Mazda6 -06 ikkunoiden keskuspaneeli ei toimi

Mitähän kaikkea vikaa voisi olla? Ikkunoiden keskusohjauspaneeli (kuskin puoleisessa ovessa) lakkasi toimimasta, samoin peilien ohjaus. Takimmainen nappi jossa on kaikkien ikkunoiden avaamisen esto, toimii. Jokainen ikkuna toimii omasta ovestaan. Onko kokemuksia?
75311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Onko vaihdettu akku? Jos on niin ikkunat pitää opettaa uudestaan. Netistä löytyy tietoa.

Äänestä
  • Akku on vaihdettu, millä osoitteella löytyy tietoa?

    Äänestä

  • Auton käyttöohjekirja niin se löytyy mielestäni siitäkin. Oma autoni on nyt tallissa ja kirja hanskalokerossa niin en viitsi lähteä sitä sieltä kaivamaan. Kaivan tarvittaessa jos sinulla ei ole omaa kirjaa.

    Äänestä

Ikkunat pitänee opettaa uudestaan jos akku on ollut irti kaapeleista.
Tuossa videota:
https://www.youtube.com/watch?v=fy7PpGHexlM
https://www.youtube.com/watch?v=RFuskX2m3i0

Jos haluat ettei sinun tarvitse jatkossa enää uudestaan ohjelmoida ikkunoita mistään autosta akun vaihdon vuoksi, niin suosittelen esimerkiksi tuollaisen hankintaa:
http://www.amazon.com/Schumacher-OBD-L-OBDII-Memory-Detector/dp/B00CH59OAS

ja tuollaisen.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/482100/Tupakansytytinpistorasia-hauenleuat

Sitten tarvitset enää erillisen 12v ylläpitolaturin tai 12v akun mistä otat virtaa noille tarvikkeille. Tekemällä suunnilleen samalla tavallla kuten tässä videossa voit jatkossa vaihtaa autosi akun huoletta ilman että mitään asetuksia ja säätöjä pyyhkiytyy pois auton tietokonejärjestelmistä.
https://www.youtube.com/watch?v=CWQXGPp7i0E

Äänestä

Vika löytyi. Oveen tulevassa piuhakimpussa kaksi johtoa poikki. tina-kutistesukka liitokset ja kaikki taas toimii.

Äänestä

Sama vika rele kärähtänyt paneelista,alle 5 euroa +toimarit.

Äänestä
  • Sama homma 2015 mallisessa kutosessa, taitaa olla tyyppivika. Onneksi helppo korjata

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saaakokommentteja kirjoitti:

Mitähän kaikkea vikaa voisi olla? Ikkunoiden keskusohjauspaneeli (kuskin puoleisessa ovessa) lakkasi toimimasta, samoin peilien ohjaus. Takimmainen nappi jossa on kaikkien ikkunoiden avaamisen esto, toimii. Jokainen ikkuna toimii omasta ovestaan. Onko kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu