Olen älypuhelin sovelluksella alkanut opiskelemaan venäjää,mut tuntuu siinä pyörii samat sanat,kirjankin ostin mut siinä ei tietenkää ole sitä miten lausutaan.
Vai kannataako ekana opetella aakkoset?
Miten ootte oppineet venäjän kieltä parhaiten?
Miten oppii venäjän kieltä parhaiten?
7
289
Vastaukset
- Kokeileitse
Makuuhuoneessa. ;)
- bistra
Mitä sä muka tekisit sellaisilla aakkosilla?
Mene kurssille ja lisäksi pyri olemaan venäjänkielisten ihmisten kanssa vuorovaikutuksessa niin opit ääntämistä. - PECTOPAH14
Arvon venajakielet,
Kirjaimet on hyvä aloitus! Sanoissa olevat kirjaimet lausutaan pääsääntöisesti niinkuin kotimaiset vastineensa. Älä ole huolissasi paljoa. Kun osaat lausua sanan, usein huomaat, että se on jostain kielestä tuttu. Vaikkapa kyrillisin kirjoitettu PECTOPAH onkin lausuttuna RESTORAN - tuttu sana jostain syystä. Noita sitten löytyy vaikka kuinka paljon.
Jatka vaan!- a-antti
Slaavilaisten kielien kirjoitusmetodi on pääosin foneettinen; yksi kirjain - yksi äänne, yksi äänne - yksi kirjain. Niinkuin Suomenkin kieli. On siellä poikkeuksiakin, mutta ehk'ei niihin kannata ensimmäisenä juuttua. Eräs slovenialainen kiitteli, että mukava puhua suomalaisten kanssa kun kaupunkien nimiä ei väännellä tunnistamattomiin muotoihin englantilaisten tai vastaavien ääntämissääntöjen mukaan.
- lesu
Jos itse opiskelet niin sanavarastoa kartuttamaan ensin. Sitten tavallisimmat fraasit ja ostoskysymykset ,tien kysyminen ym .
Kun sanoja on päässä yli tuhat niin sitten tutustumaan kielioppiin.
Kyllä venäjää oppii mutta ei se hetkessä käy. - Aakkoset
Ensin opetellaan aakkoset ja mielellään niin, että osaa myös kirjoittaa aakkoset "kaunokirjoituksella". Aakkosten ääntäminen pitää opetella. Sen jälkeen pääsee sanoihin, kielioppiin ja lauseisiin.
Aloittaja voisi turvautua vaikkapa kansalaisopiston kurssiin, olisi asiantunteva opettaja. Lisänä voi käyttää esimerkiksi kirjastosta lainattavaa materiaalia, ääntäminen ja kuullun ymmärtäminen helpottuu.
Suomalaiselle venäjän kielen opettelemisen kynnys on aivan alussa, siis ne aakkoset. Alkuun päästyään pystyy opetusta seuraamaan helpommin. Venäjän kielessä kielioppi on looginen, muistuttaa eräiltä osin saksan kieltä. Substantiivien suvut, persoonapronominit, sijamuodot, verbien taivutus muistuttavat rakenteeltaan saksaa.
Kun vähänkin on oppinut venäjää, kieltä kannattaa puhua paljon. Aivan sama, vaikka meneekin väärin ja osa puheesta jää ymmärryksen ulkopuolelle, ei se haittaa.
Rohkeasti eteenpäin. - Anonyymi
Opettelin ensin kirjoittamaan kyrillisillä suomea. Samalla opiskelin yksin itse kieltä, ja kirjoitin Venäjän tulevaisuuteen viittaavan tarinan. Kun muutin, menin kansalaisopistoon, mutta koska se oli vain kerran viikossa, menin myös iltalukioon. Näin sain opiskeltua 3 krt / vk. Aloin jo parin vuoden jälkeen olemaan aika täynnä. Piti lopettaa ja jatkaa kans.op.:ssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1788531KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4567745Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763910Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521643794Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään742993Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211911