Tietääkö joku onko kuvan risteyksestä sallittua ajaa nuolen suuntaan? Sitä ei ole liikennemerkillä erikseen kielletty, mutta koroke ohjaa kääntymään oikealle, enkä ole nähnyt kenenkään muun ajavan siitä suoraan.
http://postimg.org/image/i0lhuwnhx/
http://postimg.org/image/i0lhuwnhx/
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vain oikealle kuten koroke ohjaa. Ja eikös siellä ole ryhmitysmerkkikin http://tinyurl.com/oe7w9vk
Velvoittavaa ei ole mikään "korokkeen ohjaus", vaan "Pakollinen ajosuunta" -liikennemerkki, joka tuossa pakottaa ajamaan vain oikealle.
Monestihan risteyksissä ei ole kuin kaistamaalaukset ja yläopasteet, ilman pakollisen ajosuunnan merkkejä. Silloin miltä tahansa kaistalta saa ajaa mihin tahansa suuntaan. Kaistamaalaukset kun eivät ole velvoittavia (ei edes näy talvella) ja yläopasteet, ovat nimensä mukaisesti vain opasteita. Vasta kun on pyöreät pakollisen ajosuunnan merkit, on pakko ajaa kyseiseltä kaistalta kyseiseen suuntaan.
Tässäkin risteyksessä saa ajaa joka kaistalta joka suuntaan, jos haluaa: http://www.mattikaki.fi/kuvia/keravan_uusi_risteys.jpg
Tässä taas ei, koska on pakollisen ajosuunnan merkit: http://2.bp.blogspot.com/-7Nsezj6r76Q/TdDaH6B-m2I/AAAAAAAAAUw/tUXvG2p0zIo/s1600/Hesarilta_kurviin.png
Liikenneympyröissäkin on joskus jotain mukulakiveä sisäreunassa jopa metrin säteellä, sitä ei pakota mikään kiertämään, vaan aivan vapaasti saa ajaa yli. Tähän tyyliin: http://www.uusimaa.fi/sites/default/files/styles/article/public/documentimages/20469565.jpg?itok=l7lRuPPp Tuossa saisi tosin ajaa tuon koko pusikon yli jos haluaa. Pakollinen kiertosuunta kun koskee vain tuota tolppaa, jossa merkki on. Eli vain tuo tolppa tarvitsee kiertää, ei mukulakiveystä ja pusikkoa.
Yleensä liikenneympyrät kuitenkin merkitään näin: https://lh3.googleusercontent.com/_vuIouAd3nxo/TcrN2Tm73lI/AAAAAAAAKsM/NFhs61oiYos/s720/IMG_1369.JPG , jolloin tosiaan noissakin vain nuo pakollisen ajosuunnan merkit täytyy kiertää, ja mukulaosuuden päällä saa aivan vapaasti ajaa, tosin tuossa siihen ei ole tarvetta, kun sitä ei ole merkkien ulkopuolella kuin parikymmentä senttiä. Mutta joskus tosiaan jopa metri tai yli, kuten tässä: http://img.yle.fi/uutiset/etela-savo/article6232485.ece/ALTERNATES/w960/Rinnekatu Mikkeli liikenneympyrä katu suojatie.JPG
Kyllä se koko pusikko on kierrettävä.
Merkki 416
Merkillä osoitetaan, että ajoneuvon on kierrettävä LIIKENNEYMPYRÄ, RISTEYKSESSÄ OLEVA KOROKE TAI MUU ESTE vastapäivään. Polkupyöräilijä, mopoilija, moottorikelkkailija ja ratsastaja saa kuitenkin poiketa merkillä osoitetusta määräyksestä, jos merkeillä 422–427 on muuta osoitettu.
416. Pakollinen kiertosuunta
"Pakollinen.ajosuunta" Entä tämä korokkeen takaa vasemmalle? http://tinyurl.com/ow9d97b
Suoraan takaatulijoiden eteen vai mitä tarkoitat?
