Miten oppii venäjän kieltä parhaiten?

venajakielet

Olen älypuhelin sovelluksella alkanut opiskelemaan venäjää,mut tuntuu siinä pyörii samat sanat,kirjankin ostin mut siinä ei tietenkää ole sitä miten lausutaan.

Vai kannataako ekana opetella aakkoset?
Miten ootte oppineet venäjän kieltä parhaiten?

7

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeileitse

      Makuuhuoneessa. ;)

    • bistra

      Mitä sä muka tekisit sellaisilla aakkosilla?
      Mene kurssille ja lisäksi pyri olemaan venäjänkielisten ihmisten kanssa vuorovaikutuksessa niin opit ääntämistä.

    • PECTOPAH14

      Arvon venajakielet,

      Kirjaimet on hyvä aloitus! Sanoissa olevat kirjaimet lausutaan pääsääntöisesti niinkuin kotimaiset vastineensa. Älä ole huolissasi paljoa. Kun osaat lausua sanan, usein huomaat, että se on jostain kielestä tuttu. Vaikkapa kyrillisin kirjoitettu PECTOPAH onkin lausuttuna RESTORAN - tuttu sana jostain syystä. Noita sitten löytyy vaikka kuinka paljon.

      Jatka vaan!

      • a-antti

        Slaavilaisten kielien kirjoitusmetodi on pääosin foneettinen; yksi kirjain - yksi äänne, yksi äänne - yksi kirjain. Niinkuin Suomenkin kieli. On siellä poikkeuksiakin, mutta ehk'ei niihin kannata ensimmäisenä juuttua. Eräs slovenialainen kiitteli, että mukava puhua suomalaisten kanssa kun kaupunkien nimiä ei väännellä tunnistamattomiin muotoihin englantilaisten tai vastaavien ääntämissääntöjen mukaan.


    • lesu

      Jos itse opiskelet niin sanavarastoa kartuttamaan ensin. Sitten tavallisimmat fraasit ja ostoskysymykset ,tien kysyminen ym .
      Kun sanoja on päässä yli tuhat niin sitten tutustumaan kielioppiin.
      Kyllä venäjää oppii mutta ei se hetkessä käy.

    • Aakkoset

      Ensin opetellaan aakkoset ja mielellään niin, että osaa myös kirjoittaa aakkoset "kaunokirjoituksella". Aakkosten ääntäminen pitää opetella. Sen jälkeen pääsee sanoihin, kielioppiin ja lauseisiin.
      Aloittaja voisi turvautua vaikkapa kansalaisopiston kurssiin, olisi asiantunteva opettaja. Lisänä voi käyttää esimerkiksi kirjastosta lainattavaa materiaalia, ääntäminen ja kuullun ymmärtäminen helpottuu.
      Suomalaiselle venäjän kielen opettelemisen kynnys on aivan alussa, siis ne aakkoset. Alkuun päästyään pystyy opetusta seuraamaan helpommin. Venäjän kielessä kielioppi on looginen, muistuttaa eräiltä osin saksan kieltä. Substantiivien suvut, persoonapronominit, sijamuodot, verbien taivutus muistuttavat rakenteeltaan saksaa.
      Kun vähänkin on oppinut venäjää, kieltä kannattaa puhua paljon. Aivan sama, vaikka meneekin väärin ja osa puheesta jää ymmärryksen ulkopuolelle, ei se haittaa.
      Rohkeasti eteenpäin.

    • Anonyymi

      Opettelin ensin kirjoittamaan kyrillisillä suomea. Samalla opiskelin yksin itse kieltä, ja kirjoitin Venäjän tulevaisuuteen viittaavan tarinan. Kun muutin, menin kansalaisopistoon, mutta koska se oli vain kerran viikossa, menin myös iltalukioon. Näin sain opiskeltua 3 krt / vk. Aloin jo parin vuoden jälkeen olemaan aika täynnä. Piti lopettaa ja jatkaa kans.op.:ssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      186
      9558
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      361
      7258
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      110
      6086
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      29
      4326
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      176
      4170
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      100
      3874
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3779
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      37
      3333
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      198
      3237
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2795
    Aihe