Uusi akku, ei käynnisty

Krjdndbd

Moro vaan kaikille.

Kymco super 8

Mistä kannattaa etsiä vikaa, kun virrat kyllä lähtee päälle (mm näytön kello käynnistyy), mutta starttinappulasta ei tapahdu mitään. Ei sitten niin yhtään mitään, ei kuulu pienintäkään raksahdusta saatikka muutakaan ääntä. Polkemallakaan ei lupaa ollenkaan. Sammui toissakesänä 10 sekunttia käynnistyksen jälkeen ja on sen jälkeen ollut eloton.

Veikkaisin sähköpuolta ongelman lähteeksi. Mistä sieltä kannattaisi lähteä etsimään? Oisko joku johto lähtenyt irti tai hapettunut pilalle?

Haluaisin itse korjata vian sillä ajattelin myydä mopon pois.

2

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koitanauttaa

      Voi olla niinkin yksinkertainen asia kuin tulppa ei anna kipinää.Haiseeko bensa polkiessa?Se olisi merkki siitä että olet ainakin muistanut avata bensahanan..ja sitä bensaa menee myös kaasariin.

      Veikkaan tulppaa.Irroita tulppa kannesta,kiinnitä puolanjohtoon ja laita se kantta vasten (kipinäpää metallia vasten) polkaise käynnistyskammesta ja katso tuleeko kipinä tulpalle.Ellei tule, vaihda uusi tulppa tarkista sen kärkiväli kohdalleen ja koita uudestaan.Jos tulee kipinä,lähtee moposi varmaankin käyntiinkin.Ellei tule kipinää, puolanjohto voi olla paska tai sitten on muuta sähköongelmaa.

      Tulppa maksaa muutaman euron ja niitä hajoaa kohtalaisen usein.Eivät ole oikein laatukamaa nykyään eli on yleistä että tulppa on ongelma.

      • Hrhfhfjf

        Voiko olla tulpassa vika jossei edes sähköinen starttimoottori inahda? Eikö kumminkin pitäisi startin pyöriä vaikka tulppa olisikin ihan sökö. Mutta joi tulpan vaihdan joka tapauksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      132
      3144
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      223
      2981
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      1936
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      77
      1579
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1427
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1148
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      984
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      58
      968
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      11
      890
    Aihe