tästä Tynkkyskeissistä, vaikka se ei ole kansan suurta osaa missään vaiheessa kiinnostanut todella. Vain tämä pieni hörhö-sakki on siitä halunnut höpöttää.
Onko tällä viikolla ollut yhtään pääuutislähetystä ykkösellä, ettei Tynkkysestä ja persuista olisi jotain mainittu. Esim.maikkari ei ole moneen päivään puhunut mitään koko jutusta.
Eli kyllä nyt tosiaan näkee sen kuinka Yle jahtaa persuja, ja keitäs siellä ylen kulisseissa naruista vetelee - no RKP. Ylen uusi johtajakin on täysin RKP:n juoksupoika.
Aikoinaan Ylen hampaissa oli demarit ja kokoomus, mutta nyt siis persut.
Onko tällä viikolla ollut yhtään pääuutislähetystä ykkösellä, ettei Tynkkysestä ja persuista olisi jotain mainittu. Esim.maikkari ei ole moneen päivään puhunut mitään koko jutusta.
Eli kyllä nyt tosiaan näkee sen kuinka Yle jahtaa persuja, ja keitäs siellä ylen kulisseissa naruista vetelee - no RKP. Ylen uusi johtajakin on täysin RKP:n juoksupoika.
Aikoinaan Ylen hampaissa oli demarit ja kokoomus, mutta nyt siis persut.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pilailetko? Tynkkysgate on pitkään aikaan viihdyttävintä mitä on nähty ja se että housuun paskova Big Brother mies saa itsensä Suomen oikeusministerin (persujen Lindström) äänestämään Suomen lain vastaisesti (erottamispäätös)... se se vasta hupia on ja etenkin Lindströmin sun muiden käyttäytyminen jälkikäteen.
Ja saaga jatkuu kun persujen nuoriso-osasto äänestää tänä viikonloppuna Tynkkysen nuorisopuolueen johtoon (taas) ihan selvänä vittuiluna Soinin porukalle. Ja Tynkkynen erottamisestaan huolimatta tulee ilman jäsenyyttä niihin samoihin kokouksiin, joista Soini halusi hänet pois :D Ihan priceless
Jospa tässä onkin takana Lindströmin mustamaalaaminen?
Ylen eilisessä ohjelmassa tuli oikein korostuneesti esille median turhautuminen siihen, kuinka heidän ei annettaisi hoitaa perimmäistä tehtäväänsä. Tässä tapauksessa näitä rikollisiksi julistamisia ennen asioiden tutkimista.
Tietääkö teistä joku, että kuka äänesti rikoksen ja kuka asenteen perusteella erotettavaksi? Itse valitsisin jälkimmäisen, jos olisi yhtään itsesuojeluvaistoa. Onhan se lisäksi valitettavan yleistä oikeassakin (työ)elämässä.
Kaivattu ilmainen viihdelisä kaiken kaikkiaan tylsään syksyyn! Saaga toden totta, kun jengin piti Islannista asti vauhtia oikein vuoronvaihdon kanssa hakea!
No varmaan teillä joilla ei ole mitään järkevää tekemistä päivisin, minulla taas on eikä Tynkkysen juttu ole kiinnostanut missään vaiheessa.
Persuja on kyllä kohdeltu silkkihanskoin median taholta kun ottaa huomioon selkeät valheet vaalipuheissa. Oma mielipiteeni vain. Omista porukoista ei ole enää kuin yksi joka uskovaisen uskolla haluaa vielä äänestää persuja. Ennen oli kahdeksan, mutta aika entinen ei koskaan enää palaa.
Olisi hauskaa,mutta kun se on hallituspuolue. Muuta keinoa selviytyä puolueena, kuin olla panttivankina hallituksessa. Sipilän etsikkoaika oli ja meni,älyäis vaan erota.Voi Timppa, mitä menit tekemään. Odotat ihmettä enään.
Hei...käyttäytyykö kukaan tai minkään muun puolueen edustajat noin hölmösti kuin JOKAINEN perussuomalainen.
Olette suuria pellejä!
Ei jokainen perussuomalainen käyttäydy pellemäisesti. Kieltämättä ne jotka käyttäytyvät järkevästi ovat suureksi osaksi joko eronneet tai heitä erotetaan että voishan tuo paremminkin mennä.
Esim. punikki Arhinmäki.
Puhu vain omasta puolestasi, kyllä minua ainakin kiinnostaa.
Suomen lain ...
Yhdistyksessä mennään yhdistyksen sääntöjen mukaisesti. Koska säännöt on tarkistettu patentti- ja rekisterihallituksessa.
joten löpinät .. lain mukaan ... voi heittää esittäjänsä pärställe.
Yhdistyslain asiantuntijat ovat todenneet että johto joutuu nyt joko menemään Suomen lain vastaisesti tai oman puolueensa sääntöjen vastaisesti (joka olisi hassua, kun Soini aina kritisoi sitä että EU on mennyt omien sääntöjensä vastaisesti). Noita linkkejä on loputtomiin, joten laitan vain pari kpl.
http://yle.fi/uutiset/yhdistyslakiprofessori_halila_tynkkysen_erottaminen_on_laiton_ja_mitaton/8409426
http://www.hs.fi/politiikka/a1445828103661
Aika vaikeaa on viime aikoina ollut puolustela perussuomalaisia. Tynkkynen itse asiassa on monessa asiassa oikeassa esim. takinkäännöissä ja vaalilupausten pettämisissä. Ja hyvin selvästi näkee että puolueen kritisointi on yhtä pannassa kuin Stalinin aikaisessa Neuvostoliitossa. Teloituksia ei ehkä tule, mutta puolueesta lentää tai eristetään niin että vaikutusmahdollisuudet nollataan. Ole nyt sitten jäsenenä tuollaisessa eli taitaa lähteä omakin kortti kohta.
Kansaa kiinnostaa, mutta persut yrittävät selittää että asia on loppuun käsitelty.
Kansaa kiinnostaa edelleen myös Immosen tuleva harjaus, Mäntylän pornokauppa, Lindströmin opintomenestys, Hakkaraisen tulevaisuus jne.
Etenkin Soinin säätiö, jonka kai oppi Vennamoilta. Rahat tulee Vistbackalle ja Soinille vai miten tuo menee?? Ja puolueelta itseltään samalla kun puolueen katutyöläiset nuolevat näppejään.. Googlettakaa Soini ja säätiö.
onhan case-Tynkkynen osoitus Persujen toimintamallista laajemminkin...
vain Soinin jees- tyypit voivat toimia puolue-elimissä