Pelkkä kustannusten kasvaminen syynä? Kun yläkerrassa jonkun astianpesukone pistää vedet lattialle tai vesihana rikkoutuu, tulvii vedet alempien kerrosten asuntoihin. Eikö olisi järkevää vesieristää koko huoneisto, jolloin vahinko ei pääsisi leviämään rakenteisiin?
Miksei kerrostaloasuntoja vesieristetä?
4
105
Vastaukset
- olkkarin-uusi-muoti
Samalla pitäisi tehdä huoneisiin lattiakaivot ja se olisi jokseenkin erikoista.
Parempi on vuotovahdit vettä käyttävien koneiden alle. - 2ja2
Ei tuo niin kummoinen juttu ole vetää tiskikoneen ja tiskipöydän alle kuivakaivo viemäristä ja tehdä sinne allas vesieristyksineen.
Kosteusvauriot lähtee monesti astianpesukoneesta. - olkkarin-uusi-muoti
Jos huoneessa on lattiakaivo niin sen koko lattiaan pitää tehdä vedeneristys joka nostetaan seinille vähintään 10 senttiä. Lisäksi kynnysten vähimmäiskorkeus on määrätty. Lattiamateriaali pitää olla tällaiseen tilaan sopivaa tavaraa.
- tulevaisuuttavarmasti
Tulevaisuudessa varmasti se tuleekin pakolliseksi, mutta nyt asunnoista 99,9% on rakennettu siten että astianpesukoneen alla tai vieressä ei ole kaivoa.
Ainoa tapa on vuotokaukalo joka tuo vuotavan veden esiin ja vuotovahti. Jos konetta käytetään siten kuin vakuutusyhtiö vaatii korvatakseen vahingon eli aina kun kone on päällä, pitää jonkun olla kotona ja aina kun konetta ei käytetä, väännetään vesihana kiinni, niin sattuvat vahingot huomataan ajoissa ja ne pystytään suurimmalta osin estämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1233047Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki52976Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma242724Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne452598Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv842474PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist462422Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102284Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k801942Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1971796- 1341705