alkaa olla dieselautoissa jo tehot kohdallaan
--------->
http://mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=13577
--------->
http://mersuforum.net/forum/viewtopic.php?t=13577
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
voi pojat jos tietäisitte miten mukava näillä on ajella! Toimivat kuin ROLEX:it konsanaan. Vuosi takana eikä ongelmia ja monia kateellisia urheilu auton omistajia!!!!
koneet ja voimansiirto paukkuvat yhtenään.
On se hienoa, että vihdoinkin löytyi asiantuntija, joka tietää näistä asioista. Katso huviksesi mersuforumin juttuja, niin ei tarvi keksiä mitään. Kyllähän noita koneita on ihmisillä jokunen mennyt, mutta kestävyyden kanssa ei ole yleisesti ottaen ollut juurikaan ongelmia, vaikka turbotetuilla koneilla olisi ajettu esim. 400tkm ennestäänkin. Hajonneet koneet ovat lukemani perusteella menneet kokeiltaessa erilaisia ratkaisuja. Tälläkin hetkellä Suomessa on noita superturboja käyttöautoina vaikka kuinka.
On se kumma, kun jokaikiseen threadiin täällä pitää ruveta aukomaan ilman parempaa tietämystä! Eikö ole parempaa tekemistä?
Onkin ja on vaan luistavia automaattilaatikoita, perät hajoaa ja kone menee finaaliin nopeasti. Jos tehoja käyttää.
Tähän mennessä noita superturbojen koneita on mennyt finaaliin kaksi kappaletta. Esim. tämä kuuluisin tapaus Mauri H vaihtoi koneensa vain siitä syystä, että halusi enemmän venttiilejä. Vanha kone taitaa olla jo seuraavassa superturbottajan korissa.
Periä on virallisesti hajonnut tasan yksi kappale. Pikkurattaat hajonneet. On niitä voinut enemmänkin mennä, mutta sinä et niistä voi tietää kun ei tiedä muutkaan (jollet ole käynyt kyttäämässä irl).
Ja eihän se nyt niin paha asia ole, että automaatti luistaa. Sehän korjaantuu vahvistamalla sitä!
Tuo Mauri, kun alkoi huohottaa niin pahasti.
On muuten jo ilmeisesti rempattu tuo vanha konekin.Perä tahtoo mennä noissa vähemmilläkin tehoilla(ulisee)
saattaahan sitä paukahtaa perä jos ottaa jäältä yhtäkkiä pitoa kuivalle asfaltille. Ei ole sellaista perää missään merkissä mikä kestää 300hv tehoja ja mieletöntä vääntöä forever. Varsinkin kun takana on monessa autossa jo puolimiljoonaa kilometriä tavallista ajoa. Nämä superturbokokemukset vaan todistaa sen että mb:n diesel on todella loppuun asti suunniteltu konstruktio joka kestää jopa kolminkertaisia tehoja ja mieletöntä vääntöä yllättävän hyvin. Automaattilaatikot on aivan eri kaliiberia japsi -aisineihin nähden, kestävät mieletöntä vääntöä todella hyvin jo vakiona saati sitten vahvistettuna.
Heikoin lenkki koko jutussa on syvästi kateelliset oikeiden urheiluautojen omistajat. Kyllä harmittaisi hävitä varttimaili vanhalle diesel -lekalle. Tähän mennessä kiihdytyskisoja on ollut muutama ja vastassa olleet ajoneuvot harvoin joka päivä liikenteessä kesät talvet. Näillä dieselturboilla ajetaan talvella töihin, kesällä varttimailia huippuaikoihin kulutuksen ollessa ihan siedettävissä lukemissa koko ajan.
Kulutus tollasessa röntässä.
Piti saaja lissää tehua. mistä oletkaan ton huohotus jutun kuullunna?
normaalissa ajossa kulutus saattaa jopa vähetä sinne 7-8 tienoille.
Se oli niin, että tuo kone huohotti jo ennen superturbotusta, kun oli sen verran reippaasti ajettu kyseessä.
Mulla kulutus nätissä ajossa 5l/100km 250 5syl SUBER TURBO! Kyllä MYNÄ DIESEL syöttö pumput osaa !!!!
Paras paikka, muut on kopiopajoja. lisäksi jakajapumput on likkojen hommia. Rivi sen olla pitääpi.
mistäs löytyis todellinen tietotaito ois tarkoitus tehä MB290 koneesta superturbo ?
Puolimiljoonaa ajettu 940 b230FK volvo, avaamaton kone jne. holsetilla 1.6bar paineella 421hv/602nm. Hyvin kestänyt nyt kolmatta vuotta.
Mikäs sen mahtavempaa kun näillä " vanhoilla laatikoilla" uusia sportteja kusettaa 100-0.
300td 24v ST
paska laitos
Kaverillani on Kirkkonummella kakkosautona vaatimattoman näköinen,mutta todella voimakas w210 farkku E320 CDI jossa koneessa 335hv/550Nm. Puhallin ja suuttimet laitettu Tampereella erikoisosaajalla kuntoon ja softa kustomi-valmiste
typerästi on vääntö rajoitettu kylläki 550nm kun se loota menee vielä 600nm ihan easy mutta sen enenmpää en lähtisi ottamaan, mutta hepojahan tuohon saa menemään :)
Minulla on 190E koppaan rakennettu rata-auto. Voimanlähteenä Mersun 3.2 V6 bensakone (SLK:sta ja manuaalilaatikko kans). Auto aika riisuttu sisustaa myöten painon pudottamiseksi ja tietenkin alusta rata-ajoon tehty sekä jarrut. Melkoisen pirteä tuokin, mutta onhan Mersun diesel-turbot legendaarisia virittelyn kohteita ja kestäviä sellaisia. Kyllä se väännön määrä ihastuttaa!
väännön määrä ihastuttaa?
t.pontiac 455cid=1100nm
Mikä on superturbo?