Naurettavat talvirajoitukset

Siellä ne ovat tolpissa: talvinopeusrajoitukset.
Tiehallinto ei ole vielä huomannut, että Etelä-Suomessa talvi alkaa vuosi vuodelta yhä myöhemmin. Ensilumi tulee Poriin ehkä joulukuun puolivälissä, jos silloinkaan. Talvirajoitukset Satakunnan teillä lokakuussa tai marraskuun alussa lähinnä naurattaa. Varsinkin kun lämpötila on yötä-päivää 10 astetta.

Kesäkeliin sopimattomat rajoitukset johtavat siihen, että porilaiset alkavat halveksi nopeusrajoituksia. Niitä ei noudateta, kun niissä ei ole mitään järkeä. Ei ole järkeä ajaa kesäkelillä talvinopeutta! Siihen ei ole mitään perustetta!

Tuntuu siltä, että Tiehallinto on tappanut oman uskottavuutensa ja haluaa tehdä kaikista ylinopeutta ajavia. Minä alan ajaa talvinopeuksilla sitten, kun on talvikeli. En silloin, kun tolppaan tulee 80:n rajoitusmerkki, mutta kesäkeli jatkuu.
18130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

"Takaisin kesänopeuksiin siirrytään tavallisesti maalis-huhtikuun vaihteessa."
Olisko järkevämpää siirtyä Satakunnassa kesärajoituksiin sitten, kun sää sallii?
Ei näit hommia kuulkaa kalenterista katsella!

Äänestä
  • Nastoja varten noi talvinopeudet annetaan. Ettei tiet kulu.
    Ajan itse kitkoilla, ettei tarvi hidastella.

    Äänestä

Oletpa sinä kiireinen, kun ei lain mukaan ole aikaa ajella.
Hauskaa sakon maksua sinulle. Toivottavasti ei tule vahinkoja muille.

Äänestä
  • Kyse ei ole ajasta.
    Kyse on siitä, että 80:n rajoitus on naurettavan alhainen. Nukahdan rattiin vaikka täyttäisin ajaessani ristisantehtävää ja chattäilisin tekstiviestein.
    Ehkä on parempi ajaa vaan niin KOVAA, että 100 % huomio keskittyy ajamiseen, eikä sijaistoiminotihin, kuten vaarallisesti nopeusrajoituksia kunnioittavilla autoilijoilla, joilla huomio herpaantuu ties minne. Olet varmaan itsekin joskus huomannut, että kun ajonopeutta nostaa, niin vireystila nousee? Mitä lujempaa ajat, sitä keskittyneempi on pakko olla.
    Olen lukenut jostain rattiin nukahtaneesta kuljettajasta, joka oli ajanut 80 km/h. Mutta en ole milloinkaan kuullut, että kukaan olisi nukahtanut rattiiin esim. 150 km/h ajonopeudessa. Tajuatko mitä vihjaan? Vauhtia pitää olla niin paljon, että kuljettaja keskittyy herpaantumatta 100 % ajamiseen. Ei mihinkään muuhun. Esim. radion/musiikin kuuntelu ajamisen aikana on naurettavaa hommaa ja merkki siitä, että ajaa liian hiljaa. Omassa autossani olen viim. 5 vuoden aikana laittanut radio kerran päälle: ollessani autokaistalla Porin McDonaldsissa. Ajaessani ei soi musiikki. Ajaessani keskityn ajamiseen.
    Jatkan siis omilla rajoituksillani ajamista. Minulla on sihen varaa. Turvallisuus on tiellä liikuttaessa pääasia.

    Äänestä

on pimeää, heti ajetaan 60kmh alueella 30kmh.
Ja Helsingissäkin, vaikka ovat olevinaan kovia Shcumeja, ajavat samalla tavalla kuin vanhat mummot :D

Pyöräilijät painaa nauraen ohitse kun autoilijoilla kuset roiskuu, on se epäreilu tuo evoluutio joidenkin kehityshaarojen kohdalla ollu, toiset vaan sopii paremmin puunoksalle kuin rattiin :D

Äänestä
  • Nauran myös niile, jotka ovat helisemässä liukkailla keleillä. Silloin vaan mennään lähempänä äärirajoja!

