturit vararenkaan sisään jossa olisi sama ilmanpaine ja lämpötila kaikille??????

17

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rengas_Reino

      Helposti. Tarvitset vain sellaisen vanteen vararenkaalle, jossa on neljä (4) venttiilinreikää. Anturi nimittäin mittaa paine-eroa renkaan sisä- ja ulkopuolien välillä, joten se ei toimi jos se vain on renkaan sisällä ympäriinsä paineellisessa tilassa.

      Lisäksi Sinun pitää tietysti siirtää pyöränkaivon antennit varapyöränkoteloon, helppo rasti sekin. Niiden tunnistusetäisyyskin on rajattu, ei kuso yllä peräpoksiin.

      Tosipuheessa, älä turhaan murehsi TPMS-systeemistä. Trafi otti onneksi järkilinjan tässä asiassa. Systeemin pitää toimia vain uudessa autossa käyttönoton hetkellä. Tietysti jos sitten tuikuttava littarenkaan valo häiritsee niin pitää leikkiä anturipeliä

    • hyväSysteemi

      älä huoli, ei sulla ole varaa uuteen autoon, et muuten tuollaisia avauksia tekisi.

    • Törmäsin näihin vaikeuksiin vm. 2014 Hondan koeajossa. Jonkin aikaa Vehon myyjä pohtii kojelaudan merkkivaloa ja totesi, että "kyseessä on varmaankin kalibroimattomat rengaspaineanturit...pitäisi ne paineet olla ok, lähde vaan ajeleen".
      "Pitäisi olla ok" ei sadekelin koeajolle aivan riitä, jouduin varmistamaan omalla perinteisellä mittarilla.

    • TPMS

      Painevahti on hyvä, mutta mahdollinen uudelleenkoodaus aina renkaiden kausivaihdossa on tietysti lisävaivaa, oman merkin merkkipajalla ottavat siitä 15€.
      Osassa automerkeistä mahtuu järjestelmän muistiin 9 renkaan vahtien koodit ja osassa merkeissä on itseoppivat (parissa päivässä).
      Itse vaihdoin talvirenkaat jostain syystä painevahdin hälyttely loppui jo ennen muutaman päivän päästä ollutta huoltoa ja em. koodausta, järjestelmää ei kuitenkaan voi kytkeä pois päältä, kun nykymääräysten mukaan niiden ei tarvitse toimia kuin kesärenkailla (joilla auto yleensä toimitetaan) liikkeessä luovutushetkellä.
      http://www.trafi.fi/filebank/a/1443432413/c8c4bad0b4c0a0ec623af6b6562cf133/18589-8777-2013_maarays.pdf
      Omaan autoon nuo talvirenkaiden painevahdit olivat jossain parin satasen tienoilla hinnaltaan.
      Aiheesta opinnäytetyö netistä
      https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/89708/Puhakka_Jarkko.pdf?sequence=1

    • hitech

      Tuleeko viel jottai renkaiden urasyvyysantureita ja muuta vikaherkkää hitech-roinaa jolla saadaan ihmisiä jokavälissä rahastaa?? Kyllä ne merkkiliikkeet tykkää....

      • sitä_saa_mitä_tilaa

        Nykyihmiset ovat sen verran laiskoja ja tyhmiä autojen kanssa etteivät ymmärrä rengaspaineiden merkitystä eivätkä tarkasta paineita tai kuntoa juuri koskaan.
        Katsastuksessa hylkyjen määrä huonoista renkaista kertoo sen hyvin selvästi.
        Ei näitä härpäkkeitä muuten tulisi.
        Sellainen versio jossa näkee auton näytöltä jokaisen renkaan paineet erikseen on todella hieno ja helppo systeemi tarkastaa paineiden tila, tosin järkevää on tarkastaa silloin tällöin ihan painemittarilla.


      • hitech

        Joo, valtaosa autoilijoistahan ovat melko laiskoja niitä paineita mittarilla tarkastamaan...
        Mutta eikö koko toi painevahti-juttu ollut EU-säädöksestä lähtöisin; harvoin sieltä mitään käytäntöä helpottavia ja kuluttajan kustannuksia pienentävää tulee. Ketkä tästä loppujenlopuks hyötyy? valmistajat ja merkkiliikkeet...


      • aikaPaljonEtuja

        oikeista paineista hyötyy eniten autoilija itse, renkaat kuluvat hitaammin, onnettomuuksia vähemmän ja kaikilla turvallisemmat matkat.
        Ja nämä säädökset johtuvat vain ja ainoastaan tyhmistä ja välinpitämättömistä autoilijoista. Ei nuo anturit juurikaan vaikuttanut uusien vanteiden ja renkaiden hinnassa.


      • Kalenterikierto

        Ei tarvita mittareita, jos vaihtaa kun kauppias haluaa, voi varata aina parin kolmen kuukauden päästä uuden vaihtoajan, kun kauppiaan mielestä 5 mm pinnalla olevat ovat loppuunkuluneet.


      • oletTurhaYksilö

        Miten liittyy paineantureihin, dorkapoika?


      • hitech

        Ilmeisesti viittasi ton mun "urasyvyysanturit" keksintöön...mielikuvituksellinen juttu, joo, mutta...tällä paineanturimyönteisellä logiikalla urasyvyysanturikin voisi olla hyvä ja selitettävissä oleva huippu-uutuus. "onnettomuuksia vähemmän ja kaikilla turvallisemmat matkat"...vai miten on? Ja kyllähän tällaisestakin voi tulla EU-säädös. Yhtä turha ja mielivaltainen; pelkkää rahastusta loppujen lopuksi.


    • kädellinen-

      Kädettömille tehtyä pelleilyä taas kerran.

      • kylläEnnenJaJälkeenJuu

        avaa hieman, en ymmärrä typerää lausettasi.


      • kädellinen2

        kädettömät eivät viitsi/osaa käyttää vanhaa kunnon mittaria...


      • kädellinen_päätön

        ja siksi nuo härpäkkeet tulivat pakollisiksi, joko nyt ymmärrät?


    • ei.pidä.hankkia

      Miksi pitää hankkia? Laki ei niitä vaadi, joten ainoa ongelma jos niitä ei hanki, on auton ilmoittama vikailmoitus rengaspaineista, mutta ketä kiinnostaa.

      • köyhänIninääTaas

        järkevä pitää ne jos on ja tyhmä tai nuukailija ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4586
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3714
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      46
      3075
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2657
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2589
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      203
      2583
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2318
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      107
      1521
    Aihe