Tiedetään, että vastuksen palaminen on sähkökiukaassa tavallista. Olen kuvitellut, että palanut vastus vain lakkaa toimimasta ja lämpeneminen heikkenee, kun yksi vastus on poissa pelistä.
Meillä kävi niin, että sähkösaunan vastus paloi ilmiliekillä ja heitteli kipunoita ympäriinsä. Tämä on pitkällä saunomisurallani aivan uutta. Kun sauna oli sammutettu, näytti vastus palaneen poikki.
Mikähän mahtaa aiheuttaa tällaisen ja lieneekö tämä tavallista? Jos en olisi sattumalta käynyt katsomassa saunan lämpenemistä, olisikohan palo yltynyt isommaksi ja polttanut koko talon?
Kiuas on Harvian Kivi, olisko 9 kw laitos.
Harvia Kivi sähkökiuas syttyi palamaan
saunakersantti
1
978
Vastaukset 1
- sdsdssss67
se että sen kiukaan vastukset on tehty kiinassa ja laadulla. Aivan karmeaa skeidaa harvia työntää markkinoille .varokaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901348
- 45717
- 20659
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48630- 53608
- 47591
- 77588
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132568Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan190541- 46535