Kiitos vastauksesta. Pakollisen kääntymissuunnan merkki olikin jäänyt multa kokonaan huomaamatta, vaikka olen monta kertaa siitä ajanut. Sen sijainti on vähän kehno kun sitä ei enää liikennevaloissa seistessä näe. No pääasia että homma selkisi!
Miten saat takaatulevan hyppäämään tuonne korokkeen taakse? No toki ajamalla korokkeen yli...
> Tässäkin risteyksessä saa ajaa joka kaistalta joka suuntaan, jos haluaa
Tuskin. Ryhmittyminen kääntymistä varten kun on pakollista. Ja tuo sulkuviivakin merkkaa jotakin, vaikkei talvella näkyisikään.
Taitanee olla tuossa vain yksi kaista yhteen suuntaan, joten ei. Muussa tapauksessa, mikä ettei.
Tuo oli ehkä vähän huono esimerkki, koska oikeanpuolimmaiselta kaistalta opastetaan maalauksella ajamaan suoraan sekä kääntymään oikealle. Mutta jos on esim. näin, niin suoraan saa ajaa oikeanpuolimmaiseltakin kaistalta, koska ei ole pakollisen ajosuunnan määräysmerkkejä: https://goo.gl/maps/m6fBWR5ZByK2
Suoraan ajettaessahan ryhmitytään oikealle, eikä keskelle, joten ryhmittyminenkin menee siinä ihan oikein, eli tuossa oikealtakin kaistalta saa ajaa suoraan.
Sulkuviivan kohdalla ei toki enää saa vaihtaa kaistaa, vaan kaistavalinta on tehtävä ennen sitä.
Vai löydätkö jotain lainkohtaa tästä, että kaistamaalausnuolet ja yläopasteet olisivat velvoittavia, kunhan vain ryhmittyy oikein?
Väärään viestiinhän se vastaus meni, kun Rotalle piti vastata.
Tuo oli ehkä vähän huono esimerkki, koska oikeanpuolimmaiselta kaistalta opastetaan maalauksella ajamaan suoraan sekä kääntymään oikealle. Mutta jos on esim. näin, niin suoraan saa ajaa oikeanpuolimmaiseltakin kaistalta, koska ei ole pakollisen ajosuunnan määräysmerkkejä: https://goo.gl/maps/m6fBWR5ZByK2
Suoraan ajettaessahan ryhmitytään oikealle, eikä keskelle, joten ryhmittyminenkin menee siinä ihan oikein, eli tuossa oikealtakin kaistalta saa ajaa suoraan.
Sulkuviivan kohdalla ei toki enää saa vaihtaa kaistaa, vaan kaistavalinta on tehtävä ennen sitä.
Vai löydätkö jotain lainkohtaa tästä, että kaistamaalausnuolet ja yläopasteet olisivat velvoittavia, kunhan vain ryhmittyy oikein?
Mistähän helvetin korokkeesta tässä edes hölistään?
#Tuskin.ei
"Valkoisella ajokaistanuolella voidaan ryhmittymistä varten osoittaa, mihin suuntaan tai suuntiin asianomaista ajokaistaa käyttävä saa risteyksestä poistua." Ei tuo anna oikeutta jossitella tai valita itse suuntaa. Väittämäsi on väärä. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1982/19820182#L5P40
"Tuskin.ei" on sitä mieltä, että saa kuvan mukaisesti kääntyä vasemmalle tai oikealle, kun ei ole mitään kieltoa kääntyä vasemmalle tai määräystä ajaa oikealle http://aijaa.com/qCJzBp
Noo, eihän tuossa ole yhtäkään määräysmerkkiä, eikä yksisuuntaisen kadun merkkiä, siis tuonkaan kuvan ulkopuolella, jonka jostain syystä kaappasit ja linkitit, vaikka Google Maps -linkkinin oli jo aiemmin ketjussa, josta asiaa olisi voinut tarkastella laajemminkin, kuin kaappaamastasi kuvakulmasta.
Eihän tuollaiset korokkeet nyt ole mitään tieliikennelain mukaisia liikennemerkkejä, joita tulisi jotenkin "noudattaa". Siis "noudattaa" koroketta, jonka yhteydessä ei ole yhtäkään liikennemerkkiä, absurdi käsite jo sinänsä.
