Kilpailuttaa kaikki hankinnat venäjällä tulevana vuotena. Näin kuntalaiset ehtisivät tottua venäläiseen työn ja tuotteitten laatun ennen ydinvoimalan rakentamista ja käyttöön ottoa. Tutustumisen voisi aloittaa vaikkapa Tseherepovizhin tulitikuista ja Etelän lomakohteisiin lentävistä lentokoneista.
Pyhäjoen kunnan tulee
12
94
Vastaukset
- TosiasiatTunnustaen
Aalto Yliopiston tutkimuksen mukaan Sähkönhinta tulee romahtamaan Pohjoismaisessa sähköpärssissä vuoteen 2020 mennessä. Ehtiikö Fennovoima sytyttää miilunsa ennen sitä. Olisiko parempi keskeyttää työt ydinvoimalaksi aiotulla alueella suurempien tappioitten välttämiseksi.
- Yyahengessä
Mua huolettaa, että onkohan Pyhäjojella Suomi-neuvostoliittoseuran paikallisosastoa? Olisi hyvä olla kun sinne on kohta tulossa paljon työläisiä Neuvostiliitosta rakentaa suurta sosialistista atomivoimalaa. Niin voisi sitten keskustella työn sankaretten kanssa sosialismista ja muusta sellaisesta....
- Periteetkunniaan
Suomi-NeuvostoliittoSeuran periaatteisiin kuului loppuun asti maailmanvallankumouksen levittäminen, seurasiko toive perintönä vai täyttikö EU:hun liittyminen senkin toiveen. N. 40 v sitten Olkiluoto Ykkösen Suurtulipalon jälkeen ruokalassa oli lakkokokous. Pääluotto hlö. kysyi silloin palovahdista taukoilemaan tulleelta Ykältä ( Oli ollutTuntemattoman Honkajokelainen ) Onko uusia paloja havaittu ? Ykä vastasi että -Ei tietenkään kun pyromaanit ovat lakossa. Kohta Ykää kannettiin ulos ruokalasta saatesanoin.. Hän esitti Fasistisia lausuntoja.
- UskonkoAsia
Venäjän tutkija Jukka Mallinen lausui tv:n Dosentti ohjelmassa että mikäli Venäjä palaa jälleen Neuvostoliitoksi niin todennäköisesti Suomi-Venäjä seura tekee samoin samalla jäsenistöllään.
- rinnakkaisaiseloa
Ilman muuta palautuu entisellä jäsenistöllä ja sitten myös Kanervan Ilelle palautuu entinen kotiryssä.
- Piuhatpunaisena
Supokin varoittelee venäläisten maakaupoista, politiikan tutkijat koko venäjänfederaation hajoamisesta. Jäisikö Fennovoima sitten Pohjoisten kansanosien (hanti, mansi, nenetsit, yms.) hallintaan ? Saamenvaltion Etelärajan asettuessa Pyhäjokeen uraanikuljetukset hoidettaisiin sitten varmaankin poroilla.
- kerrostalokohteisiin
Erityisesti venäläiset RISTEILYOHJUKSET ovat luotettavia, joten niitä kannattaa hankkia ja tukea niitten tuotantoa.
- Jaroslavissa
7 ihmistä , heistä 2 lasta kuolivat kaasuräjähdyksessä ja viisikerroksisen rakennuksen rappukäytävä tuhoutui räjähdyksessä kokonaan. Ettäkö missä maassa tämä tapahtui ? Jos kaasun kanssakaan ei osata elää, kuinka sitten vielä vaarallisempien vehkeitten.
- Harosirotori
Siperiasta saisi jälleen edullisesti käytetyn helikopterin, vaikkapa ydinvoimalan esittely lennoille.
- pöntsä
Pyhäjoelle perustettava RKP puolue.RKP ajaa Pyhäjoen asiat ja palvelut paremmiksi.
- Ekumeeninen
Pyhäjoelle tulisi järjestää pikaisesti Kunnan puolesta kriisipalaveri ja Seurakunnan jäsenille Surupalaveri Atomivoimalan tulon johdosta. Ydinonnettomuuden tapahtuessa ne on jo myöhäistä. Muutenkin ihmetyttää että kuntaan ei haluta ydinjätehautaa mutta ns. hyöty halutaan laitoksesta.
- tuliontyönsätehnyt
Ekumeeninen kirjoitti:
Pyhäjoelle tulisi järjestää pikaisesti Kunnan puolesta kriisipalaveri ja Seurakunnan jäsenille Surupalaveri Atomivoimalan tulon johdosta. Ydinonnettomuuden tapahtuessa ne on jo myöhäistä. Muutenkin ihmetyttää että kuntaan ei haluta ydinjätehautaa mutta ns. hyöty halutaan laitoksesta.
niin oikiassa olet, mutta...kaikkim on myöhäistä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522186
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971423Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411423- 1681291
- 681081
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59940Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31939Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27872Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849