Pelkkä kustannusten kasvaminen syynä? Kun yläkerrassa jonkun astianpesukone pistää vedet lattialle tai vesihana rikkoutuu, tulvii vedet alempien kerrosten asuntoihin. Eikö olisi järkevää vesieristää koko huoneisto, jolloin vahinko ei pääsisi leviämään rakenteisiin?
Vastaukset 4
- olkkarin-uusi-muoti
Samalla pitäisi tehdä huoneisiin lattiakaivot ja se olisi jokseenkin erikoista.
Parempi on vuotovahdit vettä käyttävien koneiden alle. - 2ja2
Ei tuo niin kummoinen juttu ole vetää tiskikoneen ja tiskipöydän alle kuivakaivo viemäristä ja tehdä sinne allas vesieristyksineen.
Kosteusvauriot lähtee monesti astianpesukoneesta. - olkkarin-uusi-muoti
Jos huoneessa on lattiakaivo niin sen koko lattiaan pitää tehdä vedeneristys joka nostetaan seinille vähintään 10 senttiä. Lisäksi kynnysten vähimmäiskorkeus on määrätty. Lattiamateriaali pitää olla tällaiseen tilaan sopivaa tavaraa.
- tulevaisuuttavarmasti
Tulevaisuudessa varmasti se tuleekin pakolliseksi, mutta nyt asunnoista 99,9% on rakennettu siten että astianpesukoneen alla tai vieressä ei ole kaivoa.
Ainoa tapa on vuotokaukalo joka tuo vuotavan veden esiin ja vuotovahti. Jos konetta käytetään siten kuin vakuutusyhtiö vaatii korvatakseen vahingon eli aina kun kone on päällä, pitää jonkun olla kotona ja aina kun konetta ei käytetä, väännetään vesihana kiinni, niin sattuvat vahingot huomataan ajoissa ja ne pystytään suurimmalta osin estämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811223- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden236708Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46565
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 23498
- 26482