Mutta huomasitko kuvassa tuollaisen pienen yksityiskohdan, kuin nuolivalon, joka tekeekin hommasta vähän yksinkertaisemman, mihin tuosta kohtaa saa kääntyä?
Kuten hyvin tiedät, niin useimmissa paikoissa ovat tolpat pimeinä illalla myöhään ja yöllä. Vasta lähetettyäni linkin huomasin, että unohdin vetää punaisen ruksin valon yli, jotta siitäkään ei pääsisi vastaan väittämään. Linkki ei ole kaapattu vaan sama ylhäältä edelleen http://tinyurl.com/ow9d97b Käännyttyään oikealle tuossa suojatien takana ”Ai prkl, jäi lompakko kotiin. Tuossahan ei ole mitään kieltoa, niin käännyn vasemmalle ja taas vasemmalle, niin pääsen takaisinpäin”. Olisi syytä epäillä tuon korokkeen takia ettei mene ihan oikein.
Ohjaat väärällä tavalla nuoria uljaita ja silo-otsaisia autonkuljettajiamme toimimaan pyöräilijän tavoin eli mennään mistä vain ja niinkuin lystää ja tietysti ekana. Huonoa ohjeistusta. Ajosuuntanuolet kadussa/tiessä ovat yhtä velvoittavia kuin ryhmitysmerkit mikäli ne ovat sulkuviivan kanssa, joka lisäksi kieltää kaistanvaihdonkin?
Olit siis ajatellut korokkeen muotoilun olevan tuolla tavalla toimiakseen hidastuschikaanina? Ihan kelpo ajatus sinänsä. Et huomannut ryhmitysmerkkiä, mutta huomasithan nyt varmasti kärkikolmion? Ettet ole ensi viikolla kysymässä, että minkä ihmeen takia sait sakon iltakolarista vasemmalta tulijan kanssa. Heh...
Ps. Ryhmitysmerkkejä ei koskaan näe enää valon edessä seistessä.
En ole enää varma, että mistä kuvista ja paikoista tässä enää puhutaan. Itse kiinnitin tähän paikaan enemmän huomiota: http://tinyurl.com/ow9d97b.
Kannattaisi varmaan vähän katsoa mikä tuo paikka oikeasti on. Vasempaan korokkeen takaa kääntyily on vastavirtaan ajamista, koska paikka on periaatteessa yksisuuntainen, tai ainakin kaistainen. Merkit tästä tosin taitavat puuttua, niin kuin rampeista yleensäkin.
Aloituksen esimerkki oli enemmän selvä merkkiensä vuoksi. Paikasta otettu ensimmäinen kuva oli vain tosi huono. Todella ihme, ettei aloittaja itse ole huomannut koko merkintöjä, jotka ovat enemmän kuin selkeät.
Noh, lain mukaan tietysti:
> Valkoisella ajokaistanuolella voidaan ryhmittymistä varten osoittaa, mihin
> suuntaan tai suuntiin asianomaista ajokaistaa käyttävä saa risteyksestä poistua.
Nopeasti lukemalla en löytänyt kohtaa, jossa tuon määräävyyttä kevennettäisiin enemmänkin ohjeen suuntaan. Sehän ei tunnetusti kelpaa, että merkinnät eivät ole näkyvissä, on sitten lieventävä asianhaara, jos jotain tapahtuu...
Merkit 412-415. Pakollinen ajosuunta
Merkki sijoitetaan tieliikenneasetuksen 18 §:n mukaisesti ennen risteystä. Silloin kun ryhmittymisen tulee tapahtua tieliikennelain yleisistä säännöksistä poikkeavalla tavalla eikä ryhmittymistä ole osoitettu ajokaistanuolin, on merkkejä käytettävä ajokaistakohtaisina ajokaistan yläpuolelle sijoitettuina.
Siis; Ajoradan yläpuoliset opastusmerkit saadaan velvoittaviksi merkitsemällä ajokaistanuolet, eikä pakollisen ajosuunnan merkkejä tarvita.