    Äänestä

http://www.kaleva.fi/juttutupa/autot/nykyiset-nopeusrajoitukset-ovat-peraisin-60-luvulta/3317006

Silloin oli autojen jarrut epäluotettavia renkaat kaljuksi ajettuja saattoivat räjähtää ajon aikana.Kuljettajilla ei ollut miljoonien kilometrien ajokokemusta tiet huonoja ja kapeita.Miksi nyt samat hitaat nopeudet pitää olla käytössä autoissa joiden jarrut ovat tietokoneella ohjatut,renkaat pureutuu asfalttiin kuin liima puuhun,huonollakin ajotaidolla on melkein mahdoton ajautua väärälle kaistalle ja ojaan.Kyllä elämässä pitää mennä eteenpäin...

Äänestä
  • 60-luvulla ei ollut nopeusajoituksia kuin taajamissa, silloin Oulu-Helsinki väli taittui parhaimmillaan 4,5 tuntiin. Nykyiset nopeusajoitukset ovat paikallaan sen takia, että autokanta on kasvanut ja ihmisten ajotaito heikentynyt. Teiden osalta ollaan menossa myös 60-luvulle.
    Jos ihmiset osaisivat ajaa, niin matka Porista Turkuun kestäisi tasan tunnin. Keskustasta keskustaan.
    Porista ajettaisiin Helsinkin selvästi alle kahdessa tunnissa.
    Autot ovat kehittyneet, mutta ihmisten ajotaito on huonompaa kuin koskaan aikaisemmin. Se on pelottava yhdistelmä. Suurin osa ihmisistä ei oikeasti osaa ajaa autolla niin, että osaisi ottaa edes 80 % irti potentiaalista. Ihmiset eivät yksinkertaisesti osaa, ja tämä koskee noin 90 %:ia autoilijoista.

    Toisaalta on väkisinkin tietysti niitä kuskeja, joiden aujoneuvon tekninen hallinta on aivan eri tasolla tavallisen autoilijan kanssa. Tavallista Pirkkoa jännittää ajaa liukkaalla Porin poliisilaitoksen ympyrän läpi 30 km/h. Samaan aikaan osaava kuski tulee liukkaalla 50 km/h, heittää peräpään poikittain, ja vetää sladissa ympyrän läpi niin, että auto on jo hetki kontrollissa. Pirkko ei tähän pysty, koska Pirkkoa ei ajotaidot kiinnosta. Hänelle auto on vain liikkumiseen kotiin-töihin-kauppaan. Pirkkoa ei kiinnosta oppia ajamaan autoa teknisesti hyvin. Pirkkoa ei kiinnosta mitä tapahtuu, jos ajaa kuivalla asfaltilla mutkaan 130 km/h ja keskellä mutkaa nostaa kaasun. Pirkko ei ole koskaan kokeillut sitä moottoriradalla, eikä aio koskaan kokeilla sitä yleisellä tiellä.
    Sitten ihmetellään, kun Pirkko autoineen on ojassa, kun tuli jokin vähän yllättävämpi ajotilanne. Jos ei ole rutiinia hallita autoa pidon äärirajoilla, niin tuleehan niitä yllättäviä tilanteita vastaan.

    En tiedä mitä muut porilaiset tekevät talven liukkailla, mutta minä kytken joka päivä ajonvakaudenhallinnan pois päältä. Onko mitään ärsyttävämpää kuin se, että auto on juuri lähdössä luisuun ja sitten tunnet, miten tietokone alkaa hallita jarruja ja pysäyttää alkamassa olevan luiston. Jos luisto on alkaakseen, niin alkakoon sitten! Ajan talvet ilman ESP:tä, koska toistaiseksi minä ajan autollani eikä tietokone. Suosittelen ajonvakautusten pois kytkentää talviaikaan jokaiselle porilaiselle, jotta opitte ajamaan ja tuntemaan autonne.

