Säären ulkosyrjän kipu

Säärikipu

Hei, mulla on säären ulkosyrjä ollut nyt kipeä jo jonkun aikaa. Se alkoi kun meillä oli liikuntatestit ja siinä piti juosta piip-juoksu. Seuraavana päivänä jalat oli niin kipeet etten pystyny kävelemään ilman kipua. Edelleen kipu jatkuu, mutta ei ihan niin pahana. Hypyt yms. sattuvat ja juoksemisesta ei ole puhettakaan. Kipu siis on sääriluun ulkosyrjällä siinä lihaksessa mikä on heti sääriluun vieressä. Oon miettiny että voiko olla penikkatautia? Mutta myös nilkan ojentaminen/koukistaminen sattuu. Hierominen tekee kipeää, auttaa hieman kuitenkin. Mikä tässä sitten voisi olla?

5

21993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kipuilija

      Mahdatko muuten harrastaa liikuntaa, mitenkä paljon? Vaikuttaisi, että on vaan ollut liian kova rykäys sinulle äkkiseltään, jos et ole tottunut moiseen. Tuntuuko lihas jännittyneeltä? Ja miten kauan sulla on kipua ollut? Jokunen päivä, kaksi viikkoa? Vai miten kauan? Oletko laittanut kipugeeliä siihen? Voltaren tai joku vastaava. Kokeile sitä.

      En usko, että mikään rasitusmurtuma voi olla. Minulla on ollut, ja vaati kyllä pitkiä lenkkejä pidemmän aikaa, asfaltilla, huonoilla tossuilla. Luultavasti pehmytkudoksessa joku liikarasitus, voisiko olla joku revähdys?

      • Säärikipu

        Koko elämän harrastanu jotain lajia. Viimesin oli yleisurheilu, josta kanssa tuli samoin kipeeksi jalat, mutta ei niin pahasti. Se oli selvästi juoksun takia. Sen harrastuksen lopetin ja pidin taukoa rankemmasta urheilusta sellaisen parisen kuukautta. Nyt oon jo vähän aikaa käyny salilla 2-4krt viikossa.

        Nyt on kipu ollut noin 2 viikkoa, suorituksien jälkeen varsinki se kipu on pahin. Aiemmin siis oli samaa kipua, mutta sen kanssa elettiin ja se siitä menikin, mutta nyt uudelleen ja pahempana. Nyt en vaan kestäisi enään yhtään, alkaa paikat aika paljon jo reistailee muutenkin. Muuallakin esiintyy ihan tarpeeksi kipukohtia mm. polvissa ja päkiässä.

        Oon yrittäny hieroa, mutta siitä ei tule mitään. Myös foam roller on ollut käytössä. Voisin kyllä tota kipugeeliä kokeilla.


    • JiiKoot1

      Mulla on ollut tuota säären ulkosyrjän kipua niin pitkään kuin muistan. Mulla haluttaisi esim. hölkätä, mutta tuntuu mahdottomalta, koska pienikin rasitus tekee niin paljon kipeää, että tuntuu, että sääriluu katkeaa. Pystyn kävelemään melko ripeään tahtiin vaikka kuuhun saakka, kipua ei tunnu, mutta juokseminen ei vaan onnistu tuon kovan kivun vuoksi. Maratoonariäiti epäili, että kyseessä on penikkatauti, mutta kipu on tosiaan eri paikassa (siellä säären ulkosyrjässä) ja kun sitä tuntuu joka kerta kun yritän juosta, ei auta, vaikka kuinka hitaasti yritän hölkkäillä.
      Mun mies nauraa vaan ja sanoo, että puhun ihan höpöjä ihan vaan sen vuoksi, ettei minun tarvitsisi juosta koskaan.
      Tämä on alkanut teini-iässä. Onko mulla jotenkin väärä tyyli ottaa askelia? Mulla on tällä hetkellä käytössä korkeavartiset lenkkarit, lähinnä tarkoitettu vaellukseen, mutta ne on semmoset vaelluskengän tapaiset, mutta millä voi myös juosta. Mulla nyrjähtää nilkatkin tosi herkästi, siksi hankin nuo nilkkaa tukevat kengät. Olen ihan ymmälläni, koska haluaisin myös juosta/hölkätä. HJÄLP!

      • Agga

    • kiertymää

      Nilkan sisäänkierto on todennäköisin syy. Nilkan kallistuessa sisäänpäin säärin pienempi luu joutuu ottamaan kiertoliikettä, joka puolestaan aiheuttaa virheellisen kuormituksen säären sivun lihaksille. Voisit kokeilla teipata nilkan parilla urheiluteipillä nilkan alitse ja yksi teippikierros säären ympäri pitämään teipit paikoillaan viikon ajaksi jottei sisäkiertoa pääse tapahtumaan, jolloin lihaksen kuormitus seistessä / kävellessä pienenee. Kun kuipu helpottaa voit aloittaa akillesjänteen venyttelyn ja kalevalaisen jäsenkorjaustyypiset mobilisaatioharjoiteet jalkaterä rakenteelle

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3567
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2840
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2771
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2594
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2428
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1772
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1688
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1676
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1441
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1344
    Aihe