    Pitäkää muuten se start-stop -automatiikka myöskin pois päältä. Se ei kuulkaa toimi Porissa! Nähty on!

    Äänestä

Tunnistan liikenteessä pelkääjän nykyään jo kaukaa, nastat rapisevat kymmenen lämpöasteen aikana ja jarruvalo vilkkuu maantiellä jokaisen männynvarjon kohdalla. Vauhtia toki aina 15km/h alle rajoitusten. Itse haluaisin ehtiä töihin ajallaan, ja viisastelijoille tiedoksi en aio lähteä yhtään aikaisemmin ja uhrata vapaa-aikaani.

Äänestä
  • Itse halauisin ajaa virkeänä. 80 km/h on niin alhaienn nopeus, että virkeinkin kuski alkaa nuokkua!

    Äänestä

  • lisää_hanaa kirjoitti:

    Itse halauisin ajaa virkeänä. 80 km/h on niin alhaienn nopeus, että virkeinkin kuski alkaa nuokkua!

    Ongelma ei ole rajoitus vaan sinä.Pidä taukoja välillä tai istu nastoja täynnä olevalla levyllä pysyäksesi virkeänä.

    Äänestä

Mulla oli aikoinaan samanlainen ajatus ajamisesta mutta sitten sattui mustaa jäätä tienkohtaan ja se oli menoa.

Oli muualla sula tie ja lämpömittari näytti 5 astetta mutta puut varjostivat sitä mustan jään kohtaa. Oli muuten hyvät nastat alla.

Äänestä
  • Ilmeisesti ei ollut valtatie?
    Valtiellä on pääsääntöisesti turvallista ajaa talvella 100 km/h päiväsnäöllä. Yön pimeys on toinen juttu. Silloin vedetään 80 km/h.

    Äänestä

viiripäiden ketju.

Äänestä

Kansanedustaja Mikko Alatalo on näköjään kanssani samoilla linjoilla näissä asioissa. hienoa!

Äänestä
  • No mutta jos kerran känkkärunkka itse sanoo että on hinku ajaa lujempaa niin vittuakos tässä enää odotellaan? Känkkä on puhunut!

    Äänestä

Nopeusrajoitukset asetettiin, koska Suomessa kuoli vuosittain lähes tuhat ihmistä vuodessa, vaikka autokanta oli paljon pienempi kuin nykyään.
Nyt kuolonuhreja on satamäärin vähemmän. Tietysti voi olla sitä mieltä, että muutama sata kuollutta ei paina vaakakupissa niin paljon kuin että olisi minuutin- pari aiemmin perillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmän_tekivät kirjoitti:

Siellä ne ovat tolpissa: talvinopeusrajoitukset.
Tiehallinto ei ole vielä huomannut, että Etelä-Suomessa talvi alkaa vuosi vuodelta yhä myöhemmin. Ensilumi tulee Poriin ehkä joulukuun puolivälissä, jos silloinkaan. Talvirajoitukset Satakunnan teillä lokakuussa tai marraskuun alussa lähinnä naurattaa. Varsinkin kun lämpötila on yötä-päivää 10 astetta.

Kesäkeliin sopimattomat rajoitukset johtavat siihen, että porilaiset alkavat halveksi nopeusrajoituksia. Niitä ei noudateta, kun niissä ei ole mitään järkeä. Ei ole järkeä ajaa kesäkelillä talvinopeutta! Siihen ei ole mitään perustetta!

Tuntuu siltä, että Tiehallinto on tappanut oman uskottavuutensa ja haluaa tehdä kaikista ylinopeutta ajavia. Minä alan ajaa talvinopeuksilla sitten, kun on talvikeli. En silloin, kun tolppaan tulee 80:n rajoitusmerkki, mutta kesäkeli jatkuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu